Jak poskarżyć się na landlorda w Wielkiej Brytanii?

28 listopada 2016, Londynek.net 100
Jak poskarżyć się na landlorda w Wielkiej Brytanii?

Masz cieknący dach, zagrzybione ściany, a może właściciel mieszkania odciął dostęp do ogrzewania? Wiele osób z Wielkiej Brytanii nie wie, w jaki sposób poradzić sobie w sytuacji konfliktu z landlordem.

Tylko w ciągu jednego roku aż 17 tysięcy lokatorów poskarżyło się na prywatnych landlordów w Wielkiej Brytanii. W konflikt popadło jeszcze więcej – 125 tys. Eksperci z fundacji Shelter, która podała dane do wiadomości przewiduje, że niezadowolonych wynajmujących może być jeszcze więcej.

Najemcy najczęściej skarżą się na ignorowanie usterek, naruszanie prywatności, a w skrajnych przypadkach napaść.

Landlord w Wielkiej Brytanii nie jest bezkarny, można złożyć na niego zażalenie albo wnieść przeciwko niemu sprawę do sądu.

Zanim złożysz skargę

Zażalenia w różnego instytucjach to końcowy etap sporu z landlordem. Zanim do tego dojdzie, należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim trzeba prowadzić dokumentację rozmów z właścicielem mieszkania. Należy zgromadzić maile, zdjęcia usterek, daty, zeznania świadków.

Gdzie złożyć skargę?

Skargę na landlorda można złożyć u niego samego. W wielu przypadkach spór można rozstrzygnąć na tym etapie. Wystarczy tylko napisać oficjalny list z konkretnymi zarzutami.

Zażalenie na nieuczciwego landlorda można złożyć w urzędzie dzielnicy, w której mieszkamy. W każdym jest tzw. Tenancy Relations Officer (TRO).

W przypadku kiedy landlord nie chce naprawić cieknącego dachu, zepsutego bojlera czy zniszczonej kuchenki, można zwrócić się o pomoc do Environmental Health Officer (EHO).

Skargę na nieuczciwego właściciela mieszkania można także złożyć do parlamentarzysty z okręgu oraz radnego.

Jeżeli landlord jest zarejestrowany, można złożyć na niego skargę w National Landlords Association albo w Residential Landlords Association.

Bezprawne zachowania właściciela mieszkania, na przykład obrażanie, naruszanie prywatności czy napaść powinno zgłaszać się na policję.

W ostateczności można zwrócić się do sądu, ale jest to kosztowna sprawa.

Szukasz porady?

Konsultacji w sprawie sporu z landlordem udziela fundacja Shelter, z którą można skontaktować się poprzez jej stronę internetową: shelter.org.uk/advice lub pod numerem infolinii: 0808 800 4444.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.gov.uk

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (1)


~Tomaski

wielka sciema z tym straszeniem landlord mnie straszyl ze mnie zabije nagralem to zglosilme na policje i nic, sheltr czy cab nic nie pomagaja tylko przez telefon powspolczuja jak mnie wyrzucili na ulice

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 24 lutego 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 5.1011 zł 0.01 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.3102 zł 0.00 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 4.0681 zł -0.02 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 4.0477 zł 0.01 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 3.1066 zł 0.00 zł

Przelicznik walut

na
Reklama