Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ban on 'rip-off' card surcharges comes into force

Ban on 'rip-off' card surcharges comes into force
Brytyjskie firmy nie mogą już od swoich klientów pobierać prowizji za płacenie kartą. (Fot. Getty Images)
Companies are no longer able to charge customers more for paying by plastic - but some have already ensured they won't lose out.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Nowe prawo dotyczące zakazu pobierania opłat za płacenie kartą bankomatową weszło w życie 13 stycznia 2018 roku. To odgórne zalecenie Unii Europejskiej, na które Wielka Brytania przystała. Nie wiadomo niestety, czy nowe prawo finansowe będzie również obowiązywać po Brexicie. Większość ekspertów uważa, że zasada będzie przestrzegana także po tym czasie.

Co nowe prawo oznacza dla statystycznych konsumentów?

Klienci linii lotniczych nie zapłacą już dodatkowych opłat podczas kupna biletu online. Prowizja nie powinna być też pobierana za zakupy w sklepach internetowych, w restauracjach, kinie, kawiarniach czy małych sklepach.

Dotyczy to zarówno klientów płacących kartami American Express, jak i korzystających z płatności PayPal lub Apple Pay.

Ile można zaoszczędzić?

Oszczędności wyniosą kilka funtów przy każdej transakcji. I tak na przykład Driver and Vehicle Licensing Agency (DVLA) za płacenie kartą kredytową pobiera £2,50. Za podatek Council tax w londyńskiej dzielnicy Ealing Broadway należy z kolei zapłacić 2,5% prowizji, a za lot Flybe dodatkowa opłata wynosi 3%.

Pomimo tego, iż prawo weszło w życie w sobotę, wiele firm nie respektuje go. Serwis konsumencki Moneysavingexpert.com podaje, że prowizje za płacenie kartą nadal pobiera na przykład Lambeth Council, East London Energy, firma taksówkowa Kelvin Kabs w Glasgow oraz Student Loan Company. Informacja o dodatkowych opłatach widnieje również na stronie internetowej sieci hotelowej Premier Inn.

Lukę w prawie wykorzystała już m.in. sieć punktów gastronomicznych Just Eat – donosi telewizja "Sky News". Punkty tej sieci nie pobierają co prawda już prowizji, ale wprowadziły opłaty za serwis.

Jakich firm to dotyczy?

Ponieważ nowe zasady opierają się na dyrektywie UE, zakaz opłat za korzystanie z karty debetowej lub kredytowej dotyczy każdej transakcji, jeśli banki konsumenta i detalisty mają siedzibę na terenie Zjednoczonej Europy.

Każdą firmę, która nadal praktykuje "ściąganie” prowizji za płatność kartą debetową lub kredytową można, a nawet trzeba zgłosić do Trading Standards.
 

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement