Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

1 na 5 ssaków na Wyspach zagrożony wyginięciem

1 na 5 ssaków na Wyspach zagrożony wyginięciem
W ciągu ostatnich 20 lat zmiejszyły się populacje dziewięciu gatunków, w tym czerwonej wiewiórki. (Fot. Getty Images)
Czerwona wiewiórka, żbik i gacek szary to tylko niektóre z gatunków ssaków w Wielkiej Brytanii, które są zagrożone wyginięciem. Powodem jest m.in. utrata siedlisk, obecność inwazyjnych gatunków i zmiany klimatyczne.
Reklama
Reklama

W ciągu ostatnich dwóch dekad zmniejszyły się populacje dziewięciu gatunków, w tym jeży, nornic, a nawet królików - wynika z raportu Mammal Society, zleconego przez agencję rządową Natural England.

To pierwsze tak poważne badanie od 20 lat. Przeanalizowano w nim w sumie 58 rodzimych gatunków ssaków. Według najnowszych danych, od czasu poprzednich szacunków w 1995 r. liczebność samego jeża spadła aż o dwie trzecie. 

Lepsza wiadomość jest taka, że niektóre ssaki, takie jak wydry, kuny leśne, tchórze i borsuki, mają się coraz lepiej. To przede wszystkim zasługa wprowadzenia zakazu stosowania pestycydów, które zatruwały ich rzeki.

Na Wyspach jest też więcej bobrów i dzików, a także jeleni. Te ostatnie nie mają naturalnych drapieżników w Wielkiej Brytanii, stąd ich liczba poszybowała w górę.

Autorzy badania zwracają jednak uwagę na fakt, że nawet te gatunki, których liczebność od lat 90. wzrosła, są wymienione jako zagrożone wyginięciem. Napotykają one szereg zagrożeń, w tym utratę siedlisk czy obecność inwazyjnych gatunków, które na nich żerują lub rywalizują z nimi o pożywienie. Wymienia się też choroby wprowadzane przez ludzi lub inne zwierzęta oraz zmiany klimatyczne.

Warto zaznaczyć, że Wielkiej Brytanii pozostał tylko jeden przedstawiciel gatunku nietoperza "nocek duży", nazywany Samotnym Georgem.

"Mamy kilku zwycięzców - jelenia i mięsożerców. Jednak poza nimi, ciężko jest dostrzec wiele rodzimych gatunków, które sobie dobrze radzą lub powiększają" - zaznacza Fiona Mathews z Mammal Society, cytowana przez "Metro".

"Trzeba pomyśleć o efektywnych rozwiązaniach, a nie marnować pieniądze np. nieskuteczne na przejścia drogowe dla ssaków" - dodaje ekspertka.

Jelenie nie mają na Wyspach naturalnych drapieżników. (Fot. Getty Images)

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama