Menu

BBC: Czas na stworzenie rządu w Irlandii Północnej przedłużony

BBC: Czas na stworzenie rządu w Irlandii Północnej przedłużony
Rząd w Irlandii Północnej nie może dojść do porozumienia. (Fot. Getty Images)
Brytyjska telewizja publiczna BBC poinformowała, że czas na stworzenie koalicyjnego rządu unionistów i republikanów w Irlandii Północnej (Ulsterze) został przedłużony do końca czerwca w obliczu przedterminowych wyborów parlamentarnych na Wyspach.
Reklama

Dotychczasowy termin był wyznaczony na początek maja.Liderka nacjonalistycznej partii Sinn Fein Michelle O'Neill skrytykowała rząd Theresy May za przedterminowe wybory, oceniając, że ich rozpisanie (na 8 czerwca) wskazuje na brak zainteresowania władz centralnych trwającym kryzysem konstytucyjnym i zrozumienia dla delikatnego charakteru trwających negocjacji w Dublinie.

Na mocy tzw. porozumienia wielkopiątkowego zawartego w 1998 roku, które zakończyło trwający trzy dziesięciolecia krwawy konflikt między katolikami i protestantami w brytyjskim Ulsterze, dwa największe ugrupowania, unionistyczne i nacjonalistyczne, sprawują wspólnie rządy w Irlandii Północnej w ramach obowiązkowej koalicji.

W marcowych, przedterminowych wyborach do Zgromadzenia Irlandii Północnej probrytyjska partia DUP uzyskała 28 mandatów, a nacjonalistyczna Sinn Fein opowiadająca się za zjednoczeniem Irlandii - tylko o jeden mniej. Jednak po raz pierwszy od powstania prowincji w 1921 roku w Stormoncie unioniści, reprezentowani przez kilka ugrupowań, znaleźli się w mniejszości.

Pomimo bezpośredniego zaangażowania premier Theresy May i udziału w mediacjach brytyjskiego ministra ds. Irlandii Płn. Jamesa Brokenshire'a, obie strony wciąż nie są w stanie zgodzić się co do warunków stworzenia nowego rządu, spierając się m.in. w sprawach dotyczących języka, kultury i rozumienia historii, w szczególności okresu konfliktu etno-narodowościowego w Irlandii Północnej ("Troubles") w latach 1968-1998.

Jeśli dalsze negocjacje ws. powołania rządu zakończą się niepowodzeniem, brytyjski rząd może zarządzić kolejne wybory lub zdecydować się na tymczasową bezpośrednią administrację w prowincji z pominięciem lokalnych władz.

 

  Komentarze


  • Gosc 058
   21 kwietnia 2017, 18:59

   i dobrze ze Irlandia i Szkocja chca sie odpiac od GB :) niech sie odlacza i zjednocza Irlandczycy :)

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 24.04.2018
  GBP 4.800 złEUR 4.198 złUSD 3.440 złCHF 3.516 zł

  Sport


  Reklama