Menu

3 na 4 Europejczyków za naciskiem na interesy UE podczas negocjacji

3 na 4 Europejczyków za naciskiem na interesy UE podczas negocjacji
Europejczycy stawiają wyżej własne interesy, nawet jeśli miałyby one zaszkodzić relacjom z Wielką Brytanią. (Fot. Thinkstock)
Trzech na czterech Europejczyków chce, by w negocjacjach dotyczących Brexitu nacisk położono na ochronę interesów "27", a tylko co piąty popiera skupienie się na przyszłych relacjach UE z Wielką Brytanią - wynika z najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie EPL.
Reklama

Wyniki dla Polski są bardzo podobne do tych dla całej Unii Europejskiej - 76 proc. ankietowanych mieszkańców naszego kraju uważa, że zabezpieczenie interesów 27 krajów UE powinno być głównym celem negocjacji w sprawie Brexitu.

Większość ankietowanych zarówno w Polsce (91 proc.), jak i w innych krajach (87 proc.), jest przekonana, że negocjacje nie powinny prowadzić do utworzenia grupy obywateli UE drugiej kategorii, a jednym z unijnych priorytetów w rozmowach powinna być ochrona interesów obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii (uważa tak 86 proc. pytanych w UE i 87 proc. w Polsce).

"Grupa EPL (Europejskiej Partii Ludowej) zawsze podkreślała, że naszym priorytetem w negocjacjach z Wielką Brytanią w sprawie Brexitu jest obrona interesów obywateli UE. Wyniki sondażu pokazują, że duża większość obywateli UE popiera to podejście. To wzmacnia pozycję, którą przyjęliśmy już wcześniej" - oświadczył szef frakcji EPL Manfred Weber.

Zwrócił uwagę, że na początku 2019 r. na Parlamencie Europejskim będzie spoczywać odpowiedzialność za podjęcie decyzji w sprawie "umowy rozwodowej" z Wielką Brytanią. "Jesteśmy jedyną instytucją bezpośrednio wybieraną przez obywateli Europy. Przy rozpatrywaniu warunków Brexitu naszym głównym priorytetem będzie zawsze zapewnienie im dobrej przyszłości" - zaznaczył lider chadeków w PE.

Opublikowane przez EPL badanie wskazuje ponadto, że 95 proc. Polaków jest przekonanych, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE pozostała "27" powinna skupić się na poszerzaniu współpracy w zakresie zwalczania terroryzmu, a 91 proc. popiera wzmocnienie unii państw członkowskich w zakresie obronności.

24 proc. Polaków i 22 proc. mieszkańców UE oceniło także, że w negocjacjach dotyczących Brexitu należy się skupić na budowaniu nowego partnerstwa gospodarczego z Wielką Brytanią, dając jej specjalną pozycję po wyjściu z UE.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 28 kwietnia-5 maja i przedstawiony w Wicklow w Irlandii, gdzie w piątek odbywa się posiedzenie kierownictwa grupy EPL. W badaniu, które poza Polską przeprowadzono też we Francji, Niemczech, Irlandii, Włoszech, Holandii, Rumunii, Hiszpanii i Szwecji, udział brały 9032 osoby (w tym 1003 z Polski).

 

  Komentarze


  • Wolny
   13 maja 2017, 08:03

   Przestancie juz straszyc ludzi. Nic sie nie zmieni po brexicie. Wszystko zostanie tak jak jest. A ci co pluja jadem pewnie zostali wyrzuceni z UK i zazdrosc ich toczy.

  • Czytelnik
   13 maja 2017, 08:55

   Najwiecej żalu maja Polaki mieszkające w Uk rozżaleni ,niedocenieni ,najlepsi ,niekochani ,wybrani

  • Czytelnik
   13 maja 2017, 13:49

   Te dwa komentarze wolnego, czytelnika sa beznadziejne. 3/4 Europejczykow rzada w negocjacjach z brytania zapewnienia wlasnych interesow . A wiec UE mozesz zniszczyc i odizolowac brytanie od swiata. Jestem za!!

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 24.04.2018
  GBP 4.800 złEUR 4.198 złUSD 3.440 złCHF 3.516 zł

  Sport


  Reklama