Around Great Britain: Niewiadoma of Poland in the lead

Katarzyna Niewiadoma świetnie sobi radzi podczas wyścigu. (Fot. Getty Images)
Katarzyna Niewiadoma took second place in the fifth stage of the Women's Tour cycling race. In the general classification, the rider of the Canyon-SRAM team is placed third.

Zwyciężyła Włoszka Elisa Longo Borghini (Trek-Segafredo), a koszulkę liderki zachowała trzecia na mecie Australijka Grace Brown (FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope).

Etap z Pembrey Country Park do Black Mountain (106,6 km) kończył się pięciokilometrowym podjazdem o średnim kącie nachylenia 5,9 proc. O zwycięstwo walczyło pięć zawodniczek, które razem wjechały na szczyt i rywalizowały także o bonifikaty.

Cztery sekundy za trzecie miejsce pozwoliły zachować Brown prowadzenie, ale w klasyfikacji generalnej Australijka ma ten sam łączny czas co Longo Borghini. Niewiadoma zdobyła sześciosekundową bonifikatę i w przeddzień zakończenia wyścigu traci do dwóch pierwszych zawodniczek tylko dwie sekundy.

Polka wdarła się do czołówki już dzień wcześniej, plasując się na drugiej pozycji, tuż za Brown, na odcinku z Wrexham do Welshpool (144,7 km).

Wyścig ma najwyższą kategorię Women's World Tour. Zakończy się w sobotę płaskim etapem z Chipping Norton do Oksfordu (142,9 km).

Niewiadoma triumfowała w tych zawodach w 2017 roku, a w 2019 zajęła drugie miejsce.