Jak dotrzeć do społeczności polskiej i brytyjskiej w Wielkiej Brytanii?

26 kwietnia 2017, Londynek.net 100
Jak dotrzeć do społeczności polskiej i brytyjskiej w Wielkiej Brytanii?
Jak wprowadzić firmę na nowy rynek? (Fot. Thinkstock)

Wszelkie plany wprowadzenia firmy na nowy rynek powinny zawierać trzy elementy: czas na poznanie rynku, elastyczność, obiektywną ocenę zasobów i zdolności wyszukiwania rzetelnych informacji.

Każda firma powinna przede wszystkim przeznaczyć czas na rozpoznanie rynku. Żadna z firm nie jest bowiem w stanie przewidzieć w jakim tempie będzie się rozrastać, dlatego też musi szukać najlepszych rozwiązań, aby uniknąć np. zbyt wysokich kosztów na początku swojej działalności.

Kolejną wskazówką dla firmy, która chce wkroczyć z sukcesem na nowy rynek, jest ocena swoich zasobów i zdolności dostosowania sprzedaży do określonego klienta. Częstym błędem, który popełniamy podczas wprowadzania firmy na rynek, jest próba dotarcia do zbyt dużej grupy docelowej. Często kończy się to fiaskiem i w rezultacie nie pozyskujemy żadnego klienta.

Jak spełnić powyższe warunki? Przed jakimikolwiek działaniami musimy dotrzeć do rzetelnego źródła informacji, które przedstawi nam wybrany kraj lub miasto w możliwie realistyczny sposób, a w przyszłości zaoszczędzi cenny czas - i zainwestowane pieniądze.

Jak wynika z badania Census, przeprowadzonego w 2011 roku, w Wielkiej Brytanii mieszka obecnie ok. 600 tys. Polaków – w większości są to osoby, które emigrowały do Anglii po wejściu Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku. Jednak nieoficjalnie szacuje się, że na Wyspach żyje nawet ponad 2 miliony Polaków.

Polacy mieszkający w Zjednoczonym Królestwie uważani są za dość prężnie działającą i rozwijającą się grupę. Duża część bardzo łatwo odnalazła się w tutejszym środowisku i wielu z nich prowadzi swoje działalności biznesowe, które musiały tu powstać ze względu na zapotrzebowanie zmieniającego się rynku.

Londynek.net

Najlepszym sposobem, aby trafić do tak dużej liczby Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii są polonijne media, takie jak portal Londynek.net. Z uwagi na fakt, iż początkowo Polacy przede wszystkim emigrowali do Londynu i właśnie tutaj jest ich najwięcej, portal postanowił wziąć swoją nazwę od brytyjskiej stolicy. Jak się wkrótce okazało - dzięki szczegółowym statystykom - stronę odwiedzają jednak nie tylko Polacy mieszkający w Londynie, ale niemalże cała emigracja – zarówno z Wysp Brytyjskich, jak i innych krajów europejskich.

Londynek.net powstał w 2002 roku i każdego miesiąca odwiedzany jest przez ponad 600 tys. osób, które odsłaniają stronę prawie 10 milionów razy w miesiącu.

Portal oferuje przede wszystkim najświeższe wiadomości z Wielkiej Brytanii, Polski i świata. Na stronie znaleźć można również informacje dotyczące prawa brytyjskiego i wszelkich przepisów związanych z różnymi dziedzinami życia. Odwiedzający mogą ponadto sprawdzić lub zamieścić wszelkiego rodzaju ogłoszenia oraz pozyskać informacje na temat organizowanych w brytyjskich miastach polskich wydarzeń, dzięki którym będą mogli poczuć się jak w domu.

Pomimo świetnej integracji Polacy w Wielkiej Brytanii szukają często wspólnego gruntu na obcej ziemi, dlatego też tak wielu z nich lubi i odwiedza tę popularną stronę - jest ona dla nich nieodłączną częścią codziennego życia. Portal jest także bardzo ceniony przez brytyjskie media i firmy, które zwykle zgłaszają się do nas, gdy pracują nad projektami, których realizacja nie byłaby możliwa bez dotarcia do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii - lub też zwyczajnie chcą ogłaszać swoje serwisy.

Od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej powstało na Wyspach wiele polskich firm, dlatego też pojawiła się również potrzeba, aby te firmy miały możliwość łatwej integracji i komunikacji. Niezastąpiony okazuje się tu networking, czyli spotkania różnych organizacji i firm, których celem jest wybudowanie relacji z innymi firmami - co poniekąd jest reklamą swoich usług w tym właśnie środowisku.

I tak w 2013 roku, przy współpracy z Polish British Chamber of Commerce powstał PB link, który każdego roku organizuje takie właśnie wydarzenia. Tylko w 2014 roku odbyło się ich aż 5 oraz całodniowy kongres, który był poświęcony rozwojowi firm - tych już istniejących, jak również tych dopiero rozpoczynających swoją działalność.

Inną wyjątkowo ważną organizacją działająca na terenie Unii Europejskiej jest z pewnością Sieć Enterprise Europe (EEN), która wspiera małe i średnie firmy na terenie całej Europy. Udziela ona porad, w jaki sposób firmy mogą zwiększyć swój udział na rynku europejskim i informuje o dostępnych funduszach z Unii Europejskiej.

Mark Boleat, przewodniczący komitetu City Of London, słusznie podkreśla, iż "małe i średnie przedsiębiorstwa kreują nowe miejsca pracy oraz przyspieszają rozwój gospodarki - dlatego też tak ważne jest, aby wspierać przedsiębiorców takich organizacji, aby mogły one rozwijać swoją działalność na nowych rynkach".

EEN wspiera ponad 600 organizacji w 51 krajach Unii Europejskiej.

Dla tych przedsiębiorców, którzy są zainteresowani przeniesieniem swojego biznesu do Szkocji, ważną rolę odgrywać będzie Business Gateway. Business Gateway jest organizacją publiczną, której głównym celem jest zwiększenie dobrobytu gospodarczego w Szkocji i udzielenia bezstronnej pomocy dla osób rozpoczynających lub też rozwijających swoją działalność. Współpracują oni również ze Scottish Enterprise i Higlands oraz Island Enterprise. Pomoc i porady można uzyskać online, gdzie znajdują się praktyczne informacje i przydatne przewodniki.

Dodatkowo można również brać udział w bezpłatnych warsztatach lub też otrzymać porady od doradców biznesowych specjalizujących się w konkretnie wybranym sektorze.

Jeśli jednak swobodniej czujemy się komunikując w języku ojczystym, wówczas świetną organizacją o bardzo podobnym profilu i działającą na podobnych zasadach jest Polska Izba Biznesu w Szkocji. Tworzy ją zespół osób o międzynarodowym doświadczeniu - w tym m.in. Pani Majka Kozłowska, która obecnie pracuje również dla Business Gateway.

W Londynie dodatkowo działa grupa Polish City Club, która jest oparta na członkostwie i przede wszystkim skupia się na integracji polskich specjalistów, aktywnym promowaniu Polski w Wielkiej Brytanii, promowaniu wśród społeczności biznesowej informacji o zmianach gospodarczych i politycznych w Polsce oraz współpracą z organami rządowymi w celu reprezentowania polskich interesów w Wielkiej Brytanii.

Rząd Wielkiej Brytanii oferuje również wsparcie polskim firmom. UK Trade & Investment (UKTI) zaoferował swoje wsparcie inwestorom i firmom z Polski. Dotychczas jednostka ta koncentrowała się głównie na wspieraniu wchodzących na polski rynek firm brytyjskich.

Nowa incjatywa UKTI ma na celu zaprezentowanie polskim firmom możliwości inwestowania oraz rozwoju działalniości w Wielkiej Brytanii. Do współpracy przy realizacji projektu UKTI zaangażował A.T. Kearney (globalną firmę doradztwa strategicznego), oferującą dogłębną znajomość rynku inwestycyjnego w Polsce.

W okresie obowiązywania umowy A.T. Kearney będzie wyłącznym przedstwicielem brytyjskiego rządu oraz będzie udostępniać niezbędne zasoby i wiedzę. Nowa inicjatywa podkreśla zaangażowanie UKTI na rzecz znalezienia inwestorów chcących wykorzystać oferowane przez brytyjską gospodarkę.

Możliwości te obejmują między innymi inwestycje innowacyjne i zielone technologie, jak również ustanowienie na terenie Wielkiej Brytanii centrali swojego przedsiębiorstwa oraz bezpośrednie inwestycje zagraniczne (FDI) w tradycyjnym znaczeniu tego słowa.

Firmy zainteresowane wejściem na rynek brytyjski będą mogły liczyć na bezpłatne wsparcie w zakresie m.in: informacji dotyczących zakładania działalności w Wielkiej Brytanii, kwestii podatkowych i regulacyjnych danych i raportów rynkowych wyboru odpowiedniej lokalizacji, w tym takie wsparcie w organizacji wizyt lokalnych wsparcia w rozwoju relacji na rynku brytyjskim innych tematów w zależności od potrzeb przedsiębiorcy.

Bezpośredni kontakt do Zespołu Doradców UKTI: e-mail: ask@ukti-cee.com, telefon +48 22 581 65 65

Podsumowując:

Możliwości pozyskania nowych klientów jest wiele, tylko trzeba wiedzieć gdzie ich szukać i czy znalezione informacje odzwierciedlają rzeczywistość wybranego rynku.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (1)


~Korektor

Komentarz usunięty przez moderatora! (Naruszenie regulaminu portalu)

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 22 maja 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.8689 zł -0.04 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.1907 zł -0.02 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.7526 zł -0.02 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.8502 zł -0.01 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.7752 zł 0.00 zł

Przelicznik walut

na
Reklama