Menu

18-year-old Liverpool goalkeeper Kamil Grabara: Believe in yourself

18-year-old Liverpool goalkeeper Kamil Grabara: Believe in yourself
Zawodnik wyjechał do Anglii w wieku 17 lat. (Fot. Facebook/Ruda śląska)
"It is worth believing and fulfilling your dreams," he said to the pupils of the Rudolph primary. 18-year-old goalkeeper Kamil Grabara, who moved from Chorzów to Liverpool in January 2016. He came to the school, which ended five years earlier.
Advertisement
News available in Polish

Na spotkanie ze znanym absolwentem przyszli uczniowie wielu klas szkoły Podstawowej nr 23 w Rudzie Śląskiej. Zasypali gościa bardzo szczegółowymi pytaniami. M.in. o język, o plan dnia w klubie, o trenerów, kolegów, mecze. Kilku bardzo chciało się dokładnie dowiedzieć, ile w Anglii zarabia. Grabara cierpliwie odpowiadał, potem przez ponad pół godziny rozdawał autografy.

Nauczyciele wspominali go, jako aktywnego, dobrego ucznia, udzielającego się w samorządzie i podczas szkolnych uroczystości. Te ostatnie jednak musiały być "zgrane" w czasie z treningami.

"Początki kosztowały mnie bardzo dużo pracy, teraz to już bardziej przyjemność z tego, co robię. Nie czuję się w Liverpoolu, jak w drugim domu, ale teraz to naturalne środowisko" - stwierdził bramkarz drużyny młodzieżowej i rezerw Liverpoolu.

Zawodnik wyjechał do Anglii w wieku 17 lat. Początkowo mieszkał w rodzinie zastępczej, po osiągnięciu pełnoletności zamieszkał już sam.
"Jeśli ktoś ma szansę w tak młodym wieku trafić do takiego miejsca, to nie można powiedzieć, że robi błąd" - dodał.

W minionym sezonie rozegrał 30 meczów w barwach zespołów Liverpoolu. "Jak na pierwszy pełny sezon to optymalna liczba. Na każdym spotkaniu był trener Juergen Klopp. Mam nadzieję, że teraz zostanę wypożyczony do profesjonalnej ligi. Jestem zadowolony z sezonu" - stwierdził.

Podkreślił, że przed wyjazdem starał sobie nie wyobrażać, jak to będzie w angielskim klubie. "Wszystko jest tak, jak być powinno. Byłem przekonany, że wszystko będzie profesjonalne, ale bywałem też zaskoczony. A liverpoolski akcent da się przeżyć" - zauważył.

Grabara w styczniu 2016 przeszedł testy medyczne i podpisał trzyletnią umowę z Liverpoolem. Ruch nie ujawnił sumy kontraktu. Wiadomo tylko, że wówczas była ona najwyższa w historii klubu, mimo że piłkarz nie zdążył zagrać w ekstraklasie. Chorzowianie zagwarantowali sobie udział w kolejnym transferze Grabary.
O pozyskanie mierzącego 190 cm zawodnika z Ruchu starali się też działacze obu Manchesterów - City i United.

Urodzony w Rudzie Śląskiej bramkarz jest wychowankiem tamtejszego Wawelu Wirek, potem był zawodnikiem Stadionu Śląskiego i został ściągnięty do 14-krotnego mistrza Polski. Trafił do zespołu juniorów, w 2015 roku podpisał z Ruchem trzyletni kontrakt. W listopadzie 2015 zadebiutował w seniorskiej drużynie trzecioligowych rezerw. W polskiej ekstraklasie nie zdążył zagrać.

 
  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 16.03.2018
  GBP 4.778 złEUR 4.216 złUSD 3.421 złCHF 3.603 zł

  Sport


  Advertisement