Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Protection of Polish employees in connection with Brexit" a challenge in 2020

"Protection of Polish employees in connection with Brexit" a challenge in 2020
Osoby, które będą chciały wyjechać do UK po Brexicie, mogą mieć pod górkę. (Fot. Getty Images)
Protecting employees in connection with Brexit and working on changes regulating the stay of foreigners in our country are one of the challenges for next year - deputy head of the Ministry of Labour and Social Policy Stanisław Szwed said.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Wyzwaniem na przyszły rok jest m.in. ochrona pracowników w związku z Brexitem. "Mamy deklaracje, że dla osób, które pracują w Wielkiej Brytanii, nic się nie zmieni, ale już te osoby, które chciałaby wyjechać, tej łatwości nie będą miały" - zaznaczył wiceminister. Dodał, że rząd prowadzi działania mające zachęcić do pozostania na polskim rynku pracy.

Zwrócił uwagę, że bardzo dobrze sprawdzają się programy wspierające zakładanie własnej działalności. Wymienił program "Pierwszy biznes - wsparcie w starcie", w którego ramach do końca września br. na podjęcie działalności gospodarczej i utworzenie miejsca pracy udzielono 4 431 pożyczek na ponad 284,82 mln zł.

Poinformował, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje także nad zmianami regulującymi pobyt cudzoziemców w naszym kraju. Chodzi szczególnie o proceduralne ułatwienia dla pracowników z państw trzecich, czyli z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdawii, Gruzji i z Armenii.

Szwed: "Mamy deklaracje, że dla osób, które pracują w Wielkiej Brytanii, nic się nie zmieni". (Fot. mpips.gov.pl)

"Chcielibyśmy stworzyć mechanizm łączenia osób, które do nas przyjeżdżają do pracy z pracodawcami. Doprecyzowania wymagają przepisy dotyczące zatrudniania pracowników przez agencje pracy tymczasowej. Mamy tutaj cały czas sygnały o nieprawidłowościach związanych z wykorzystywaniem pracowników przez agencje i nie chodzi tutaj tylko o cudzoziemców" - przyznał Szwed.

Zmiany przygotowywane przez resort będą także dotyczyć zabezpieczenia interesów pracodawców. "Zdarzają się przypadki, że pracodawcy starają się o pracownika z innego kraju, załatwiają całą procedurę, a on przyjeżdża, popracuje jeden dzień i zmienia pracę. Musimy znaleźć na to sposób, być może nawet zaostrzając przepisy" - podkreślił.

Zaznaczył jednocześnie, że nie chodzi o wprowadzanie ograniczeń, przez które polski rynek pracy będzie ograniczony. "Myślimy raczej o certyfikatach dla pracodawców. W przypadku kiedy ten sam pracownik przyjeżdża co roku do jednego pracodawcy, można go zwolnić z całej procedury otrzymania zezwolenia na pracę. To jeden z pomysłów" - wskazał, przypominając, że Polska zatrudnia ponad 50 proc. obywateli z państw trzecich, którzy przyjeżdżają do UE.

Czytaj więcej:

Niemiecka prasa o Brexicie: Czas patrzeć w przyszłość

Izba Gmin poparła ustawę w sprawie Brexitu: 31 stycznia UK opuszcza UE

Wyjście UK z UE to tylko pierwszy krok. W 2020 r. dalsze negocjacje

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement