Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Amnesty International rozpoczęło kampanię przeciwko nienawiści "#NIEnawiść"

Amnesty International rozpoczęło kampanię przeciwko nienawiści "#NIEnawiść"
Nowa kampania przeciwko nienawiści będzie skupiała się na budowaniu wspólnoty ludzi, którzy chcą żyć w społeczeństwie opartym na empatii, otwartości i szacunku. (Fot. Thinkstock)
'Słowa to czyny. Hejt to tylko początek' - to hasło rozpoczętej w tym tygodniu przez Amnesty International kampanii przeciwko mowie nienawiści i przestępstwom nienawiści pt. '#NIEnawiść'. Kampania ma przypominać, że każdy ma prawo do życia wolnego od przemocy i poniżenia.
Reklama
Reklama

"Chcemy zwrócić uwagę, że słowa same w sobie mogą ranić, ale są szczególnie niebezpieczne, bo mogą prowadzić do przemocy motywowanej uprzedzeniami" – zaznaczyła Draginja Nadażdin, dyrektorka Amnesty International Polska. "Historia pokazała, że niszcząca retoryka podziałów, obarczania winą i podsycania strachu prowadzi ostatecznie do przemocy" - dodała.

Amnesty International zwraca uwagę, że niszcząca retoryka podziałów i podsycania strachu doprowadziła do rozpowszechnienia się hejtu, mowy nienawiści i przestępstw z nienawiści w Polsce. "Nowa kampania Amnesty przypomina, że każdy ma prawo do bezpieczeństwa i życia wolnego od przemocy, poniżenia i dyskryminacji" - podkreślono w informacji nt. akcji.

Organizacja zwraca uwagę, że prawa do bezpieczeństwa i życia wolnego od przemocy, poniżenia i dyskryminacji przynależą każdemu, a hejt i mowa nienawiści są próbą zaprzeczenia tych praw i prowadzą do przestępstw z nienawiści. "Nowa kampania przeciwko nienawiści będzie skupiała się na budowaniu wspólnoty ludzi, którzy chcą żyć w społeczeństwie opartym na empatii, otwartości i szacunku poprzez działania edukacyjne, aktywistyczne i rzecznicze" - dodano.

Kampanię rozpoczęto 21 marca, w Międzynarodowy Dzień Przeciwko Rasizmowi. "Każdy ma prawo do bezpieczeństwa i życia wolnego od przemocy, poniżenia i dyskryminacji. Hejt i mowa nienawiści są próbą zaprzeczenia tych praw" - napisano w komunikacie. "Chcemy żyć w społeczeństwie opartym na empatii, otwartości i szacunku, w którym będziemy się czuć dobrze i bezpiecznie" - dodano.

Amnesty przypomniało, że w 2015 roku opublikowało raport "Dotknięci przez nienawiści, zapomniani przez prawo". "Brak spójnego systemu zwalczania przestępstw z nienawiści w Polsce". "Pokazywał on, jak groźne i długotrwałe skutki mają przestępstwa z nienawiści dla jednostek, ich bliskich i całych społeczności" - podkreślono. 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama