Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Bjoergen can become the most titled Olympian

Bjoergen can become the most titled Olympian
Sześć złotych, trzy srebrne i jeden brązowy medal - to olimpijski dorobek Bjoergen. (Fot. Getty Images)
If Marit Bjoergen in the Olympic competition in Pyongqang will win three gold medals, he will become the most successful athlete in the history of the winter games. After three CDs from the most precious metal, the Norwegian won in Vancouver and Sochi.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Sześć złotych, trzy srebrne i jeden brązowy - to olimpijski dorobek Bjoergen. W tabeli wszech czasów wyprzedzają ją dwaj rodacy - biathlonista Ole Einar Bjoerndalen (8-4-1) i biegacz narciarski Bjoern Daehlie (8-4-0), którzy już jednak nie poprawią wyniku.

Jej medalową kolekcję uzupełnia 18 złotych, pięć srebrnych i trzy brązowe medale mistrzostw świata, co czyni ją rekordzistką w zawodach tej rangi. Na koncie ma 112 zwycięstw w indywidualnych zawodach Pucharu Świata, co także jest rekordem.

Bjoergen w PŚ zadebiutowała w 1999 roku, w kolejnym zdobyła w nim pierwsze punkty, a w 2002 w sprincie techniką dowolną w Duesseldorfie po raz pierwszy stanęła na podium i od razu na jego najwyższym stopniu.

W tej samej konkurencji była najlepsza podczas mistrzostw świata w Val di Fiemme w 2003 roku, kiedy rozpoczęła swoje "złote żniwa". Dwa lata później z Oberstdorfu przywiozła już pięć krążków, w tym trzy z najcenniejszego kruszcu. W 2005 roku zdobyła także pierwszą Kryształową Kulę.

Choć w sezonie olimpijskim znów była najlepsza w klasyfikacji generalnej PŚ, to igrzyska w Turynie przyniosły jej wielkie rozczarowanie. Na tydzień przed ich rozpoczęciem rozchorowała się i zdobyła tylko jeden srebrny medal. Nie lepiej było w kolejnym sezonie. W pierwszym, historycznym Tour de Ski zajęła drugie miejsce, ale w mistrzostwach świata w Sapporo w żadnym z indywidualnych startów nie udało jej się stanąć na podium.

Tour de Ski jeszcze dwukrotnie nie wyszło Bjoergen na zdrowie - w sezonie 2007/08 zachorowała w jego trakcie, a w kolejnym tuż przed MŚ. W Libercu po raz pierwszy od 2001 roku Norweżka nie zdobyła medalu - nawet w drużynie - mistrzostw świata. Z tym morderczym cyklem rozprawiła się dopiero w 2015 roku, kiedy była najlepsza.

Urodzona 21 marca 1980 roku w Trondheim narciarka sukces przez duże "S" odniosła podczas igrzysk w Vancouver (2010). W sezonie olimpijskim do startów w PŚ podchodziła bardzo selektywnie. Oprócz TdS, odpuściła także zawody w Kuusamo, Rybińsku i Canmore. W Kanadzie wywalczyła za to pięć medali, w tym trzy złote. Rok później przed mistrzostwami świata w Oslo zastosowała podobną taktykę i znów przyniosła ona efekt, tym razem w postaci czterech złotych medali.

Równie dobrze było w 2013 roku w Val di Fiemme, a trzy lata lata temu w Falun dołożyła dwa złote krążki. W międzyczasie w igrzyskach w Soczi cieszyła się z trzech triumfów.

Po sezonie 2014/15, który zwieńczyła czwartą Kryształową Kulą, zdecydowała się na macierzyńską przerwę. Syna Mariusa urodziła w święta Bożego Narodzenia, a do rywalizacji wróciła niespełna trzy miesiące później.

"Trudno być mamą i sportowcem na najwyższym poziomie. Ma to jednak również pozytywne strony. Łatwiej radzę sobie z presją i niepowodzeniami. Kiedy po kiepskich zawodach lub treningu wracam do domu i widzę uśmiechniętego syna, to od razu czuję się zrelaksowana" - przyznała.

Blisko 38-letnia zawodniczka nie chce wybiegać w przyszłość dalej niż do igrzysk w Pjongczangu. Niewykluczone jednak, że ścigać będzie sie dłużej. Przykładem kontynuowania kariery mimo zaawansowanego wieku, jak na sportowca, jest nie tylko 44-letni Bjoerndalen, ale także m.in. była norweska biegaczka Hilde Pedersen.

W 2006 roku wygrywając w estońskiej miejscowości Otepaeae bieg na 10 km techniką klasyczną została, mając 41 lat, najstarszą zwyciężczynią zawodów Pucharu Świata (Justyna Kowalczyk wówczas po raz pierwszy w karierze stanęła na podium pucharowych zawodów, była trzecia). Zaledwie miesiąc później Pedersen zdobyła w Turynie swój pierwszy indywidualny olimpijski medal; brązowy, w tej samej konkurencji.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 07.05.2024
    GBP 5.0228 złEUR 4.3116 złUSD 4.0056 złCHF 4.4120 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement