Menu

Bankomaty BOI bez opcji języka irlandzkiego

Bankomaty BOI bez opcji języka irlandzkiego
Historia języka irlandzkiego sięga 2500 lat, dlatego część polityków jest oburzona, że Bank Irlandzki usuwa ten język z wyświetlaczy swoich bankomatów. (Fot. Getty Images)
Bank of Ireland ściągnął na siebie falę krytyki, rezygnując w nowych bankomatach z opcji wyboru języka irlandzkiego. Partia Sinn Féin określiła ten ruch jako "krok wstecz".
Reklama

Zmiany w nowych maszynach nie uszły uwadze internautów. W mediach społecznościowych pojawił się szereg wpisów z pytaniami o brak tłumaczenia dostępnych funkcji na gaelicki. BOI tłumaczył na Twitterze, że tylko niespełna 1% klientów korzystało z bankomatów w języku urzędowym Zielonej Wyspy.
Rzecznik banku poinformował, że maszyny wymieniane są od 2010 roku.

„Od dłuższego czasu liczba transakcji dokonywanych w gaelickim systematycznie spada. Biorąc pod uwagę ten trend, w nowych maszynach — umożliwiających wpłacanie i wypłacanie pieniędzy — zrezygnowaliśmy z tej opcji” - tłumaczy.

Peadar Tóibín, rzecznik do spraw języka irlandzkiego partii Sinn Féin, nie kryje rozczarowania, że BOI, który jako jedyny oferował usługę w gaelickim, podjął taki krok. W swoim oświadczeniu nazwał go „Bankiem Obowiązkowego Angielskiego”. Decyzję określił jako „krok wstecz i kwestionowanie praw języka irlandzkiego”.

„To była niewielka, lecz bardzo ważna opcja, która pokazywała, że bank odpowiada na potrzeby tysięcy klientów i szanuje podstawowy element naszej tożsamości narodowej” - podkreślił.

Senator Aodhán Ó Ríordáin założył internetową petycję, nawołującą BOI do przywrócenia opcji.
„Zmiana decyzji kosztowałaby bank niewiele, a byłaby symbolicznym gestem wobec osób posługujących się językiem irlandzkim w całym kraju” - tłumaczy.

Język irlandzki (iryjski) został uznany za język urzędowy niepodległej Irlandii (obok angielskiego). W 2011 około 1,77 miliona mieszkańców Irlandii zadeklarowało, że posiada jakąkolwiek znajomość swojego języka narodowego, wyniesioną głównie ze szkolnych lekcji. Na co dzień używa go ok. 77 tys. osób.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 20.02.2018
  GBP 4.704 złEUR 4.147 złUSD 3.360 złCHF 3.597 zł

  Sport


  Reklama