Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Almost half of EU doctors seeking work in UK failed to prove English skills

 Almost half of EU doctors seeking work in UK failed to prove English skills
Na skutek fatalnej sytuacji w brytyjskiej służbie zdrowia, szpitale zmuszone są do przyjmowania lekarzy z zagranicy. (Fot. Getty Images)
General Medical Council says 45% of those who applied in the past year did not give evidence of their language skills and were refused a licence to practise.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Tylko w ubiegłym roku 779 lekarzy – 45 procent z tych, którzy ubiegali się o zatrudnienie w brytyjskich szpitalach – nie posiadało odpowiedniej znajomości angielskiego i nie zostali przyjęci do pracy.

Po tragicznym zdarzeniu z 2008 roku, gdy pochodzący z Nigerii lekarz przypadkowo zabił pacjenta, bo nie zrozumiał polecenia, General Medical Council (GMC - odpowiednik polskiej Naczelnej Izby Lekarskie - przyp. red.) bardziej rygorystycznie sprawdza, czy przyszli pracownicy NHS znają dobrze język angielski.

Dane GMC wskazują, że wśród lekarzy z Unii Europejskiej ubiegających się o pracę w brytyjskich szpitalach, najgorzej z językiem Szekspira radzą sobie Francuzi – na 46 lekarzy, którzy ubiegali się o wakat, wymaganą liczbę punktów otrzymało jedynie 10 z nich. Podobnie Włosi – tylko jeden na trzech obywateli tego kraju zdał niezbędny egzamin.

Nie za dobrze wypadli także obywatele Grecji – 4 na 10 specjalistów poradziło sobie z wymogami językowymi obowiązującymi na Wyspach. Okazuje się, że wśród Europejczyków najlepszą znajomością angielskiego wykazują się polscy oraz niemieccy lekarze. Ze 114 naszych rodaków, którzy w ubiegłym roku chcieli rozpocząć pracę w Wielkiej Brytanii, egzamin zdało 69, wśród Niemców – 53 na 79 zainteresowanych.

By móc zostać dopuszczonym do pracy na Wyspach, lekarze z krajów UE muszą uzyskać 7 na 9 punktów w egzaminie IELTS, a spoza UE - 7,5 pkt. 

Kwestia zatrudniania obcokrajowców w publicznej służbie zdrowia od miesięcy budzi wiele kontrowersji. Na skutek kryzysu - największego od ostatnich 10 lat - szpitale zatrudniają coraz więcej personelu z zagranicy.

Niejednokrotnie rozmowy kwalifikacyjne prowadzone są przez Skype. Sytuacja ta budzi zaniepokojenie; coraz więcej osób zastanawia się, czy cudzoziemcy są w stanie odpowiednio zrozumieć brytyjskich pacjentów. Na początku tego roku lider UKIP Nigel Farage stwierdził, że niejednokrotnie spotkał się z narzekaniami Anglików, którzy nie potrafili porozumieć się z obcokrajowcami pracującymi w NHS.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement