Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

BBC: There was a "ghost army" fighting the Taliban. The government was corrupt

BBC: There was a "ghost army" fighting the Taliban. The government was corrupt
Żołnierze, którzy faktycznie walczyli wówczas w szeregach afgańskiej armii, często nie dostawali wypłat na czas... (Fot. Getty Images)
Corrupt officials from the former Afghan government have deliberately reported that there are far more soldiers in the army fighting the Taliban than there is in reality. This contributed to its downfall, former Afghan Finance Minister Khalid Pajenda revealed in an interview with the BBC.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Pajenda złożył swoją rezygnację i opuścił Afganistan 10 sierpnia, kilka dni przed przejęciem Kabulu przez siły talibów. Zwrócił uwagę, że rząd afgański fałszywie utrzymywał, że dysponuje 300 tys. żołnierzy, a w rzeczywistości większość z nich istniała jedynie w rejestrach. Urzędnicy zawyżali liczby, żeby generałowie pobierali większe pensje.

"Księgowość prowadzono w ten sposób, że pytano dowódcę w danej prowincji, ile osób ma pod swymi rozkazami. Na tej podstawie wyliczano pensje i wydatki na racje żywnościowe. Zawsze były zawyżone" - wyjaśnił Pajenda.

W efekcie, tłumaczył, liczby mogły zostać zawyżone nawet sześć razy i uwzględniały "dezerterów i męczenników, których nigdy nie rozliczono", ponieważ niektórzy z dowódców zatrzymali ich karty bankowe i pobrali ich wypłaty.

BBC zauważyło, że od dawna spekulowano, jak duże było afgańskie wojsko. Opublikowany w 2016 r. raport Specjalnego Inspektora Generalnego ds. Odbudowy Afganistanu (SIGAR) wskazywał, że "zarówno USA, jak i afgańscy sojusznicy nie wiedzą, ilu w rzeczywistości jest żołnierzy i policjantów afgańskich, ilu jest gotowych do służby i jakie naprawdę mają zdolności operacyjne".

Ilu naprawdę było żołnierzy w afgańskiej armii? Tego nie wie nikt... (Fot. Getty Images)

W jednym z raportów SIGAR wyrażał "poważne zaniepokojenie destrukcyjnymi efektami korupcji oraz wątpliwej dokładności danych dotyczących sił wojskowych".

Według Pajendy, żołnierze, którzy faktycznie walczyli wówczas w szeregach afgańskiej armii, często nie dostawali wypłat na czas, generałowie natomiast "podwajali swoje zyski" - pobierali pensję rządową oraz łapówki od talibów, za poddanie wojsk bez walki.

"Mieliśmy poczucie, że tego się nie da zmienić. W ten sposób działał parlament, w ten sposób działali gubernatorowie. Wszyscy mówili, że strumień jest zanieczyszczony u samego źródła, mając na myśli, że sama góra jest w to zaangażowana" - przyznał były polityk.

Zaznaczył zarazem, że nie uważa, by były prezydent Aszraf Gani był "skorumpowany finansowo". Pajenda dodał, że Zachód odpowiadał za "część" porażek poniesionych w Afganistanie i określił zaangażowanie USA i NATO w sprawy kraju jako "zaprzepaszczoną świetną szansę". 

Czytaj więcej:

Rząd UK przez pomyłkę ujawnił dane tłumaczy ukrywających się w Afganistanie

Afganistan: Talibowie zapowiadają powrót kobiet do szkół

Minister obrony UK: Afganistan nie odwraca naszej uwagi od rosyjskiego zagrożenia

Do UK sprowadzono 102 osoby, które zdołały wydostać się z Afganistanu

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 09.05.2024
    GBP 4.9986 złEUR 4.2993 złUSD 4.0076 złCHF 4.4061 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement