Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Billboard "Death Camps Were Nazi German" w kolejnych brytyjskich miastach

Billboard "Death Camps Were Nazi German" w kolejnych brytyjskich miastach
Na edukację nigdy za późno... Billboard pojawi się w wielu brytyjskich miastach. (Fot. Facebook)
Mobilny billboard z napisem 'Death Camps Were Nazi German' do końca tygodnia odwiedzi kolejne miasta w Wielkiej Brytanii - poinformowali organizatorzy akcji. W najbliższych dniach instalacja stanie m.in. w Birmingham, Manchesterze, Southampton i Londynie.
Reklama
Reklama

Według organizatorów, dzisiaj samochód z billboardem przyjedzie do Birmingham, gdzie stanie przed lokalnym oddziałem brytyjskiej telewizji publicznej BBC, a następnie odwiedzi Manchester.

Na jutro zaplanowano przejazd przez Southampton, a na niedzielne popołudnie - ponowną ekspozycję w centrum Londynu, w pobliżu słynnego Big Bena i siedziby brytyjskiego parlamentu.

Akcja jest protestem wobec używania przez zagraniczne media sformułowania "polskie obozy śmierci". Billboard, który zamontowano na lawecie ciągniętej przez samochód osobowy, powstał m.in. z inicjatywy Fundacji Tradycji Miast i Wsi. Na banerze o rozmiarach 3 na 6 m widnieje brama obozu Auschwitz, w którą wpisano kontur jednoznacznie kojarzący się z postacią Adolfa Hitlera. Obok grafiki widnieją napisy "Death Camps Were Nazi German" oraz "ZDF Apologize!".

Podczas pierwszych odwiedzin w Londynie, na początku lutego, prowadzący przyczepę Paweł Soja przekonywał, że "to niezwykle ważna akcja, bo używanie fałszywego zwrotu polskie obozy śmierci może doprowadzić do tego, że następne pokolenie może mieć krzywy obraz tego, co działo się podczas drugiej wojny światowej".

Samochód wyruszył z Wrocławia pod koniec stycznia. Na konferencji prasowej przed rozpoczęciem akcji Dawid Hallmann z Fundacji Tradycji Miast i Wsi przypomniał, że w grudniu 2016 roku niemiecka telewizja publiczna ZDF przegrała proces za użycie określenia „polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz".

Hallmann dodał, że telewizja miała przeprosić więźnia Auschwitz Karola Tenderę za to sformułowanie, jednak - jego zdaniem - nie zastosowała się do wyroku sądu, "bo przeprosiła w bardzo pokrętny sposób".

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama