Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Rzeczpospolita": A flood of counterfeit goods in Poland. It hasn't been that bad in years

"Rzeczpospolita": A flood of counterfeit goods in Poland. It hasn't been that bad in years
Handel podróbkami nad Wisłą osiąga coraz większe rozmiary. (Fot. Getty Images)
To Poland last year hit by as much as 67 percent. more goods infringing intellectual property than in 2018. Illegal practices will increase by the war - informs today's Rzeczpospolita.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Rzeczpospolita" podaje, że z najnowszych danych Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wynika, iż – mimo najniższej od 2018 r. liczby interwencji polskich organów celnych (spadek z 1 272 do 777 w 2021 r.) – wykryto najwyższą od czterech lat liczbę podrabianych produktów. W sumie w ub.r. do kraju wjechało ponad 2,5 mln takich towarów, czyli o 4 proc. więcej niż rok wcześniej i dwie trzecie więcej niż w 2018 r.

Według raportu DLA Piper i Amazona, opublikowanego przez "Rzeczpospolitą", wartość przemytu to 203 mln zł, aż 3,5-krotnie więcej niż rok wcześniej. "Wstępna ocena danych wskazuje, że wystąpił spadek ujawnień, jeżeli spojrzymy na liczbę przypadków, natomiast dane dotyczące ilości zatrzymanych towarów wskazują odwrotny kierunek" – potwierdza Grzegorz Kozłowski, dyrektor departamentu ceł KAS.

Zdaniem Ewy Kurowskiej-Tober, partnera w DLA Piper Poland, fakt, że w ub.r. organy celne zatrzymały towary podrobione o najwyższej – od kilku lat – łącznej wartości, pomimo niższej liczby interwencji, może świadczyć o większej koncentracji obrotu w rękach podmiotów działających na dużą skalę, a także o częstszym podrabianiu towarów luksusowych. "Są to nasze przypuszczenia. Aby stwierdzić, że mamy do czynienia z nowym trendem, należałoby przenalizować dane z kolejnych lat i sprawdzić, czy te zmiany się utrwalą" – zaznacza.

Gazeta informuje, że podróbki do UE i Polski najczęściej wysyłane są z Chin, ale również z Turcji i Singapuru. Celnicy zatrzymują głównie odzież, zegarki i biżuterię, kosmetyki, papierosy i zabawki. "E-commerce jest dla fałszerzy kolejną opcją rozprowadzania produktów" – podkreśla Cezary Sowiński, public policy manager w Amazonie.

"Realizujemy wielotorową strategię ochrony naszego sklepu przed oszustami. Poprzez Projekt Zero (narzędzie do samodzielnego usuwania podróbek – red.) umożliwiamy właścicielom praw wspieranie podejmowanych przez nas działań na rzecz całkowitego wyeliminowania tego procederu" – kontynuuje. I dodaje, że w 2020 r. Amazon zablokował możliwość uruchomienia kont sprzedażowych przez ponad 6 mln potencjalnych oszustów.

Czytaj więcej:

Prawie 20 proc. Polaków kupuje podróbki znanych marek

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 23.05.2024
    GBP 5.0113 złEUR 4.2699 złUSD 3.9394 złCHF 4.3072 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement