Menu

Bez samochodów w centrum Dublina? Ma powstać deptak za 10 mln euro

Bez samochodów w centrum Dublina? Ma powstać deptak za 10 mln euro
Realizacja projektu College Green Plaza ma potrwać 12 miesięcy. (Fot. Thinkstock)
Jeszcze w tym roku może zostać zakazany ruch kołowy we wschodniej i zachodniej części College Green w centrum Dublina. Urząd miasta przedstawił za to plan budowy nowego deptaka.
Reklama

Decyzja urzędu planistycznego An Bord Pleanala spodziewana jest już nawet w październiku, a ewentualne rozpoczęcie prac - w styczniu 2018 roku. Realizacja projektu College Green Plaza ma potrwać 12 miesięcy, jednak architekt miejski Ali Grehan zapewnia, że prace nie będą tak uciążliwe, jak te przy trwającej budowie linii tramwaju Luas.

“Budowa torów przecinających ścisłe centrum jest obecnie utrudnieniem, ale mam nadzieję, że gdy ludzie zobaczą jeżdżące tramwaje, docenią efekty i szybko zapomną o niedogodnościach” - podkreśla Grehan, cytowany przez "Irish Independent".

Projekt przebudowy College Green przewiduje powstanie placu o powierzchni 7,3 tys. m2, zdolnego pomieścić do 15 tys. osób. Ma on być miejscem wypoczynku, a także służyć organizacji imprez publicznych.

Plan zakłada konserwację istniejących pomników oraz wybudowanie nowej fontanny z 32 strumieniami wody.

Jeśli projekt zostanie zaakceptowany, po College Green - przed wejściem do Trinity College - będą kursowały wyłącznie tramwaje i autobusy oraz taksówki. Ulica zostanie zamknięta dla prywatnych pojazdów.

Od strony Dame Street ruch kołowy będzie odbywał się tylko do wysokości Foster Pace South. Po placu poruszać się będzie można wyłącznie pieszo lub rowerem.

Jak poinformował Brendan O'Brien z Wydziału Drogowego Urzędu Miasta, ograniczenia ruchu zostaną wprowadzone jeszcze zanim rozpocznie się budowa.

Dublińska Izba Handlowa (Dublin Chamber of Commerce) wyraziła jednak wątpliwości, co do praktycznej strony wycofania ruchu z głównej ulicy miasta.

“Ogólnie rzec biorąc, stworzenie deptaka na College Green może być bardzo dobre dla stolicy. Jednak brak jest jasności, w jaki sposób funkcjonować będzie ta i inne części miasta, a konkretnie, czy już i tak przeciążone arterie śródmieścia będą w stanie przejąć ruch" - zastanawia się Graeme McQueen z DCC.

Budowa placu ma kosztować €10 mln.

Oddanie nitki łączącej dwie istniejące linie Luasa jest zaplanowane na grudzień tego roku. Budowa trwała 4 lata.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 20.04.2018
  GBP 4.766 złEUR 4.172 złUSD 3.388 złCHF 3.483 zł

  Sport


  Reklama