A bag with twelve medals of Polish athletes at the European Championships in Berlin

Polska "złota" sztafeta kobiet. (Fot. Getty Images)
The Poles showed very well during the European Championships in Berlin, where they finished second in the medal and 12 medals. 'At least, it was possible to commemorate Irena Szewińska's memory in this way,' said PZLA's Vice President, Tomasz Majewski.

Biało-czerwoni zdobyli na Stadionie Olimpijskim 12 krążków (7 złotych, 4 srebrne i 1 brązowy), tak jak dwa lata temu w Amsterdamie (byli wówczas pierwsi w klasyfikacji medalowej), jednak tym razem mają o jedno złoto więcej. Pierwsze miejsce zajęli Brytyjczycy.

"Zaprezentowaliśmy się w Berlinie bardzo dobrze. Pokazaliśmy, że jesteśmy mocni nie tylko w konkurencjach rzutowych, siłowych, ale także na bieżni. Bardzo się cieszę, że po raz kolejny ta reprezentacja pokazała, że jest bardzo silna i liczy się w światowej stawce" - ocenił dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą, a obecnie wiceprezes związku.

Wśród zawodników, którzy najbardziej zaskoczyli pozytywnie Majewskiego podczas ME znaleźli się m.in. młodzi biegacze na 800 m Mateusz Borkowski i Michał Rozmys, a także Anna Sabat.

"Wiedziałem, że Justyna Święty-Ersetic może sięgnąć w Berlinie po dwa medale, ale skłamałbym, gdybym stwierdził, że przewidziałem rezultat 50,41. To światowy wynik. Nasza reprezentantka może z nim walczyć o bardzo wysokie miejsca także na mistrzostwach świata" - zauważył. Wiceszef PZLA był także niezwykle zadowolony z postawy sztafety 4x400 metrów.

Siedem złotych medali zdaniem Majewskiego jest bardzo dobrym rezultatem. Podkreślił on także, że biało-czerwoni są młodym zespołem, który cały czas może się rozwijać.

"W tym roku ponieśliśmy, jako środowisko, bardzo wielką stratę. Odeszła od nas wybitna postać - pani Irena Szewińska. Cieszę się, że chociaż w ten sposób udało się w Berlinie uczcić jej pamięć" - oznajmił najbardziej utytułowany polski kulomiot w historii. Polacy w Berlinie startowali z czarnymi wstążkami przypiętymi do koszulek.

Już wcześniej Majewski wyrażał dużą radość z bardzo dobrego występu polskich kulomiotów w ME, którzy zdobyli łącznie trzy medale - dwa złote i jeden srebrny. Tytuły mistrzów Europy wywalczyli Michał Haratyk i Paulina Guba. Polska potwierdziła także, że nadal jest potęgą w rzucie młotem. In minus zaskoczyli natomiast reprezentanci kraju w dysku.

Majewski obserwował z trybun m.in. występ swojego wieloletniego kolegi z reprezentacji Piotra Małachowskiego, który zaliczył w Berlinie pierwszą "zerówkę" w seniorskiej karierze na ważnej imprezie i odpadł w eliminacjach.

Wielka Brytania w Berlinie wywalczyła, tak jak Polska, siedem złotych krążków, ale miała więcej srebrnych i brązowych - w sumie 18 medali. Trzecia była ekipa gospodarzy, którzy łącznie zdobyli aż 19 medali.