Menu

As wywiadu, ulubienica Churchilla: W Londynie odsłonięto popiersie Krystyny Skarbek

As wywiadu, ulubienica Churchilla: W Londynie odsłonięto popiersie Krystyny Skarbek
Krystyna Skarbek (Fot. Screenshot/The Guardian)
Polka i agentka brytyjskiego wywiadu z czasów II wojny światowej została pośmiertnie uhonorowana. W siedzibie Ogniska Polskiego odsłonięto popiersie z brązu Krystyny Skarbek.
Reklama

„Dzisiaj uczciliśmy pamięć o Krystynie Skarbek, odkrywając wykonane na specjalne zlecenie popiersie w siedzibie Ogniska. Wielkie podziękowania” - napisali na Twitterze we wtorek wieczorem przedstawiciele polskiej organizacji.

Pomysłodawczynią uroczystości była pisarka Clare Mulley, autorka biografii Skarbek pod tytułem "Kobieta szpieg" (tytuł oryginalny: „The Spy Who Loved”), wydanej w 2013 roku. Popiersie wykonał rzeźbiarz Ian Wolter.

Winston Churchill, premier Wielkiej Brytanii, uważał ją za najlepszego ze swoich agentów. Skarbek była agentką brytyjskiej tajnej służby Kierownictwa Operacji Specjalnych (SOE), gdzie przyjęła pseudonim Christine Granville. 

Popiersie Krystyny Skarbek w Ognisku Polskim. (Fot. Facebook/Clare Mulley)

Działalność szpiegowska Skarbek jest fascynująca, ale zakończyła się tragicznie. W kwietniu 1945 została ona zdemobilizowana.

Spotkał ją ten sam los, co tysiące polskich żołnierzy, którzy po wojnie okazali się niepotrzebni. Ze śmiesznie niską odprawą podejmowała się przeróżnych zajęć: pracowała jako pokojówka w hotelu, była telefonistką i stewardessą na statkach pasażerskich.

W czasie jednej z podróży poznała stewarda Dennisa Muldowneya. 15 czerwca 1952 roku Krystyna Skarbek została przez niego śmiertelnie pchnięta nożem. Do dziś krąży wiele konspiracyjnych teorii wokół jej zabójstwa.

Krystyna Skarbek została pochowana na rzymskokatolickim cmentarzu St. Mary w Kensal Green, w południowo-zachodnim Londynie. Otrzymała liczne odznaczenia, m.in. Order of the British Empire, Medal Jerzego oraz Croix de Guerre avec Palmes za zasługi dla wyzwolenia Francji.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 26.04.2018
  GBP 4.845 złEUR 4.239 złUSD 3.483 złCHF 3.540 zł

  Sport


  Reklama