Awans Man. City i Schalke

Samir Nasri z Manchester City świętuje wbitego przez siebie gola (Fot. Getty Images)
Awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów jako ostatnie wywalczyły Manchester City i Schalke 04 Gelsenkirchen.

W bezpośrednim spotkaniu liderów na Camp Nou Barcelona pokonała PSG 3:1. Wprawdzie najpierw golem postraszył gospodarzy powracający do zdrowia po kontuzji Szwed Zlatan Ibrahimovic - były zawodnik "Dumy Katalonii" - ale w ciągu kilku minut wyrównał Lionel Messi. Argentyńczyk zdobył 75. bramkę w Lidze Mistrzów, umacniając się na pozycji lidera klasyfikacji wszech czasów. Drugi jest Portugalczyk Cristiano Ronaldo, który we wtorek powiększył dorobek do 72.

Później do bramki PSG trafili jeszcze Brazylijczyk Neymar oraz Urugwajczyk Luis Suarez, który zdobył dopiero drugiego gola w koszulce Barcelony. Takie rozstrzygnięcie oznacza, że pierwsze miejsce zajęła Barcelona z 15 punktami, a PSG ma ich 13.

Robert Lewandowski nie grał z kolei od pierwszej minuty spotkania Bayernu Monachium z CSKA Moskwa, wygranym przez gospodarzy 3:0. Polak pojawił się na boisku dopiero na drugą połowę, ale zaliczył asystę przy bramce Mario Goetzego w 90. minucie.

Wcześniej na listę strzelców wpisali się Thomas Mueller i Sebastian Rode. Ten pierwszy, wykorzystując rzut karny, został najskuteczniejszym strzelcem Bayernu w Champions League. Było to jego 24. trafienie. Dotychczas był współrekordzistą z byłym kolegą z zespołu, obecnie zawodnikiem Fiorentiny Mario Gomezem.

Na uwagę zasługuje również pierwszy w tym sezonie występ Bastiana Schweinsteigera w wyjściowej jedenastce Bawarczyków. Od lipca, kiedy Niemcy z jego udziałem wywalczyli mistrzostwo świata w Brazylii, 30-letniego pomocnika trapiły kontuzje, przez które opuścił większą część rundy jesiennej.

Bayern już wcześniej miał zagwarantowane pierwsze miejsce w grupie, natomiast o drugie walczyły pozostałe trzy drużyny: Manchester City, AS Roma Łukasza Skorupskiego (w środę poza kadrą) oraz CSKA Moskwa.

Z tej trójstronnej bitwy zwycięsko wyszedł mistrz Anglii, wygrywając w Rzymie 2:0 pomimo braku z powodu kontuzji Argentyńczyka Sergio Aguero oraz Yaya Toure z Wybrzeża Kości Słoniowej. Roma zagra w Lidze Europejskiej.
W grupie G awans z pierwszego miejsca przypieczętowała Chelsea Londyn, która pokonała w stolicy Anglii 3:1 Sporting Lizbona. Drugą pozycję zajęło Schalke, po wyjazdowym zwycięstwie 1:0 nad Mariborem. w LE wystąpi zespół z Portugalii.

W grupie H już przed tą kolejką było jasne, że Porto zajmie pierwsze miejsce, a Szachtar Donieck awansuje z drugiego. Trwała jedynie walka pomiędzy Athletic Bilbao a BATE Borysów o Ligę Europejską. Zespół z Hiszpanii przed własną publicznością wyszedł zwycięsko z bezpośredniego starcia z mistrzem Białorusi - spotkanie zakończyło się wynikiem 2:0. BATE straciło w sumie 24 bramki, co jest niechlubnym rekordem rozgrywek.

Z kolei Porto zremisowało przed własną publicznością z Szachtarem 1:1. W kadrze gości zabrakło Brazylijczyka Luiza Adriano, który - gdyby wpisał się na listę strzelców - zostałby samodzielnym rekordzistą pod względem liczby bramek w fazie grupowej LM. W tej sytuacji musi zadowolić się pierwszym miejscem ex aequo z Portugalczykiem Cristiano Ronaldo z Realu Madryt. Obaj mają po dziewięć trafień.

Losowanie par 1/8 finału odbędzie się w poniedziałek o godzinie 11:00 czasu GMT.

Zwycięzcy grup: Atletico Madryt, Real Madryt, AS Monaco, Borussia Dortmund, Bayern Monachium, FC Barcelona, Chelsea Londyn, FC Porto.

Zdobywcy drugiego miejsca: Juventus Turyn, FC Basel, Bayer Leverkusen, Arsenal Londyn, Manchester City, Paris Saint Germain, Schalke 04 Gelsenkirchen, Szachtar Donieck.

W 1/16 finału Ligi Europejskiej: AS Roma, Ajax Amsterdam, Sporting Lizbona, Athletic Bilbao, Olympiakos Pireus, Liverpool, Zenit Sankt Petersburg, Anderlecht Bruksela.