Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Dziennik Gazeta Prawna": Poland is a land of wasted milk and honey

"Dziennik Gazeta Prawna": Poland is a land of wasted milk and honey
Jak wynika z badania, za zdecydowaną większość przypadków marnowania żywności odpowiadają sami konsumenci, którzy kupują za dużo... (Fot. Getty Images)
Each year, Poles irretrievably lose over 5 million tons of food, although at the same time almost 1.6 million people live in extreme poverty on the Vistula River. Poles throw away food unused at home and destroyed in the production, storage and trade processes - reports 'Dziennik Gazeta Prawna'.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Gazeta zauważa, że marnotrawstwo żywności to w dużej mierze wina konsumentów. "Notorycznie kupujemy za dużo, a potem wyrzucamy całe gotowe posiłki, gdy tylko minie ich termin przydatności do spożycia. W świetle statystyk Eurostatu i Komisji Europejskiej to właśnie indywidualni konsumenci marnują najwięcej, bo aż 53 proc. produkowanej żywności. Oznacza to, że co drugi wartościowy produkt, który ląduje na śmietniku, trafia tam bezpośrednio z lodówek lub kuchennych półek w naszych domach" - możemy przeczytać w "DGP". Ale - jak wskazuje dziennik - problem marnowania żywności jest złożony.

"W produkcji rolniczej i na etapie przetwórstwa bezpowrotnie tracimy ponad 30 proc. żywności. Głównymi przyczynami są restrykcyjne wymogi handlowe lub jakościowe stawiane rolnikom, niewłaściwe warunki przechowywania, a także błędy ludzi i maszyn na etapie produkcji" – wylicza dr inż. Sylwia Łaba, ekspert z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego (IOŚ-PIB), który wraz ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) opracował pierwszą tak dokładną analizę strat żywności w Polsce.

Powołując się na eksperta gazeta zaznacza, że tony wartościowego jedzenia lądują też na śmietnikach wprost z półek i magazynów sklepowych.

"Choć nie są to największe ilości, bo sektor handlu odpowiada za ok. 7 proc. całego wolumenu traconej żywności, to jest to akurat etap, na którym można byłoby uratować jej bardzo dużo i przekazać na cele społeczne. Tymczasem jest ona wyrzucana z powodu utraty świeżości lub przekroczenia terminu ważności do spożycia, co nie przekreśla jeszcze jej wartości" – tłumaczy na łamach "DGP" Sylwia Łaba.

Czytaj więcej:

W UK zabraknie latem żywności? Brakuje kierowców ciężarówek

Black Friday: Sklepy w UK rezygnują z tegorocznych wyprzedaży

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement