Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rejestracja dziecka urodzonego w Wielkiej Brytanii

Rejestracja dziecka urodzonego w Wielkiej Brytanii
Przepisy dotyczące rejestracji dzieci w wielkiej Brytanii są różne w zależności od regionu kraju. (Fot. Thinkstock)
Na Wyspach rodzi się coraz więcej dzieci polskich emigrantów, bądź dzieci ze związków mieszanych. Wiąże się z tym szereg konsekwencji formalnych i prawnych.
Reklama
Reklama

Po urodzeniu dziecka należy je zarejestrować. Podpowiadamy jak to zrobić w Wielkiej Brytanii oraz w Polsce.

Rejestracja dziecka w Zjednoczonym Królestwie 

Każde dziecko, które przychodzi na świat w Wielkiej Brytanii musi być zarejestrowane w lokalnym okręgu rejestracyjnym. Na ogół jest to lokalny urząd stanu cywilnego, czyli  register office.
Przepisy dotyczące rejestracji dzieci są różne w zależności od regionu kraju.

ANGLIA, WALIA i IRLANDIA PÓŁNOCNA
W tych regionach Wielkiej Brytanii należy zarejestrować dziecko w ciągu 42 dni od jego urodzenia.

SZKOCJA
W tym rejonie Wielkiej Brytanii należy zarejestrować dziecko w ciągu 21 dni od jego urodzenia.

Wymagane podczas zgłoszenia dokumenty:

  • Miejsce i data urodzenia 
  • Imię, nazwisko i płeć dziecka
  • Imiona i nazwiska rodziców
  • Adres rodziców
  • Daty i miejsca urodzenia rodziców
  • Data zawarcia małżeństwa przez rodziców
  • Zawód rodziców
  • Nazwisko panieńskie matki
     

Akt urodzenia dziecka

Po dokonaniu rejestracji dziecka w urzędzie Register Office urzędnicy wydadzą urodzenia dziecka (birth certificate).

Dokument ten jest niezbędny do złożenia wniosku paszportowego dla dziecka. Świadectwo urodzenia jest także konieczne przy ubieganiu się o zasiłek na dziecko, czyli Child Benefis.

W Anglii, Walii i Szkocji za odpis skróconego aktu urodzenia dziecka nie pobiera się opłat. Za zupełny odpis aktu urodzenia dziecka pobierane są opłaty. Zapłacić trzeba również za odpis aktu urodzenia w Irlandii Północnej.

Więcej informacji na temat rejestracji dzieci w Wielkiej Brytanii można znaleźć na stronie rządowej:
www.gov.uk/register-birth.

Rejestracja dziecka w Polsce

Rejestracja dziecka w urzędzie stanu cywilnego może nastąpić przez:

  • wpisanie zagranicznego aktu urodzenia,
  • odtworzenie aktu urodzenia – w wypadku gdy uzyskanie zagranicznego odpisu aktu urodzenia jest niemożliwe,
  • zarejestrowanie urodzenia, jeżeli nie zostało ono zgłoszone za granicą.

Wniosek o rejestrację należy złożyć bezpośrednio do wybranego kierownika urzędu stanu cywilnego w kraju lub za pośrednictwem polskiego konsula. Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:

  • zagraniczny dokument stanu cywilnego wraz z jego tłumaczeniem dokonanym przez tłumacza przysięgłego lub konsula, jeżeli rejestracja następuje w trybie przeniesienia zagranicznego dokumentu stanu cywilnego do polskiego rejestru stanu cywilnego, lub
  • zagraniczny dokument potwierdzający urodzenie, wydany przez właściwy podmiot zagraniczny wraz z jego tłumaczeniem dokonanym przez tłumacza przysięgłego lub konsula, jeżeli rejestracja następuje w trybie odtworzenia lub rejestracji urodzenia niezarejestrowanego za granicą;
  • dowód uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 50 zł w przypadku transkrypcji, 39 zł w przypadku odtworzenia i rejestracji zdarzenia niezarejestrowanego za granicą lub opłaty konsularnej, w przypadku składania wniosku za pośrednictwem konsula.

Wniosek może złożyć jeden z rodziców dziecka lub jego przedstawiciel ustawowy, jak też inna osoba która wykaże interes prawny w rejestracji urodzenia.

 Ważne

Jeżeli w zagranicznym odpisie aktu stanu cywilnego brakuje niektórych danych wymaganych przez prawo polskie (np. nazwiska rodowego rodziców) lub jeśli zagraniczny akt stanu cywilnego zawiera dane niezgodne z danymi zawartymi w innych aktach stanu cywilnego (np. aktach stanu cywilnego rodziców dziecka) czy oczywiste omyłki pisarskie, kierownik urzędu stanu cywilnego może dokonać ich sprostowania lub uzupełnienia. W przypadku, jeżeli poprawne zapisy danych wynikają z zagranicznego aktu stanu cywilnego, należy go dołączyć do wniosku

Czy istnieje obowiązek rejestracji w Polsce dziecka, które urodziło się w Wielkiej Brytanii?

Nie ma obowiązku rejestrowania dziecka urodzonego za granicą w Polsce. Jednakże należy pamiętać,  iż rejestracja dziecka w polskich księgach stanu cywilnego jest konieczna dla uzyskania numeru PESEL czy otrzymania dowodu osobistego.

Maluch powinien być zarejestrowana w urzędzie stanu cywilnego w miejscu naszego ostatniego zameldowania. Jeśli nie możecie zarejestrować dziecka osobiście, można to zrobić również przez pełnomocnika albo za pośrednictwem Konsulatu.
 

    Komentarze
    • Ania
      6 maja 2017, 18:09

      Moje dziecko urodzilo sie w uk.Jego ojciec jest obywatelem Turcji ( nie jestesmy w zwiazku malzenskim). Chce poprosic moja rodzine w pl o przeprowadzenie transkrypcji aktu urodzenia. Czy moga oni rownies ubiegac sie o nr pesel dla dziecka I jakie sa do tego potrzebne dokumety ?

    • Babcia polka
      22 stycznia 2018, 10:22

      Ja mam dwoje wnuków urodzonych w UK rodzice są Polakami mają polskie paszporty ,dzieci mają paszporty brytyjskie i nikt nigdy na granicy nie zwracał uwagi żeby coś im wyrabiać w PL.

    • Kukacz
      5 sierpnia 2019, 12:39

      ~Babcia polka: no i?...

    • Fadel
      9 stycznia 2020, 16:43

      Do kukacza: czasami może być problem podczas wyjazdu z Polski bezpośrednio poza strefę Schengen: jeżeli rodzice mają również obywatelstwo polskie to nie zostaną wypuszczeni z Polski na podstawie paszportu UK. Ich dziecko również domyślnie jest obywatelem Polski, mimo że nie ma ani PESEL'u, ani polskiego paszportu. Mogą nie pozwolić dziecku na wyjazd na podstawie paszportu UK. Były już takie przypadki, najbardziej znany z rodziną z Kanady.

    • Rompik
      9 lutego 2021, 13:21

      Fadel - ma racje!
      Przy wyjazdach z Polski (poza stefe Schengen) urzednik nie ma prawa wypuscic obywatela polskiego bez waznego paszportu polskiego. Mnie to niestety kiedys spotkalo.
      Zadzwonielem wiec (chyba do Strazy Granicznej, ale nie pamietam dokladnie) zeby zapytac sie jak to jest w przypadku dzieci ktore nie urodzily sie w Polsce, nigdy nie byly zarejestrowane w Polsce, nie maja DO, nie maja polskiego paszportu, etc. Pani nie chciala skomentowac bo to nie jest dokladnie opisane w prawie. Wiec zostalem bez odpowiedzi (to urzednik na lotnisku zdecyduje).

    • Mario
      9 marca 2021, 21:04

      Urodziłem się w UK w 1979. Byłem posiadaczem paszportu polskiego który stracił ważność w 2006 ale nigdy nie miałem nr PESEL.

      Konsulat w Londynie nie może mi powiedzieć czy mój akt urodzenie jest zarejestrowany w urzędzie w Polsce. Czy ktoś wie czy możliwe jest to że dawniej paszport mógł być wydany bez rejestrowania aktu urodzenia?

      Stwierdzono że koniecznie musiałbym to zrobić aby wyrobić nowy paszport. Pytałem się mamy czy kiedyś zarejestrowała mój akt urodzenia w Polsce ale nie pamięta i nie wiem jak to sprawdzić.

    • Onabit
      5 września 2021, 09:30

      informacje skopiowane z calego internetu.. nie ma podstawowych potrzebnych informacji- jak zarejestrowac dziecko kiedy nie mieszka sie w polsce!! nie bede przeciez po porodzie leciec do uredu stanu cywilnego!!

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 27.03.2024
    GBP 5.0327 złEUR 4.3153 złUSD 3.9857 złCHF 4.4018 zł
    Reklama