Wybory lokalne w Wielkiej Brytanii

15 marca 2018, Brak komentarzy00
Wybory lokalne w Wielkiej Brytanii
4 maja 2017 roku w Zjednoczonym Królestwie odbędą się wybory samorządowe. (Fot. Getty Images)

Każdy obywatel Unii Europejskiej, który mieszka w Wielkiej Brytanii co najmniej trzy miesiące, może brać udział w wyborach samorządowych.

Obywatele Polski, przebywający na terenie UK, mogą oddać swój głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego, wyborach lokalnych, wyborach do Szkockiego Parlamentu (Scottish Parliament) oraz Walijskiego Zgromadzenia Narodowego (Welsh Assemblies) i Zgromadzenia Irlandii Północnej (Northern Ireland Assembly), mogą także wziąć udział w niektórych referendach.
Nie możemy jednak głosować w generalnych wyborach do parlamentu brytyjskiego.  

3 maja 2018 roku w Zjednoczonym Królestwie odbędą się wybory samorządowe do rad miejskich Londynu oraz innych większych miast. Polacy mają prawo wziąć w nich udział.

Jak mogę się zarejestrować?

Aby móc zagłosować, trzeba spełnić dwa podstawowe warunki: mieć ukończone 18 lat oraz zarejestrować się na liście dla wyborców. Termin rejestracji upływa o północy 17 kwietnia 2018 roku.

Możesz dokonać rejestracji wypełniając odpowiedni formularz (przesłany do miejsca Twojego zamieszkania lub dostępny on-line), który następnie możesz odesłać do lokalnego biura rejestracji wyborców. Dokument trzeba podpisać osobiście!

Wniosek do rejestracji dostępny jest w języku polskim na stronie internetowej:

Formularz rejestracji wyborców

Electoral register

To nic innego jak rejestr wyborców. Znajduje się w nim lista nazwisk i adresów osób zarejestrowanych do głosowania. Kopia tego rejestru przechowywana jest w lokalnych urzędach. Każdy ma do niego dostęp. Na formularzu rejestracyjnym jest opcja, dzięki której można zaznaczyć, żeby nasze nazwisko nie figurowało na liście mimo rejestracji.

Do rejestru mają dostęp agencje informacji kredytowej. Bywa on również udostępniony w celach egzekwowania prawa.

Warto wiedzieć:

Rejestracja w spisie wyborców ułatwi Ci pozyskanie kredytu w Wielkiej Brytanii. Agencje finansowe oceniają wiarygodność kredytową także na podstawie listy osób zarejestrowanych do głosowania. Twoje nazwisko na liście wyborców to dodatkowe punkty do oceny kredytowej tzw. Credit Score.

Figurowanie na liście do głosowania jest dla banków i władz lokalnych dodatkowym potwierdzeniem Twojego adresu, a także sygnałem, że chcesz angażować się w życie społeczne Wielkiej Brytanii. Rejestracja na liście do głosowania i udział w głosowaniu są przydatne dla osób, które starają się o brytyjskie obywatelstwo. 

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 22 marca 2018

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.8445 zł -0.01 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2261 zł -0.02 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.4264 zł -0.03 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.6133 zł -0.01 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.6602 zł 0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama