Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

A monument of General Maczek will be placed in the center of Edinburgh

A monument of General Maczek will be placed in the center of Edinburgh
Stanisław Władysław Maczek to generał broni Wojska Polskiego, honorowy obywatel Holandii, kawaler Orderu Orła Białego. Zmarł w 1994 roku w Edynburgu. (Fot. Wikipedia)
The authorities of Edinburgh decided to locate a new monument commemorating the hero of the Second World War, General Stanisław Maczek and Polish soldiers who settled in Scotland. The monument will stand in the courtyard of the city council on the famous Royal Mile.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Zaprojektowana przez polskiego artystę Bronisława Krzysztofa rzeźba z brązu - przedstawiająca Maczka siedzącego na ławce - zostanie sfinansowana ze zbiórki publicznej, którą można wesprzeć m.in. przez stronę www.paypal.me/generalmaczek. Dotychczas zebrano nieco ponad połowę wymaganej kwoty - ok. 50 tys. z 85 tys. funtów.

Jedna z powierniczek fundacji odpowiedzialnej za projekt Katie Fraser poinformowała, że "jest bardzo wdzięczna wszystkim za dotychczas udzielone wsparcie". Podkreśliła, że liczy na to, że pomnik stanie "jeszcze za życia niektórych z mężczyzn, których chcemy uhonorować".

Rzeźba stanie na Królewskiej Mili w centrum Edynburga, w pobliżu głazu pamięci, gdzie w listopadzie składane są wieńce upamiętniające wszystkich weteranów, którzy walczyli za wolność Wielkiej Brytanii.

Gen. Stanisław Maczek w latach 1945-1947 dowodził I Korpusem Polskim w Szkocji. Jego żołnierze zasłynęli m.in. skutecznością w bitwie pod Falaise, a także brali udział w operacji D-Day i wyzwalali miasta we Francji, Belgii i Holandii.

W 1946 roku decyzją Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej Maczek został pozbawiony polskiego obywatelstwa. Decyzja ta została uchylona ostatecznie w 1989 roku, a następnie prezydent Lech Wałęsa przyznał mu najwyższe polskie odznaczenie, Order Orła Białego.

Po demobilizacji Maczek osiadł w Edynburgu. Z racji braku statusu weterana nie miał prawa do świadczeń rządowych i podejmował się różnych prac. Był m.in. barmanem w edynburskim hotelu. Zmarł w Edynburgu 11 grudnia 1994 roku w wieku 102 lat. Pochowany został na cmentarzu żołnierzy polskich w holenderskiej Bredzie - mieście, którego został wcześniej honorowym obywatelem.

W trakcie drugiej wojny światowej w Szkocji stacjonowało ok. 20-25 tys. polskich żołnierzy. Większość z nich pozostała tam także po zakończeniu walk.

Od 2015 roku w Edynburgu stoi pomnik Misia Wojtka, syryjskiego niedźwiedzia, który był adoptowany przez polskich żołnierzy pod dowództwem gen. Władysława Andersa, a po wojnie zamieszkał w edynburskim zoo.

Polacy są obecnie największą mniejszością narodową w Szkocji. Według ostatnich szacunków, mieszka ich tam ponad 100 tys.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement