Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Auschwitz 70th anniversary: Survivors mark camp liberation

Auschwitz 70th anniversary: Survivors mark camp liberation
Obchody 70. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz komentują dzisiaj media na całym świecie. (Fot. Getty Images)
Some 300 Auschwitz survivors have returned to the site of the Nazi death camp in southern Poland to mark 70 years since its liberation. Some 1.1 million people, the vast majority Jews, were killed there between 1940 and 1945, when advancing Soviet troops liberated it.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Gości z całego świata, którzy przyjechali, by oddać hołd i upamiętnić ofiary obozu, powitał prezydent Bronisław Komorowski.

Uroczystość odbywa się w ogromnym namiocie ustawionym przy bramie wejściowej byłego Auschwitz II-Birkenau w taki sposób, że front historycznej budowli znalazł się w jego wnętrzu.

Czas trwania uroczystości zaplanowano na półtorej godziny. Główne przesłanie wygłosi troje byłych więźniów niemieckich obozów: polscy Żydzi – mieszkająca obecnie w Izraelu Halina Birenbaum i Roman Kent ze Stanów Zjednoczonych, a także Polak Kazimierz Albin, deportowany do obozu w pierwszym transporcie więźniów w czerwcu 1940 r.

Uczestnicy ceremonii zobaczą 15-minutowy film dokumentalny przedstawiający w skondensowanej formie historię Auschwitz. To wspólny projekt Muzeum Auschwitz oraz Fundacji Shoah. Powstał specjalnie na 70. rocznicę wyzwolenia. Producentem obrazu jest amerykański reżyser Steven Spielberg, a głosu użyczyła w nim amerykańska aktorka Meryl Streep. Zawiera m.in. archiwalne i współczesne zdjęcia obozu.

„To jest krótki film o historii i o wadze tego miejsca - jako miejsca historycznego, jako miejsca pamięci, ale także jako wielkiego symbolu, który pozostaje dla nas wszystkich portem, do którego przybywa młodzież z całego świata, żeby zrozumieć jakie zadania ich czekają na przyszłość. Jak mają reagować na nienawiść, rasizm, antysemityzm, na różne formy pogardy wokół siebie, w swoim własnym świecie” – wyjaśnił dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr M. A. Cywiński.

Trwają rozmowy między muzeum a fundacją na temat wykorzystywania obrazu w przyszłości - poinformował Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum.

Uroczystość zwieńczą wspólne modlitwy chrześcijan i Żydów, po których byli więźniowie oraz szefowie delegacji państwowych postawią znicze na pomniku ofiar obozu.

Czytaj więcej:

Brytyjski maratończyk biegał codziennie przez 50 lat

Piłkarz Swansea zawieszony na cztery mecze

Urszula Radwańska wygrała 1. rundę w Auckland

Zbyt otyli, by pracować? "Tak dalej być nie może"

Wyzdrowiała pielęgniarka, która zaraziła się wirusem eboli

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement