Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jak odzyskać pieniądze za spóźniony lot?

Jak odzyskać pieniądze za spóźniony lot?
Przewoźnik powinien wypłacić nam odszkodowanie niezwłocznie. Jeżeli nie wyraził takiej woli, zaczynamy postępowanie reklamacyjne. (Fot. Thinkstock)
Opóźnione i odwołane loty zdarzają się częściej niż życzyliby sobie tego pasażerowie. Dotyczy to zwłaszcza osób podróżujących tanimi liniami lotniczymi. Polacy z Wielkiej Brytanii najczęściej korzystają z irlandzkich linii lotniczych – Ryanair oraz węgierskich – Wizzair. Od tych przewoźników także można odzyskać odszkodowanie za stracony czas.
Reklama
Reklama

Z doświadczeń użytkowników portalu Londynek.net wynika, że tanie linie lotnicze niechętnie wypłacają odszkodowania za opóźnione i odwołane loty. Podpowiemy, co zrobić, aby otrzymać należne pieniądze.

Odszkodowanie

Pasażerowie opóźnionych i odwołanych lotów mogą oczekiwać odszkodowania, jeżeli przybędą do ich miejsca docelowego trzy godziny lub więcej po przewidzianej przez przewoźnika lotniczego godzinie przylotu. Nie dotyczy to nieprzewidzianych okoliczności, którym nie można było zaradzić.

Okoliczności te, zgodnie z prawem unijnym, to nie tylko warunki meteorologiczne uniemożliwiające dany lot, ale także zagrożenie bezpieczeństwa, destabilizacja polityczna, nieoczekiwane wady maszyny, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo lotu, a także strajki.

Przewoźnik powinien wypłacić nam odszkodowanie niezwłocznie. Jeżeli nie wyraził takiej woli, zaczynamy postępowanie reklamacyjne.

Jeśli go nie uznaje, a jesteśmy przekonani o swojej racji i od daty zdarzenia minęło 30 dni, składamy skargę do Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Następną instancją jest już sąd cywilny.

Jak wystąpić o odszkodowanie:

1. Skontaktuj się z liniami lotniczymi

Linie lotnicze mają różne procedury. Czasami należy wypełnić formularz online, czasami napisać zażalenie i wysłać je pod specjalny adres. Skontaktuj się z linią lotniczą, poinformuj, że chcesz wystąpić o odszkodowanie i chcesz wiedzieć w jaki sposób.

Na obu stronach znajdują się internetowe formularze, które należy odesłać do linii lotniczych.


2. Skontaktuj się z instytucją nadzorującą loty

Jeżeli spotkałeś się z odmową i nie zgadzasz się z decyzją lub po wystąpieniu o odszkodowanie linia lotnicza nie odpowiada i gra na zwłokę, to kolejnym krokiem, który musisz wykonać jest kontakt z instytucją nadzorującą. Jest ich całkiem sporo i czasami nie wiadomo kogo powiadomić o problemie. Poniżej lista instytucji i opis kogo zawiadomić.

Civil Aviation Authority – jeżeli wylatywałeś z UK
Lista instytucji (wylot) – jeżeli leciałeś z innego kraju europejskiego (nie UK).
Lista instytucji (przylot) – jeżeli przyleciałeś do innego kraju europejskiego (nie UK)
European Consumer Centre – pod tym adresem możesz uzyskać więcej informacji albo złożyć zażalenie na jedną z europejskich linii lotniczych
EU complaint form – kontaktując się z instytucjami nadzorczymi można użyć tego dokument


3. Sprawa w sądzie

Niestety zdarza się, że linie lotniczych nawet po przychylnym orzeczeniu CAA i innych instytucji nadzorczych nadal nie chcą zapłacić odszkodowania. Pozostaje wówczas dochodzenie swoich praw w sądzie, na przykład w „Small Claims Cort”, lub w obrębie Europy skorzystać z tzw. European Small Claims Procedure.

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 29.03.2024
    GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
    Reklama