Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Scientists discover evidence the Romans produced wine in Cambridgeshire 2,065 years ago

Scientists discover evidence the Romans produced wine in Cambridgeshire 2,065 years ago
W tamtym czasie klimat w Wielkiej Brytanii był prawdopodobnie cieplejszy niż dziś, więc winorośl mogła dawać całkiem obfite plony. (Fot. Getty Images)
Excavations carried out at a site earmarked for the construction of the A428 freeway in Cambridgeshire are rich in interesting finds. Archaeologists there recently found traces indicating that vines were grown and wine made in the British Isles more than 2,000 years ago.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Archeolodzy z Museum of London Archeology (MOLA) już od 2021 roku prowadzą prace wykopaliskowe na terenach pod budowę autostradę A428 od 2021 r. Badają rozległy obszar o powierzchni niemal 90 pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej. To jedne z największych wykopalisk, jakie kiedykolwiek przeprowadzono w tym rejonie.

Jak podaje "Mail Online", prace właśnie zaowocowały kolejnymi odkryciami. Badania laboratoryjne próbek gleby pobranych na tym stanowisku ujawniły m.in. pyłek winorośli. To potwierdza, że Rzymianie, którzy podbili Wielką Brytanię w 43 r. p.n.e., przynieśli ze sobą nie tylko obyczaj picia wina, lecz także jego produkcji oraz uprawy winorośli.

Odkrycie nie jest zaskoczeniem, historycy od dawna twierdzili bowiem, że w czasach Rzymskich na Wyspach istniały winnice. W tamtym czasie klimat w Wielkiej Brytanii był prawdopodobnie cieplejszy niż dziś, więc winorośl mogła dawać całkiem obfite plony. Znalezione dowody sugerują, że w czasach rzymskich winnice istniały nawet w tak wysuniętych na północ rejonach jak Cambridgeshire.

Podczas wykopalisk na stanowisku w Cambridgeshire odkryto dotąd wiele przedmiotów, które dostarczają nowych informacji na temat historii tego rejonu. Znaleziono tu amfory, w których prawdopodobnie przechowywano oliwę sprowadzaną z terenów Hiszpanii, a także fragmenty kosztownej ceramiki pochodzącej z północnej Francji. Te artefakty zdaniem archeologów wskazują na intensywną wymianę handlową nie tylko pomiędzy stolicą Imperium Rzymskiego i Wyspami, ale też zachodnią Europą.

"Te niesamowite odkrycia pokazują nam, że Bedfordshire i Cambridgeshire były znakomicie skomunikowane z innymi regionami Wielkiej Brytanii i Europy" – stwierdziła Lorraine Bennetts, która nadzoruje badania z ramienia National Highways.

Do ciekawszych znalezisk archeolodzy zaliczają też rysik, jakiego Rzymianie używali do pisania na woskowych tabliczkach. Spiczastym końcem nanoszono na pokrytą woskiem tabliczkę znaki, a drugim - szerszym, trapezoidalnym - ponownie wygładzano powierzchnię wosku, wymazując w ten sposób napis.

W pozostałościach dawnych osad znaleziono także szczątki zwierząt, w tym owiec i świń, co pozwala naukowcom wnioskować na temat diety, a także obyczajów starożytnych mieszkańców tych okolic. Ich uwagę zwrócił np. fakt, że w kilku osadach szczątki zwierząt i fragmenty ceramiki były wyrzucane do osobnych dołów. Możliwe, że są to pozostałości po odbywających się tu w czasach antycznych ucztach.

Jak podają przedstawiciele National Highways, instytucji nadzorująca brytyjskie autostrady, odkryte w Cambridgeshire artefakty rzucają nowe światło na temat tego, jak wyglądało tu życie w okresie rzymskim, a nawet wcześniej, w epoce żelaza.

Do niedawna jedynymi znanymi obiektami z tego obszaru sprzed epoki żelaza były kamienne groty strzał, co sugeruje, że małe grupy myśliwych wędrowały po Cambridgeshire około 3 000 lat temu. Ostatnio jednak archeolodzy odkryli niezwykły obciążnik do krosna służącego do tkania sukna, który może pochodzić jeszcze z epoki brązu (2500–800 p.n.e.).

Jeśli datowanie zostanie potwierdzone, będzie to dowód, że tutejsze osadnictwo było znacznie starsze, niż sądzono.

Czytaj więcej:

W Anglii znaleziono grzebień z ludzkiej czaszki

Anglicy będą dbać o kondycję i stan psychiczny młodzieży przy pomocy zajęć z archeologii

W dzisiejszej Anglii żyło wiele gatunków ziemnowodnych dinozaurów

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 10.05.2024
    GBP 4.9961 złEUR 4.2979 złUSD 3.9866 złCHF 4.3984 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement