Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rozwód i separacja

Rozwód i separacja
Przed podjęciem decyzji o rozwodzie warto zastanowić się nad alternatywnym rozwiązaniem, jakim jest separacja. Jak separacja i rozwód wyglądają na Wyspach?
Reklama
Reklama

Separacja

Separacja może być alternatywą w sytuacji, gdy żaden z małżonków nie planuje ponownego ślubu w najbliższej przyszłości. Może też być korzystniejsza ze względów finansowych, takich jak emerytura czy podatki. Sprawy dotyczące dzieci i pieniędzy mogą być, tak czy owak, rozwiązane bez wnoszenia sprawy o rozwód i para może żyć niezależnie.

Umowa dotycząca separacji może zostać podpisana przez małżonków, jeśli nie mieszkają razem, ale nie zależy im jeszcze na natychmiastowym przeprowadzeniu rozwodu. Jest to powszechna praktyka.

Celem tej umowy jest ustalenie warunków dotyczących spraw materialnych, ewentualnego przyszłego rozwodu i dzieci. Dopóki nie nastąpi rozwód, umowa ta jest wiążąca dla obu stron i dopiero w czasie sprawy rozwodowej sąd może zmienić jej warunki. Możliwe jest również, choć rzadziej stosowane, ubieganie się w sądzie o wydanie decyzji dotyczącej separacji. Decyzja taka nie kończy małżeństwa, ale w przeciwieństwie do umowy o separacji należy udowodnić przyczyny jej podjęcia. Muszą one być takie same, jak te, z powodu których mamy prawo wnieść o rozwód (niewierność, niewłaściwe zachowanie, porzucenie, separacja).

Nie ma się jednak obowiązku udowodnienia, że małżeństwo rozpadło się nieodwracalnie, co z kolei jest bezwzględnym warunkiem uzyskania rozwodu. Różnica między umową o separacji, a uzyskaniem decyzji o separacji jest taka, że w sytuacji, gdy małżonkowie nie są w stanie dojść do porozumienia – sąd decyduje za nich.

Rozwód

Jeśli jednak, czy to po okresie separacji, czy od razu, decydujesz się na rozwód, wówczas procedura wygląda następująco: każda ze stron może wystąpić do sądu w Anglii lub Walii z wnioskiem rozwodowym pod warunkiem, że jedna ze stron mieszkała na terenie Anglii lub Walii przynajmniej przez rok przed złożeniem tego wniosku.

Nie ma możliwości rozpoczęcia procesu rozwodowego w ciągu pierwszego roku trwania małżeństwa. Zanim sąd rozwiąże małżeństwo należy udowodnić przyczyny jego rozpadu, a przede wszystkim to, że małżeństwo rozpadło się nieodwracalnie (irretrievably). Dowodem na nieodwracalny rozpad małżeństwa może być jeden z pięciu wymienionych poniżej faktów:

  • Niewierność (adultery) - jeden z małżonków dopuścił się zdrady, a drugi uznaje za niemożliwą kontynuację związku.
  • Niewłaściwe zachowanie (Unreasonable behaviour) - jeden z małżonków zachowuje się w sposób, który sprawia, że drugi nie może kontynuować z nim wspólnego życia.
  • 2-letnia separacja-para żyła osobno przez 2 lata i druga strona wyraża zgodę na rozwód.
  • 5-letnia separacja- strony żyły osobno przez 5 lat (tutaj zgoda nie jest wymagana).

Jeśli jednak para żyła razem przez więcej niż 6 miesięcy po ostatnim akcie niewłaściwego zachowania jednego z małżonków lub po ostatnim odkryciu zdrady jednego z małżonków, wówczas powody takie nie zostaną zaakceptowane przez sąd. Podobnie jest z okresem separacji, który nie zostanie zaliczony przez sąd, jeśli para mieszkała razem przez okres 6 miesięcy.

Długość okresu potrzebnego do uzyskania rozwodu zależy od indywidualnego charakteru sprawy i sądu, więc nie można dokładnie przewidzieć, jak długo sprawa będzie się ciągnęła ze względu na różnorodność problemów, które mogą wyniknąć w jej trakcie. W najlepszym wypadku może to zająć od 4 do 6 miesięcy. Na pewno dobrze wynająć dobrego prawnika, który pomoże nam przejść przez ten stresujący czas znajdując najlepsze rozwiązania naszej sytuacji.

Jak wziąć rozwód?

Osoba, która składa wniosek o rozwód nazywa się petitioner - wnioskodawca, a dokument wysłany do sądu nosi nazwę petition - wniosek.

Jeśli sprawa dotyczy dzieci rozwodzących się małżonków, bądź jeśli dotyczy dzieci traktowanych jak własne dzieci, wówczas należy również złożyć dokument zwany Statement of Arrangements (spis ustaleń). Należy w nim podać dane szkoły dzieci, dane personalne obojga rodziców, ustalenia dotyczące opieki nad dziećmi. Dotyczy to dzieci do 16. roku życia, jak i tych powyżej 16. roku życia, jeśli ciągle kontynuują edukacje lub praktykę zawodową.

Kiedy już wypełnisz pozew (możesz go dostać u notariusza, w niektórych sklepach papierniczych lub na stronie internetowej Administracji Sądownictwa Jej Królewskiej Mości (HM Courts Service), zanieś go do okręgowego sądu cywilnego lub do Rejestru Głównego Wydziału Rodzinnego w Londynie (Principal Registry of the Family Division).

Główne etapy rozwodu

Kiedy już złożysz swój pozew do okręgowego sądu cywilnego, rozpoczyna się proces rozwodowy. Od tej pory jesteś prawnie określany mianem powoda/powódki. Twój mąż/żona z którym/którą rozwodzisz się jest określany/a terminem prawnym "pozwany/a".

Będzie trzeba dostarczyć kopie metryki ślubu, dane dotyczące ewentualnych dzieci, jak również nazwisko i adres osoby, z którą partner Cię zdradził (w przypadku, jeśli chcesz podać ich nazwisko jako podstawę do rozwodu). Taka osoba występuje w sądzie pod nazwą „współpozwany/a" (w procesie dotyczącym zdrady).

Kiedy dostarczysz ten dokument, sąd wyśle jego kopię do Twojego męża/żony i wszystkich, o których jest mowa w Twoim pozwie rozwodowym. Taka procedura nazywa się „doręczeniem pozwu".

Twój mąż/żona ma wtedy 8 dni na potwierdzenie odbioru pozwu. Jeśli tego nie zrobi, sąd skontaktuje się z Tobą i poprosi o więcej szczegółowych informacji i, jeśli zajdzie taka potrzeba, zleci zadanie dostarczenia pozwu specjaliście zwanemu komornikiem.

Kiedy już pozew zostanie doręczony, co stanie się dalej zależy od tego czy Twój mąż/żona wyraża zgodę na rozwód lub jest mu przeciwny/a. Możesz zostać poproszony przez sąd o udzielenie więcej informacji. Jeśli macie dzieci, sąd musi przestrzegać przepisów dotyczących dzieci i ustalić ważne fakty (np. z kim i gdzie będą mieszkać, jaki będą miały kontakt z drugim rodzicem) zanim rozwód zostanie udzielony.

Następną i najważniejszą częścią procesu rozwodowego jest „wstępne orzeczenie o rozwodzie". Jest to tak naprawdę pierwszy etap rozwodu. Rozpoczyna się on tylko wtedy, kiedy sędzia przejrzy wszystkie dokumenty i uzna że istnieją podstawy do udzielenia rozwodu. Sędzia upewni się również, że wszystkie sprawy finansowe i dotyczące dzieci zostały przez małżeństwo ustalone lub są ustalane. Może wystąpić potrzeba, abyście udali się do sądu, ale wiele rozwodów odbywa się drogą pocztową.

Prawomocny wyrok rozwodowy

Ostatni etap rozwodu nazywa się “prawomocny wyrok rozwodowy". Możesz starać się o wydanie takiego wyroku po sześciu tygodniach i jednym dniu od wydania wstępnego orzeczenia o rozwodzie. Jeśli nie ubiegasz się o wydanie prawomocnego wyroku rozwodowego, Twój współmałżonek może to zrobić, ale tylko po kolejnych trzech miesiącach.

Kiedy zapadnie prawomocny wyrok rozwodowy, już nie jesteś w związku małżeńskim i możesz wziąć kolejny ślub. Sąd wyda prawomocny wyrok rozwodowy kiedy sędzia uzna że wszystkie sprawy dotyczące dzieci są rozwiązane w sposób satysfakcjonujący. Sędzia możę wydać wyrok co do podziału majątku zanim wyda prawomocny wyrok rozwodowy, jednak nabierze on ważności tylko i wyłącznie po całkowitym sfinalizowaniu procesu rozwodowego.

Uzyskanie pomocy w procesie rozwodowym

Nie musisz korzystać z usług radcy prawnego. Możesz jednak potrzebować prawnej porady, jeśli nie masz pewności czy istnieją podstawy do rozwodu, lub jeśli Twój mąż/Twoja żona nie zgadza się na rozwód, albo też, jeśli macie dzieci. Możesz też potrzebować porady prawnej co do podziału majątku, nawet jeżeli już uzgodniliście, jak podzielić własność i majątek.

Procedura rozwiązywania problemów finansowych towarzyszących rozwodowi nazywa się „zaopatrzenie małżonka lub dziecka". Sprawa nie jest uproszczona do automatycznego podziału majątku na pół. Jeśli zdecydujecie się udać do sądu, sędzia rozważy wiele czynników zanim podejmie decyzję o tym, kto co dostanie, pamiętajcie jednak, że potrzeby dziecka zawsze będą głównym czynnikiem.

Biuro doradztwa personalnego może pomóc wypełnić odpowiednie formularze, a także znaleźć prokuratora, jeśli zajdzie taka potrzeba. Istnieje również wiele darmowych poradni i wsparcia dostępnych w internecie z których można skorzystać w tym trudnym i stresującym okresie życia.

Notariusze i sądy

Uzyskanie solidnej porady prawnej jest dobrym pomysłem, jeśli zamierzasz się rozwieść.

Notariusz

Możesz poprosić notariusza, aby negocjował w Twoim imieniu bezpośrednio z partnerem lub z jego notariuszem. Może on jednak zasugerować abyście spróbowali ustalić pewnie rzeczy między sobą, bez jego interwencji.

Internet i książka telefoniczna zapewnią Ci listę biur notarialnych do których możesz się udać. Tutaj zaglądnij po porady na temat tego, jak radzić sobie w tym trudnym okresie.

Sądy

Możesz też zgłosić sprawę do sądu, aby on rozstrzygnął problem. Jednak sąd też będzie Cię zachęcał do tego, żebyście doszli do porozumienia bez jego ingerencji, jeśli jest to możliwe. Jeśli jeszcze nie próbowaliście mediacji, sąd może zasugerować skorzystanie z tej opcji.

    Komentarze
    • Gosia
      8 października 2015, 12:23

      a jeśli nie znam angielskiego należy mi sie tłumacz?

    • Joanna
      9 marca 2017, 17:42

      Witam

      Chcę przeprowadzić rozwód z mężem. On mieszka w Anglii a ja w Polsce. Artykuł okazał się bardzo pomocny. Nie wiem tylko jak jest ze złożeniem opłaty rozwodowej. Czy sprawa rusza po jej uiszczeniu czy przed? Gdzie ją trzeba uiścić? I czy jest dostępny jakiś formularz aby te koszty, które są dla mnie bardzo duże przerzucić na męża. Zależy mi na szybkiej pomocy, wzięłam kredyt na męża i jestem w fatalnej sytuacji a on uciekł do Anglii. Bardzo proszę o kontakt osoby, które mają jakieś doświadczenie i przeszły ten koszmar z rozwodem. Może są jakieś fundacje w UK?

      Pozdrawiam.

    • Barb
      21 lutego 2020, 17:00

      Proponuje rozwod w Polsce chyba ze maz posiada w UK jakis majatek do podzialu.

    • Mono
      10 października 2022, 08:16

      Witam. Myślę o separacji z mężem w UK. Czy moglibyśmy takowa przeprowadzić na próbę. Chodzi o osobne zamieszkanie i sprawdzenie czy faktycznie zależy mu aby naprawić nasze relacje. Czy to ma sens.

    • Nk
      19 października 2022, 10:21

      Witam. Ciagle czytając fora widzę, ze trzeba posiadać 3 kopie wniosku 1 dla sądu, 2 dla partnera i 1 dl mnie, moje pytanie jest czy wszystkie te 3 kopie muszę włożyć do koperty która wysyłam do sądu? I czy jeśli zaznaczyłam, ze mój adres ma zostać confidential dla partnera to mam na 1 z tych kopi nie wpisać mojego adres?

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.03.2024
    GBP 5.0343 złEUR 4.3086 złUSD 3.9528 złCHF 4.4711 zł
    Reklama