Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Będziemy dbać, by Polacy na Wyspach mieli zagwarantowane prawa socjalne"

"Będziemy dbać, by Polacy na Wyspach mieli zagwarantowane prawa socjalne"
Złożenie notyfikacji nie zmienia sytuacji Polaków mieszkających w Zjednoczonym Królestwie. (Fot. Getty Images)
Będziemy bardzo dbać, o to, żeby po Brexicie Polacy w Wielkiej Brytanii mieli zagwarantowane prawa socjalne, które mieli do tej pory - poinformował dzisiaj marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Brytyjski rząd rozpoczyna właśnie negocjacje ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.
Reklama
Reklama

Karczewski był dzisiaj pytany, jak widzi przyszłość Polaków mieszkających na Wyspach Brytyjskich. "Będziemy zabiegać o to, aby ta przyszłość była pewna, aby Polacy mieli zagwarantowane te prawa socjalne, które obowiązują i które mieli do tej pory. Będziemy o to bardzo dbać" - zadeklarował marszałek.

Dzisiaj brytyjski rząd oficjalnie złożył notyfikację o zamiarze opuszczenia Unii Europejskiej. Uruchomiło to proces negocjacji o warunkach Brexitu. Zgodnie z Traktatem Lizbońskim, Wielka Brytania powinna opuścić UE najpóźniej dwa lata po rozpoczęciu procedury, czyli 29 marca 2019 roku. Bruksela zapewnia od dawna, że jest dobrze przygotowana do rozmów.

W związku z obawami Polaków zamieszkałych na Wyspach, Ambasada RP w Londynie informuje na swojej stronie o prawach obywateli państw członkowskich podczas negocjacji procesu wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej.

"Złożenie notyfikacji nie zmienia sytuacji Polaków mieszkających w Zjednoczonym Królestwie. Do momentu wyjścia z UE Zjednoczone Królestwo musi respektować wszystkie prawa obywateli Unii mieszkających na jej terytorium wynikające z prawa europejskiego. Sytuacja obywateli UE w Zjednoczonym Królestwie oraz Brytyjczyków mieszkających w Unii zostanie uregulowana w umowie wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE. Natomiast dalsze relacje UE - Zjednoczone Królestwo będą uregulowane prawdopodobnie w odrębnej umowie" - czytamy na stronie ambasady. 

Polakom zamieszkałym na Wyspach radzi się również, aby podjęli działania w zakresie potwierdzenia legalności ich pobytu lub stałego pobytu w Zjednoczonym Królestwie poprzez m.in.:

  • ubieganie się o wydanie dokumentu poświadczającego stały pobyt – permanent residence document (prawo stałego pobytu nabywa się co do zasady po 5 latach legalnego zamieszkiwania w Zjednoczonym Królestwie) co wynika z warunków ustanowionych w traktatach UE i środków przyjętych w celu ich stosowania);
  • w przypadku osób, które nie spełniają jeszcze warunków nabycia prawa stałego pobytu pomocne może być uzyskanie zaświadczenia o rejestracji – registration certificate;
  • gromadzenie innych dokumentów poświadczających od kiedy obywatele polscy legalnie przebywają w Zjednoczonym Królestwie (np. umowy o pracę);
  • w przypadku osób niepracujących i studentów przydatne może być posiadanie dowodu ubezpieczenia zdrowotnego (np. w formie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego).

Więcej informacji i porad na ten temat można znaleźć TUTAJ.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 16.04.2024
    GBP 5.0609 złEUR 4.3197 złUSD 4.0687 złCHF 4.4554 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama