Menu

Argos zapłaci £1,5 mln kary za nieprzestrzeganie minimalnych wynagrodzeń

Argos zapłaci £1,5 mln kary za nieprzestrzeganie minimalnych wynagrodzeń
Pracownicy Argosa otrzymywali niewystarczające wynagrodzenia. (Fot. Getty Images)
Właściciel Argosa - sieć Sainsbury's - został ukarany przez brytyjski urząd skarbowy (HMRC) gigantyczną grzywną za płacenie pracownikom stawki poniżej minimalnego wynagrodzenia. Znana sieć sklepów będzie musiała również wypłacić rekompensaty.
Reklama

Około 37 tys. obecnych i byłych pracowników Argosa otrzyma do końca lutego średnio po £64 rekompensaty. Całkowity koszt zwrotów niedopłat do grudnia 2016 szacowany jest na £2,4 mln.

Jak okazało się podczas kontroli, firma organizowała zebrania oraz kontrole poza płatnym czasem pracy.

“Kiedy kupowaliśmy w ubiegłym roku Argos, podczas mojej rutynowej wizyty poinformowano mnie o tym, że urząd odkrył problemy z naszym systemem, przez które część naszych kolegów otrzymywała płace poniżej minimalnej. Sainsbury's jest dumny z miana firmy godnej zaufania, dla której ludzie kochają pracować i dlatego byłem bardzo rozczarowany tym odkryciem i zarządziłem natychmiastowe zbadanie sprawy” - zapewnił John Rogers, dyrektor generalny Argos i poinformował, że wprowadzone już zostały zmiany zapobiegające wystąpieniu podobnych błędów w przyszłości.

Argos wydał swoje oświadczenie po tym, jak rząd opublikował listę 360 firm, które łamią prawo o minimalnych wynagrodzeniach.

”Każdy pracownik w Wielkiej Brytanii ma prawo przynajmniej do minimalnej krajowej pensji i ten rząd zadba o to, aby przepisy były respektowane. Dlatego publicznie napiętnowaliśmy pracodawców, którzy nie wypłacają legalnego minimum, wysyłając jasną wiadomość, że tego typu przestępstwa nie są tolerowane” - zapewniła minister biznesu Margot James.

Związki zawodowe z zadowoleniem przyjęły informację, jednak nawołały do częstszego karania nierzetelnych pracodawców.

 

  Komentarze


  • Ali
   17 lutego 2017, 16:43

   ddlatego argos jest zamkniety juz tydz w Plymouth !!

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 20.04.2018
  GBP 4.766 złEUR 4.172 złUSD 3.388 złCHF 3.483 zł

  Sport


  Reklama