Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

'Not for EU' labels explained: what do they mean?

'Not for EU' labels explained: what do they mean?
Klienci brytyjskich sklepów zastanawiają się, czy napis "Nie dla UE" oznacza, że brytyjskie produkty są gorsze niż unijne... (Fot. DANIEL LEAL/AFP via Getty Images)
The 'Not for EU' label on food packaging is causing concern among some British supermarket shoppers, writes Standars.co.uk.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Tajemnicze oznaczenia "Nie dla UE" sprawiły, że niektórzy kupujący mają wątpliwości, czy produkty spożywcze w Wielkiej Brytanii mają niższy standard niż ich odpowiedniki w UE.

Standard.co.uk przypomina jednak, że na skutek Brexitu oraz tzw. Windsor Framework (Protokołu Irlandii Północnej), Wielka Brytania i Unia Europejska zawarły nowe porozumienie dotyczące przepływu towarów i usług pomiędzy Wielką Brytanią a Irlandią Północną. 

Etykiety mają zapobiegać przedostawaniu się produktów z Irlandii Północnej do regionów UE, takich jak Republika Irlandii. Wszystko ma związek z biurokracją, która pojawiła się po Brexicie i podpisaniu wspomnianego Protokołu.

Ze względu na odmienne przepisy żywnościowe w Wielkiej Brytanii i UE władze musiały znaleźć sposób na zapewnienie przepływu towarów z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej, bez narażania na szwank wyjątkowej struktury celnej między Irlandią Północną a Republiką Irlandii.

Tak właśnie powstał Windsor Framework, który doprowadził do porozumienia w sprawie oznakowania "Nie dla UE".

Logo "Nie dla UK" będzie się pojawiało coraz częściej na produktach spożywczych sprzedawanych w UK. (Fot. JUSTIN TALLIS/AFP via Getty Images)

Od tego czasu w mediach społecznościowych pojawiło się wiele głosów kwestionujących, czy te produkty spożywcze mają niższy standard lub nie spełniają przepisów UE. W rzeczywistości produkty z takim logo oznaczają po prostu, że mają one pozostać na rynku brytyjskim.

Etykietowanie mięsa i niektórych produktów mlecznych wprowadzono w Irlandii Północnej w sierpniu 2023 r. W tym roku zostanie ono wprowadzone w pozostałej części Wielkiej Brytanii.

Od października 2024 r. rząd rozszerzy etykietowanie na mleko i przetwory mleczne sprzedawane w Szkocji, Anglii i Walii. Takie produkty muszą również zawierać informację "Nie dla UE".

Następnie w 2025 r. rząd przeprowadzi trzeci etap, który będzie wymagał umieszczania logo na produktach złożonych (żywność zawierającą zarówno produkty pochodzenia roślinnego, jak i przetworzone produkty pochodzenia zwierzęcego), owocach, warzywach i rybach przewożonych do Irlandii Północnej, a także na produktach w Anglii, Szkocji i Walii.

Czytaj więcej:

Media: Bliski koniec sporu o protokół północnoirlandzki

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement