Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Analitycy: Bardzo dobre dane przemysłowe z Polski

Analitycy: Bardzo dobre dane przemysłowe z Polski
Dane przemysłowe znad Wisły są bardzo optymistyczne. (Fot. Thinkstock)
Skala wzrostu produkcji przemysłowej za maj tego roku zaskoczyła rynek. Analitycy spodziewali się niższych odczytów niż to podał GUS, który poinformował, że produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w maju w ujęciu rocznym o 5,4 proc., natomiast budowlano-montażowa o 20,8 proc.
Reklama
Reklama

"Biorąc (...) pod uwagę potencjał negatywnych efektów kalendarzowych w maju, dzisiejszy odczyt produkcji wydaje się wyjątkowo wysoki. W kolejnych miesiącach efekty kalendarzowe przełożą się na powrót dynamiki produkcji przemysłowej do wyższych poziomów, przy czym w ujęciu odsezonowanym będzie się ona w naszej opinii utrzymywać się w okolicach 6-7 proc." - uważają analitycy banku Pekao.

Analitycy mBanku zwracają uwagę, że chociaż nastroje przedsiębiorstw przemysłowych (mierzone PMI, w kraju i zagranicą) pozostają dość minorowe, możliwe jest, że dobry wynik produkcji przemysłowej w maju jest związany z odblokowaniem europejskich kanałów dystrybucji i wzrostem produkcji kierowanej na eksport.

"Na potwierdzenie takiej hipotezy należy jednak poczekać kilka tygodni. Być może też wysoka sprzedaż w maju to efekt nagromadzenia zapasów w pierwszym kwartale – to tłumaczyłoby brak wpływu dni roboczych" - dodają.

Według ekonomistów z banku Credit Agricole dane za maj oznaczają, że aktywność w polskim przemyśle jest wspierana przez boom budowlany w Polsce, w szczególności silne ożywienie publicznych inwestycji infrastrukturalnych.

Eksperci z banku Pekao zwracają uwagę, że liderem wzrostów w budowlance była w maju budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej, co świadczy o utrzymującym się silnym wzroście w zakresie inwestycji infrastrukturalnych.

Według ekonomistów z BOŚ Banku, lepsze wyniki majowej produkcji sprzedanej przemysłu mogą wskazywać na wyższe tempo wzrostu PKB w drugim kwartale tego roku. "Dla ostatecznej prognozy ważne będą jednak dane czerwcowe (skala korekty po bardzo dobrych danych z maja) oraz dane dotyczące sprzedaży detalicznej za maj oraz czerwiec" - dodają.

Z kolei analitycy z Pekao uważają, że dane, choć generalnie zaskoczyły w górę, nie powinny mieć większego wpływu na perspektywy polityki pieniężnej.

"Biorąc pod uwagę obecną gołębią retorykę większości członków RPP, wspieraną przez cały czas umiarkowany poziom inflacji konsumenckiej, a w szczególności inflacji bazowej, należy oczekiwać długiego okresu stabilizacji kosztu pieniądza" - dodają.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama