Menu

Atak terrorystyczny w Londynie. Theresa May ewakuowana z parlamentu

Atak terrorystyczny w Londynie. Theresa May ewakuowana z parlamentu
Do ataku doszło dziś ok. 14:30. Najpierw słyszano strzały, później niektóre źródła donosiły o uzbrojonym w nóż mężczyźnie. (Fot. Getty Images)
Tuż po godz. 14:00 londyńska policja została dzisiaj wezwana pod brytyjski parlament, gdzie słyszano strzały z broni ostrej. Jeden ze świadków zdarzenia, na którego powołuje się "Guardian", informuje też o samochodzie, który wjechał na terenie Westminster Bridge w tłum przechodniów.
Reklama

15:30 Wiadomo, że brytyjska policja unieszkodliwiła obecnie dwie osoby. Ranny został również jeden z funkcjonariuszy.

Wszyscy członkowie parlamentu zostali ewakuowani, również Theresa May, która - jak podaje "Sky News" - wyjechała swoim pancernym samochodem. O 15:30 miało dojść do spotkania premier UK z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Na terenie House of Commons pojawił się śmigłowiec ratunkowy, który zajmuje się rannymi. Szacuje się, że jest przynajmniej 10 rannych.

Cały teren został otoczony przez policjantów. Zamknięto również stację metra Westminster.

W tym momencie nie do końca wiadomo, co dokładnie się stało i ilu było napastników. Członek parlamentu David Lidington poinformował jedynie, że obrady zostały przerwane.

Obecny na miejscu dziennikarz BBC Andrew Neil poinformował, że w całej gminie Westminster na ulicach widać ciężko uzbrojoną policję.

Na miejscu są wszystkie służby ratunkowe. (Fot. Getty Images)

15:40  Według informacji opublikowanych przez "Telegraph", atakujący uderzył samochodem w przechodniów na moście, a następnie wybiegł i próbował dostać się na teren parlamentu, raniąc po drodze nożem jednego z policjantów. Świadkowie donoszą, że na miejscu było słychać trzy wybuchy lub strzały z broni palnej.

Metropolitan Police poinformowała na Twitterze, że atak prawdopodobnie ma podłoże terrorystyczne.

15:50 "Guardian" podaje, powołując się na dane policji, że ujęto co najmniej dwóch terrorystów.

15:57 Obecność policjantów w Londynie staje się coraz bardziej zauważalna. Tom McTague z "Politico" informuje o funkcjonariuszach z psami przeszukującymi okolice Whitehall.

16:00 "Guardian" informuje o zamknięciu London Eye oraz szpitala Guy’s and St Thomas.

16:05 Szkocki parlament właśnie zawiesił obrady. To oznacza, że nie dojdzie dziś do planowanego głosowania w sprawie referendum o wyjście Szkocji z UK.

16:13 Sky News donosi o ciele człowieka unoszącym się na Tamizie w okolicach Westminster Bridge.

16:18 Policja informuje, że nie jest w stanie ocenić ile osób zostało rannych, ale pierwsze doniesienia mówią o "dużej, dwucyfrowej liczbie". Początkowo mówiono o 10 rannych.

Jeden z lekarzy z St Thomas’ Hospital przekazał, że zmarła kobieta w wyniku "poważnych obrażeń".

16:29 Do zamachów odniósł się burmistrz Londynu Sadiq Khan, zapewniając, że Metropolitan Police prowadzi właśnie śledztwo. Wezwał londyńczyków do obserwowania konta @MetPolice na Twitterze. 

Na wieczór zaplanowano spotkanie sztabu zarządzania kryzysowego COBRA (Cabinet Office Briefing Room).

16:40 "Prezes PiS Jarosław Kaczyński jest bezpieczny i czeka na decyzję czy odbędzie się spotkanie z premier Wielkiej Brytanii Theresą May" - przekazała rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

16:42 Do Londynu spływają pierwsze depesze od przywódców z całego świata. 

16:44 Policja apeluje do świadków zdarzenia o dzielenie się zdjęciami i filmami, które mogą pomóc w śledztwie. Należy wrzucać je w tym miejscu: http://www.ukpoliceimageappeal.co.uk/CSIPS_Public/upload/choose

16:46 Świadkowie, na których powołuje się dziennik "The Times" informują, że jeden z atakujących był Azjatą w wieku czterdziestu kilku lat i miał przy sobie 20-centymetrowy nóż, z którym biegł w stronę parlamentu.

16:49 Jak podaje Reuters, brytyjski funt znacząco osłabł po informacjach o atakach w Londynie.

16:50 Służby ratunkowe wyłowiły z Tamizy kobietę i udzielają jej teraz pomocy medycznej. Według wstępnych informacji, kobieta spadła z mostu w momencie ataku. Wcześniej Sky News informował o "unoszącym się w Tamizie ciele człowieka", nie wiadomo jednak, czy chodzi o tę samą osobę.

16:51 Na miejscu wciąż znajdują się służby ratunkowe. Część brytyjskich posłów otrzymała możliwość przedostania się do innej sali. 

16:54 Przedstawiciel policji BJ Harrington odmówił podania jakichkolwiek szczegółów zdarzenia. Poinformował dziennikarzy podczas krótkiego briefingu, że sprawą zajmują się teraz służby ratunkowe oraz funkcjonariusze komórki antyterrorystycznej. Dodał, że na terenie całego Londynu na ulicach pojawili się dodatkowi funkcjonariusze. Wezwał również londyńczyków, aby "unikali okolic Westminster".

16:58 Policja poinformowała, że zareagowała natychmiast po trzech odrębnych doniesieniach: o ataku z użyciem samochodu, kobiecie w rzece oraz nożowniku. Policjant Craig Mackay, który został ranny w wyniku ataku, traktowany jest jako ważny świadek zdarzenia.

Funkcjonariusze bezpieczeństwa podali, że rannych zostało "wiele osób i policjantów", ale nie mogą przekazać konkretnych liczb.

17:01 Policja wyprosiła wszystkich dziennikarzy z biur na terenie parlamentu. 

Port of London poinformował o zamknięciu ruchu rzecznego pomiędzy Vauxhall Bridge i Embankment.

London Ambulance Service przekazał, że przetransportował co najmniej 10 rannych osób. Niektórzy z nich są w ciężkim stanie.

17:11 Ponad 500 osób, w tym wielu turystów i członków parlamentu, przenosi się z Westminster Hall do Westminster Abbey. Policja zamierza przesłuchać ich jako świadków zdarzenia.

17:23 Policja ponawia apel do mieszkańców Londynu i prosi o unikanie okolic Westminster, a także stacji metra Westminster i Embankment.

18:13 Co najmniej cztery osoby zginęły, a 20 zostało rannych - podała londyńska policja, która prowadzi w tej sprawie śledztwo antyterrorystyczne. Motywy ataku pozostają nieznane. Wśród ofiar śmiertelnych jest jeden funkcjonariusz oraz napastnik.

18:15 Według dziennikarza BBC, który powołuje się na doniesienia świadków ataku, w zdarzeniu mogło brać udział dwóch napastników. Naoczni świadkowie mówili o "białym, łysym mężczyźnie" oraz "czarnoskórym mężczyźnie z kozią bródką". Możliwe jest - podaje BBC - że obaj mężczyźni byli w samochodzie, który staranował ludzi na Moście Westminsterskim.

18:20 W związku z tymi wydarzeniami ambasada RP w Wielkiej Brytanii zaapelowała o zachowanie ostrożności oraz poinformowała, że konsul RP w Londynie monitoruje sytuację i sprawdza, czy w środowym ataku nie ucierpieli Polacy. "W związku z ewakuacją okolic Parlamentu w Londynie apelujemy o zachowanie dodatkowej ostrożności oraz stosowanie się do zaleceń policji" - napisano na Twitterze placówki. Zapewniono również, że "Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie pozostaje w kontakcie z policją". "Ustalamy, czy w incydencie ucierpieli obywatele polscy" - podkreślono we wpisie na Twitterze.

18:30 Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniła Brytyjczyków o solidarności w walce z terroryzmem. "Nawet jeśli okoliczności muszą dopiero zostać precyzyjnie wyjaśnione, potwierdzam w imieniu Niemiec i ich obywateli: w walce z każdą formą terroryzmu stoimy zdecydowanie po stronie Wielkiej Brytanii" - podkreśliła Merkel w oświadczeniu.

18:33 Spotkanie brytyjskiej premier Theresy May z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim w Londynie być może odbędzie się w czwartek; lider PiS zostaje w Londynie - poinformował szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

18:35 Prezydent USA Donald Trump zatelefonował do brytyjskiej premier Theresy May i zapewnił ją o swym pełnym poparciu. Rzecznik Białego Domu Sean Spicer zapewnił, że prezydent jest informowany na bieżąco o sytuacji w brytyjskiej stolicy.

18:38 Prezydent Francji Francois Hollande zapewnił o swojej solidarności i wsparciu dla brytyjskiego narodu po ataku. 

"Wyrażamy w imieniu Francji naszą całkowitą solidarność i wsparcie dla brytyjskiego narodu i premier Theresy May, która była w Izbie Gmin, kiedy do tego doszło" - oświadczył szef państwa. "Terroryzm dotyka nas wszystkich" - dodał, podkreślając, że "na poziomie europejskim trzeba się zorganizować", by stawić czoło zagrożeniu terrorystycznemu.

18:50 Na Twitterze internauci jednoczą się z Londynem, używając hasztagów #PrayforLondon oraz #Wearenotafraid.

Śledczy prowadzą prace w pobliżu samochodu, który wjechał w przechodniów na moście. (Fot. Getty Images)

19:10 Brytyjski poseł Partii Konserwatywnej Martin Vickers, który słyszał strzały w trakcie zamachu stwierdził, że incydent ten jest "atakiem na serce demokracji". Vickers w chwili ataku był w budynku parlamentu i szedł w kierunku sali, w których odbywają się głosowania w Izbie Gmin. "Przechodziliśmy w tym kierunku, kiedy nagle usłyszeliśmy trzy strzały i część kolegów, najwyraźniej na polecenie ochrony, zawróciła. Kazali nam jak najszybciej opuścić budynek, więc wyszliśmy wyjściem ewakuacyjnym w pobliżu stacji metra" - opowiadał.

"Wielu kolegów było zaszokowanych, ale mamy świadomość, że zagrożenie terrorystyczne to jedno z zagrożeń, które wiążą się z aktywnością w życiu publicznym. Siedziba parlamentu jest zawsze naturalnym celem ataku, ale nasza ochrona i służby wykonują fantastyczną pracę, chroniąc nas na co dzień" - podkreślił poseł.

Jak zapewnił, posłowie "zbiorą się jednak ponownie jutro"; "będziemy kontynuowali naszą pracę" - dodał. "Na razie policja kazała nam iść do domu, ale wszystkie moje rzeczy zostały w biurze, gdzie zamknięci są też moi asystenci - zapewniono mnie jednak, że są bezpieczni" - podsumował.

19:20 Służby prasowe brytyjskiego parlamentu poinformowały, że Izba Gmin i Izba Lordów spotkają się w czwartek na posiedzeniach "zgodnie z planem". Według źródeł PAP na Downing Street, premier Theresa May prawdopodobnie wygłosi w Izbie Gmin krótkie oświadczenie dotyczące ataku, przekazując posłom podstawowe informacje uzyskane w toku śledztwa i oddając hołd zabitemu w ataku policjantowi, a także pozostałym ofiarom.

19:22 Szefowa brytyjskiego MSW Amber Rudd oświadczyła, że zamach w Londynie to atak "na wartości demokracji, tolerancji i rządów prawa, które symbolizuje siedziba parlamentu". Będziemy zjednoczeni w walce z tymi, którzy atakują nasze wspólne wartości - dodała.

Most w pobliżu parlamentu (Westminster Bridge) wciąż jest zamknięty dla ruchu. (Fot. NIKLAS HALLE'N/AFP/Getty Images)

19:50 Brytyjska premier Theresa May jest "myślami z zabitymi i rannymi w przerażającym ataku, a także z ich rodzinami" - poinformowały służby prasowe Downing Street. Szefowa rządu przewodniczy posiedzeniu sztabu antykryzysowego COBRA. "Premier jest na bieżąco informowana o postępach w śledztwie" - podkreślono w oświadczeniu. May poleciła, by na Downing Street w hołdzie ofiarom zamachu opuścić flagi do połowy masztu.

20:05 Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa zaapelowała o zbiorowe przeciwstawienie się terroryzmowi i złożyła kondolencje bliskim ofiar. "Składamy kondolencje i zapewniamy o współczuciu dla wszystkich rodzin ofiar śmiertelnych. Nie popieramy i nie będziemy nigdy popierać terroryzmu. Uważamy, że jest to zło, któremu koniecznie trzeba zbiorowo się przeciwstawić".

20:10 Prezydent Włoch Sergio Mattarella i premier Paolo Gentiloni potępili atak w Londynie i zapewnili Wielką Brytanię o solidarności ze strony władz w Rzymie.

20:12 Prezydent Andrzej Duda złożył kondolencje rodzinom ofiar ataku. "Moje szczere kondolencje dla rodzin ofiar ataku terrorystycznego w Londynie. RIP" - podkreślił Andrzej Duda we wpisie w języku angielskim zamieszczonym na Twitterze.

20:40 Ratusz w Tel Awiwie (Izrael) rozbłysnął barwami brytyjskiej flagi w geście solidarności z Londynem.

20:50 Około godz. 20:30 ostatni posłowie, którym dla bezpieczeństwa kazano pozostać w pomieszczeniach parlamentu, zostali wypuszczeni do domu.

21:00 W specjalnym oświadczeniu premier Theresa May poinformowała, że szczegóły dotyczące ataku wciąż napływają. Potwierdziła informację, że był tylko jeden napastnik i że podwyższony stan zagrożenia terrorystycznego pozostaje bez zmiany. 

 

  Komentarze


  • Ada
   22 marca 2017, 15:50

   brexxit ,brexit bedzie miec teresa ,jak rozwala caly parlament !!!!!!!!!!!!!!!wcale sie nie dziwie kraj prowadzi do przepasci!!!!!

  • Twòj Pan
   22 marca 2017, 16:35

   To napewno jakiś szaleniec usłyszysz jutro w telewizji

  • Hubercik
   22 marca 2017, 17:08

   16 49 najwazniejszy nius to po to bylo robione

  • Wasz brat
   22 marca 2017, 17:12

   I to poczuł na własnej skórze i utwierdza prezesa Kaczyńskiego w jednym przekonaniu - żadnych uchodźców nie przyjmiemy!

  • Polowanie
   22 marca 2017, 17:55

   szukali kaczynskiego ktory zamiast rzadu jedzie do Londynu po to aby sprzedac polakow w zamian za swoje interesy. Nie ma polskiego stanowiska wobec brexitu za to jest prywatna chec dogadania sie kaczynskiego i PISu z Theresa May. Co teraz beda krzyczec w jedynce? Tusk stoi po drugiej stronie bariery natomiast kaczynski dowala polakom wraz z rzadem brytyjskim. Pewnie dogadal sie z czytelnikiem i rozdaja torby i po 200 funtow na bilet powrotny do kaczolandu.

  • Brexit Result
   22 marca 2017, 18:00

   Witam widzialem wiadomosc poranne zaraz przed tym, hehe maja co chca raczej

  • Adam
   22 marca 2017, 19:08

   Powinni kaczkę upolować i na reszta ja.

  • Katana
   22 marca 2017, 19:33

   Jutro Macierewicz powie w pl tv, ze to był zamach na Jarka K. , bo blisko do kolejnej rocznicy katastrofy smoleńskiej 😂

  • Wyrzucony z uk
   22 marca 2017, 19:58

   ale im wspolczuje .....:
   i bardz dob

  • Kto to
   22 marca 2017, 21:07

   Kto pisał ten reportaż czyżby czytelnik , kogo obchodzi że terese ewakuowano , tam się wydazyło o wiele coś gorszego niż "ewakuowano terese " , na tym moście bardzo żadko nie ma korka żeby można było jeździć slalomem, może te policyjne nygusy powinny przyjżec się kto zrobił sztuczny tłum na początku mostu , taka moja sugestia .

  • Andi
   22 marca 2017, 21:42

   Sadzac po wpisach wiekszosc z was to naprawde idioci!

  • Johndeere
   22 marca 2017, 21:55

   ,''kanclerz niemiec A.M solidaryzuje sie z W.B w walce z teroryzmem ha ha.Teraz po 6 pelnych uchodzcow samolotow w nocy bedzie w tajemnicy ladowac w Niemczech a nie 5

  • Jdjdji
   22 marca 2017, 22:40

   I niema sesu kupowac domu w londynie to dopiero poczatek jaki w francji zreszto

  • Lolek
   23 marca 2017, 06:04

   Gdzie sie Jareczek nie pojawi tam roz*ierdol

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 20.04.2018
  GBP 4.766 złEUR 4.172 złUSD 3.388 złCHF 3.483 zł

  Sport


  Reklama