Rafał Majka liderem klasyfikacji górskiej Tour de France

Rafał Majka już w koszulce lidera etapu górskiego TdF (Fot. Getty Images)
Australijczyk Michael Rogers (Tinkoff-Saxo) wygrał dzisiejszy 16., najdłuższy etap kolarskiego Tour de France. Siódme miejsce zajął Michał Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step), a Rafał Majka (Tinkoff-Saxo) został liderem klasyfikacji górskiej.

35-letni Australijczyk okazał się najszybszy z uciekającej przez wiele kilometrów grupy, w której jechał także Kwiatkowski.

Na bardzo trudnym podjeździe na górską premię najwyższej kategorii na przełęczy Port de Bales (1755 m n.p.m.) 21-osobowa czołówka porwała się, a siedem kilometrów przed szczytem za prowadzącymi został Michał Kwiatkowski. Na linii premii stracił minutę, ale po 22-kilometrowym zjeździe na metę przyjechał 36 sekund po Rogersie i powrócił do czołowej dziesiątki klasyfikacji.

Najszybsi kolarze peletonu, z liderem Vincenzo Nibalim (Astana), stracili do zwycięzcy ponad osiem minut.
Dzisiejszy etap był także bardzo udany dla Rafała Majki, który już na początkowych kilometrach zaatakował na lekkim podjeździe, wygrał górską premię czwartej kategorii i wyprzedził Hiszpana Joaqima Rodrigueza w klasyfikacji najlepszych wspinaczy.

Do 17. etapu Polak wystartuje w białej koszulce w czerwone grochy.