Zmiana czasu z zimowego na letni i z letniego na zimowy

27 stycznia 2015, Londynek.net 110
Zmiana czasu z zimowego na letni i z letniego na zimowy

Brytyjski czas letni (BST) rozpoczyna się co roku w ostatnią niedzielę marca, a kończy w ostatnią niedzielę października.

Zmiana z czasu zimowego (astronomicznego) na letni nastąpi w nocy z soboty (28 marca) na niedzielę (29 marca, jest to Niedziela Palmowa).

Przejście z czasu astronomicznego na letni skutkuje skróceniem naszego czasu na sen o godzinę. Dla złagodzenia negatywnych efektów z nią związanych warto położyć się w sobotę 28 marca nieco wcześniej niż zwykle. Konieczność dostosowania wskazań zegarków -- przesunięcie o godzinę do przodu -- jest, na szczęście, coraz mniej kłopotliwa. W większości urządzeń elektronicznych takich jak telefony komórkowe, tablety, komputery, czy zegarki elektroniczne godzina przestawiana jest w sposób automatyczny i budząc się w niedzielę rano nie musimy się tym martwić.

Zmiana z czasu letniego na zimowy, czyli astronomiczny nastąpi w nocy z soboty 24 października na niedzielę 25 października 2015 r. (ostatni weekend października)

W Wielkiej Brytanii zmiana czasu  z letniego na zimowy następuje również o  godzinie1:00 (czasu uniwersalnego UTC), ale tym razem zegarki przestawiamy o godzinę do przodu.

W Polsce zmiana czasu letniego i zimowego regulowana rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016 (Dz. U. 2012 nr 0 poz. 33) polega na zmianie wskazań zegarów z godziny 3:00 na godzinę 2:00, która będzie godziną początkową czasu zimowego środkowoeuropejskiego. Powrót do czasu letniego wymaga przesunięcia do przodu o jedną godzinę wskazań zegarów, tj. z godziny 2:00 na 3:00.

W kolejnych latach zmiana czasu letniego na zimowy nastąpi:

2015 r. - dnia 25 października, z godz. 3:00 na 2:00 w nocy

2016 r. - dnia 30 października ,z godz. 3:00 na 2:00 w nocy

Historia czasu letniego

W 1907 roku Anglik William Willett, korzystając z własnych środków finansowych, opublikował broszurę "The Waste of Daylight". Zaproponował w niej, aby w okresie letnim zegary były przestawiane o 80 minut, co jego zdaniem przyniosłoby oszczędności na oświetlaniu rzędu 2,5 mln funtów.

W parlamencie brytyjskim czas letni po raz pierwszy został zdefiniowany w ustawie z 1916 roku.

Gdzie stosowana jest zmiana czasu?

Zmianę czasu stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. Obowiązuje on we wszystkich krajach europejskich (z wyjątkiem Islandii) i wielu innych, m.in. w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii i Nowej Zelandii.

Ciekawostka! Jedynym wysoko uprzemysłowionym państwem, które nie wprowadziło czasu letniego, jest Japonia.

Dlaczego przestawiamy zegarki?

Celem zmiany czasu jest przesunięcie aktywności ludzi - a co za tym idzie godzin pracy - w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystywali naturalne światło słoneczne. 

Ponadto ekonomiczne założenia, które towarzyszyły wprowadzeniu zmian czasu mają – według różnych źródeł – zapewniać 1 do 4 proc. oszczędności energii.

Korzyści mają również wynikać ze wzrostu bezpieczeństwa – ludzie są bardziej aktywni wtedy, gdy na zewnątrz jest jasno, stąd m.in. mniejsza przęstępczość na ulicach czy mniej wypadków drogowych.

Negatywny wpływ na zdrowie

Niedawne badania pokazały, że przestawianie zegarów o godzinę do przodu w marcu wiąże się ze zwiększonym o 10% ryzykiem wystąpienia zawałów serca w poniedziałek oraz wtorek po niej następujących. Nie wiadomo dokładnie jakie są przyczyny tego zjawiska, jednak badacze wymieniają m.in. krótszy czas przeznaczony na sen oraz czasową rozbieżność z naszym zegarem biologicznym. Co ciekawe, zmiana październikowa ma efekt odwrotny, tzn. dłuższy sen wynikający z dodatkowej godziny zmniejsza nieco ryzyko wystąpienia zawałów serca.

W celu zniwelowania skutków wiosennej zmiany czasu zalecana jest pobudka pół godziny wcześniej w sobotę i niedzielę, niż wynikałoby to z naszego typowego planu dnia. W ten sposób nasz biologiczny zegar ma więcej czasu na przestawienie się i zmniejszamy nieco dyskomfort odczuwany w poniedziałek rano.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (1)


Dorota Nowak

Ta zmiana czasu bardziej szkodzi niż pomaga. Czytałam, że słuchawki do światłoterapii eliminują nieprzyjemne skutki wiążące się ze zmianą czasu.

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 28 kwietnia 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 5.0021 zł 0.00 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2170 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.8696 zł -0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.8951 zł -0.01 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.8362 zł -0.02 zł

Przelicznik walut

na
Reklama