Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ataki na Polaków w Belfaście: NICEM alarmuje

Ataki na Polaków w Belfaście: NICEM alarmuje
Polacy w Belfaście są coraz częściej ofiarami ataków na tle rasistowskim (fot. Thinkstock)
Reakcja na ataki na tle rasistowskim (hate crime) wymaga skoncentrowanych i ciągłych wysiłków ze strony mieszkańców Irlandii Północnej i polityków - podkreśla Northern Ireland Council for Ethnic Minorities (NICEM), czołowa północnoirlandzka organizacja charytatywna walcząca o równość rasową.
Reklama
Reklama
Ostatnio alarmująco wzrosła ilość ataków na tle rasistowskim (hate crime) w Belfaście - niepokojący jest fakt, że coraz częściej ich celem są Polacy, na co zwrócił uwagę w otwartym liście Konsul Generalny RP w Edynburgu. Zdaniem NICEM, skuteczne zwalczanie tego rodzaju przestępczości wymaga nieustających starań, dużego nakładu pracy i licznych inicjatyw edukacyjnych wśród lokalnej społeczności.

"Hate crime to nie jest zwykłe przestępstwo. To przejaw uprzedzeń i mitów - i nie chodzi tu o jeden odizolowany przypadek czy jedno zdarzenie. W Irlandii Północnej przestępstwa na tle rasowym są nierozerwalnie związane z jej przeszłością i faktem, że politycy nie zmierzyli się z nimi w sposób skuteczny" - podkreśla Patrick Yu, dyrektor NICEM. Podkreśla również, że odpowiedzialność za tego typu zdarzenia należy nie tylko do policji, ale do całego społeczeństwa - począwszy od jednostek, lokalnych grup społecznych, od sektora wolontaryjnego po instytucje państwowe.

Przez ostatnie 10 miesięcy organizacja NICEM oraz jej partnerzy we wschodnim Belfaście pracują razem, by zmierzyć się z tymi trudnymi kwestiami. "Każdy atak jest inny - powiązane są z nim inne fakty i inne zdarzenia, nie można zatem założyć, że reakcja na te incydenty może być zawsze jednakowa. Nie wolno nam reagować bezmyślnie i intuicyjnie" - zaznacza Patrick Yu.

NICEM domaga się, by politycy wyciągnęli wnioski z poprzednich lat (np. z incydentów w The Village w południowym Belfaście w latach 2003-2004 oraz 2009), a to oznacza konieczność zmiany postaw ludzkich.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat, Irlandia Północna stała się bardziej różnorodna - zarówno pod względem językowym, kulturowym, jak i religijnym. Sytuacja we wschodnim Belfaście przypomina dzisiaj tę sprzed dziesięciu lat w The Village. Nowi emigranci, przeprowadzając się do wschodniego Belfastu, czynią to miejsce jeszcze bardziej różnorodne, co - zdaniem działaczy na rzecz równości rasowej - powinno być postrzegane jako coś bardzo pozytywnego, a nie negatywnego.

"Ze swej natury hate crime jest przestępstwem popełnionym nie tylko przeciwko bezpośredniej ofierze czy jej rodzinie – to przestępstwo przeciwko całej społeczności czy grupy, do której należy ofiara. Atak na tle rasistowskim, narodowościowym wywołuje poczucie zagrożenia całej grupy. Skutek jest taki, że przestępstwa te wskrzeszają stare uprzedzenia lub kreują nowe, negatywne stereotypy innych. To z kolei powoduje wzrost braku zaufania i napięć w społeczeństwie, gdzie do takich incydentów dochodzi" - przestrzega szef NICEM.

Dzięki tej organizacji, już w tej chwili wiele się dzieje w lokalnych społecznościach na różnych poziomach – wiele wysiłku wkłada się w walkę z postawami rasistowskimi i łagodzenie napięć, a także we wsparcie ofiar ataków. NICEM uruchomiło dwujęzyczny projekt Bilingual Advocacy (osób, które bezpośrednio wspierają ofiary ataków na tle rasistowskim), finansowany przez PSNI i zajmujący się pomocą ofiarom rasizmu.

"Wzywamy polityków, by nie tylko potępili ataki, ale by proaktywnie współpracowali ze swoimi społecznościami, rozprawili się z dziedzictwem przeszłości i by podjęli działania ochrony mniejszości etnicznych poprzez nową strategię równości rasowej (Racial Equality Strategy) – i by dali tym mniejszościom głos" - podsumowuje Patrick Yu.

The Northern Ireland Council for Ethnic Minorities (NICEM) jest niezależną organizacją pozarządową reprezentującą poglądy i interesy wszystkich mniejszości etnicznych (BME - black and minority ethnic communities). Misją NICEM jest doprowadzenie do zmian społecznych poprzez ścisłą partnerską współpracę, by umożliwić mniejszościom pełne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Dwujęzyczni pracownicy projektu The Bilingual Support Advocacy oferują wszechstronną pomoc ofiarom ataków na tle rasistowskim. Projekt obejmuje całą Irlandię Północną – jeden z pracowników zajmuje się wspieraniem ofiar na terenie Belfastu i Mid-Ulster, drugi jest ulokowany w Derry/Londonderry i swoją pracą obejmuje północno-zachodnią część Irlandii Północnej.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama