Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Loss of nearly 15,000 UK retail jobs a ‘brutal start to 2023’, report says

Loss of nearly 15,000 UK retail jobs a ‘brutal start to 2023’, report says
Największe sieci handlowe likwidują miejsca pracy w sklepach przy głównych ulicach bryyjskich miast. (Fot. Getty Images)
Nearly 15,000 British retail jobs have already been cut since January in a “brutal start to the year” for the high street. A total of 14,874 retail job losses have been announced by companies so far, according to analysis from the Centre for Retail Research (CRR).
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez ośrodek Centre for Retail Research (CRR), do tej pory firmy ogłosiły likwidację 14 874 miejsc pracy w handlu detalicznym.

W ostatnich tygodniach upadły takie sieci handlowe jak Paperchase, sieć odzieżowa M&Co oraz Tile Giant, a sklepy Wilko, New Look oraz supermarkety Tesco i Asda ogłosiły redukcję zatrudnienia.

Według raportu, największe sieci handlowe, które mają 10 lub więcej sklepów, należą do grona podmiotów, które redukują miejsca pracy w sklepach przy głównych ulicach miast Wielkiej Brytanii, jak również w największych centrach handlowych.

Większość zwolnień - w sumie 11 689 - dotyczy dużych detalistów, w tym sieci Tesco i Asda, które wdrażają programy redukcji kosztów i restrukturyzacji.

Tymczasem kolejne 3 185 miejsc pracy zlikwidowało kilka dużych sieci handlowych, które upadły i przechodzą właśnie postępowanie upadłościowe. Na przykład pogrążony w kryzysie detalista specjalizujący się w sprzedaży artykułów papierniczych, Paperchase, ogłosił upadłość w styczniu, po okresie wzrostu kosztów i rozczarowującego poziomu sprzedaży.

Marka wraz z prawami do jej wizerunku została zakupiona przez Tesco, jednak transakcja nie obejmowała przejęcia 106 sklepów Paperchase w Wielkiej Brytanii i Irlandii, co spowodowało natychmiastową likwidację 250 miejsc pracy, a dla pozostałych 500 pracowników oznacza niepewną przyszłość.

Według prof. Joshuy Bamfielda, dyrektora CRR, w ostatnich latach upadło już wielu zmagających się z problemami detalistów. Redukcje etatów w handlu detalicznym narastały od kilku lat, nawet przed przedłużającymi się okresami zamykania sklepów po wielokrotnych lockdownach covidowych.

W drugim kwartale 2022 roku w handlu detalicznym zatrudnionych było nieco poniżej 3 milionów osób - wynika z badania przeprowadzonego przez organizację branżową British Retail Consortium, co stanowiło 63 000 osób mniej niż rok wcześniej.

Rewaloryzacja wskaźników biznesowych, które są jednymi z największych kosztów operacyjnych dla handlowców detalicznych, nastąpi z dniem 1 kwietnia i wygląda na to, że prawdopodobnie obniży wartości stawek bazowych stosowanych do celów kalkulacji opłat.

Redukcja poziomu wskaźników biznesowych oznacza, że wysokość kalkulowanych kosztów zostanie obniżona do 75% w roku podatkowym od kwietnia 2023 r. do końca marca 2024 r., do pułapu 110 000 funtów na przedsiębiorstwo - zgodnie z zapowiedzią ministra finansów, Jeremy'ego Hunta, przedstawioną w jesiennym oświadczeniu.

Ministerstwo finansów poinformowało, że branża detaliczna "może w wyniku tego odczuć obniżkę płaconych rachunków o 20%". Jednak firma doradcza Altus Group ostrzega, że większość właścicieli sieci handlowych posiadających wiele oddziałów skorzysta z rabatu tylko na kilka z nich z powodu wprowadzonego limitu.

Czytaj więcej:

Jak zmieniły się ulice handlowe miast w UK na skutek lockdownów?

Rewolucja w sklepach Tesco w UK. Planowane zmiany wpłyną na ok. 2 tys. miejsc pracy

Raport: Zarobki najczęstszą przyczyną zmiany pracy

Irlandia: Prawie dwie trzecie pracowników handlu zarabia poniżej 451 euro tygodniowo

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 28.05.2024
    GBP 5.0032 złEUR 4.2592 złUSD 3.9183 złCHF 4.2959 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement