Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Rzeczpospolita": The quality of water in Poland is getting lower

"Rzeczpospolita": The quality of water in Poland is getting lower
Jakość wody w Polsce pogarsza się z roku na rok - wynika z najnowszych danych. (Fot. Getty Images)
There is no shortage of water in Poland, but its quality is getting worse. Such conclusions can be drawn from the report prepared at the request of the Przyjazny Kraj Foundation, informs Rzeczpospolita.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Dziennik podał, że jakości wody najbardziej szkodzą już nie przemysł i sektor komunalny, ale rolnictwo i turystyka. "Źle dawkowane nawozy zanieczyszczają wody związkami azotu i fosforu, przyczyniają się też do użyźnienia śródlądowych wód powierzchniowych i podziemnych, a dalej jezior i morza" - dowiadujemy się. Dodano, że swoje dokłada turystyka: opróżnianie do wody zbiorników na ścieki w jachtach, ścieki z biwaków i domków letniskowych. Nieszczelne jest 90 proc. z 2,1 mln przydomowych szamb.

Gazeta poinformowała, że raport "Zasoby wodne w Polsce – ochrona i wykorzystanie" na zlecenie Fundacji Przyjazny Kraj przygotowała firma analityczna Alternator, zajmująca się energetyką oraz ochroną środowiska. Jak możemy przeczytać w "Rzeczpospolitej", autorzy raportu oceniają, że Polska nie cierpi na niedobory wody. Jeśli takie występują, to mają charakter okresowy, lokalny i wynikają z dużej zmienności pogody. "W związku z postępującymi zmianami klimatu problem ten będzie narastał" – wskazał dziennik.

"Okazuje się, że to już nie miasta, czyli sektor komunalny, i nie przemysł są dziś najbardziej uciążliwe" - zauważono. "Ich oddziaływanie na jakość wody zmniejsza się systematycznie od 1989 r. Jest to wynik ogromnych inwestycji w infrastrukturę ochrony środowiska oraz coraz ostrzejszych norm prawnych, które mogą być skutecznie egzekwowane w przypadku dużych, punktowych źródeł zanieczyszczeń" – możemy przeczytać w raporcie.

Dodano, że w 2019 r. z oczyszczalni ścieków korzystało 95 proc. mieszkańców miast i 44 proc. mieszkańców wsi. "Problemem są jednak przydomowe bezodpływowe szamba. Ich liczba oceniana jest na 2,1 mln, szacuje się przy tym, że ok. 90 proc. z nich jest nieszczelnych. Nowe zagrożenia związane są ze zmianą stylu życia" - kończy gazeta.

Czytaj więcej:

Londyńczycy tracą najwięcej pieniędzy w Europie przez brudne powietrze

Kąpieliska w UK najbrudniejsze w Europie

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement