Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

A third of Ohio deer test positive for COVID-19 virus

A third of Ohio deer test positive for COVID-19 virus
Naukowcy podkreślają, że jeleń wirgiński może być - obok człowieka - rezerwuarem koronawirusa. (Fot. Getty Images)
Researchers found SARS-CoV-2 in 36% of white-tailed deer in Ohio, with evidence of deer-to-deer spread, according to a study late last week in Nature.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Wcześniejsze doniesienia z końca lipca 2021 r. mówiły o tym, że jelenie wirgińskie mogą się zakazić w warunkach laboratoryjnych i przenosić wirusy z osobnika na osobnika. W pobranych próbkach krwi wykryto przeciwciała świadczące o tym, że zwierzęta przechorowały COVID-19 najprawdopodobniej bezobjawowo i były w dobrym stanie zdrowia.

Teraz naukowcy odkryli, że zwierzęta zakaziły się i chorują w swoim naturalnym środowisku. Naukowcy pobrali próbki z nosa 360 jeleni zlokalizowanych w 6 różnych miejscach Ohio. Test PCR wykazał, że 129 z nich było w trakcie choroby.

Wspólną cechą sześciu badanych obszarów jest ich położenie w pobliżu dużych skupisk ludzi. Naukowcy sprawdzają hipotezę, czy zwierzęta mogły się zarazić przez picie skażonej wody, gdyż wiedzą, że koronawirus znajduje się m.in. w kale wydalanym przez chorującego na COVID-19 człowieka.

Naukowcy z Ohio State University, którzy opublikowali doniesienia w "Nature" w grudniu 2021 r. podkreślają, że jeleń wirgiński może być - obok człowieka - rezerwuarem koronawirusa. Oznacza to, że możliwy jest scenariusz, w którym wirus będzie mutował w ich ciałach niezależnie od mutacji, która postępuje dzięki rozprzestrzenianiu się w populacji ludzkiej. "To by oznaczało, że musimy śledzić nie tylko to, co dzieje się z wirusem w populacji ludzkiej, ale także to, co dzieje się u jeleni wirgińskich" - stwierdził jeden z autorów publikacji, Andrew Bowman z Ohio State University.

W Stanach Zjednoczonych żyje 30 milionów jeleni wirgińskich, w samym Ohio jest ich 600 tys. Naukowcy zapewniają, że badane zwierzęta są pod kontrolą i nie stanowią zagrożenia. Z uwagi na fakt, że żyją one blisko siedlisk ludzkich - zdaniem naukowców - nie jest to grupa reprezentatywna i wyników badań nie można przenosić na populację wszystkich jeleni wirgińskich żyjących w całych USA.

Z publikacji wynika, że dużo pytań wciąż pozostaje bez odpowiedzi. Nie wiadomo, jak długo chorują jelenie wirgińskie i jakie ma to przełożenie na mutację wariantów koronawirusa. Nie wiadomo też, czy człowiek może się zarazić bezpośrednio od tego gatunku. 

Czytaj więcej:

Amerykański wywiad wciąż bada pochodzenie Covid-19

W UK po raz pierwszy wykryto koronawirusa u psa

Kanada: Wykryto SARS-CoV-2 u dzikich zwierząt

Dwa lata od wybuchu pandemii Covid-19 wciąż nie wiadomo, skąd wziął się koronawirus

WWF: Grozi nam największe wymieranie gatunków od czasów zagłady dinozaurów

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 10.05.2024
    GBP 4.9961 złEUR 4.2979 złUSD 3.9866 złCHF 4.3984 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement