Overdraft i pożyczanie pieniędzy od banku

27 marca 2015, Londynek.net 100
Overdraft i pożyczanie pieniędzy od banku

Overdraft oraz inne kredyty bankowe to prosty sposób na szybką pożyczkę. Jednak mogą one kosztować więcej niż myślisz, zwłaszcza jeśli w pierwszej kolejności nie omówimy warunków pożyczki z bankiem.

Pożyczki od banków

Zanim pożyczysz pieniądze od banku, najpierw zastanów się, czy:

* rzeczywiście potrzebujesz pożyczki,
* możesz pozwolić sobie na jej spłatę.

Overdrafts, czyli kredyty na rachunku bieżącym

Overdraft pozwala wydawać więcej pieniędzy niż masz na koncie bankowym - oczywiście do wysokości uzgodnionej z bankiem. Płacisz tylko odsetki od "dodatkowych" pieniędzy, które "dał" ci bank i nie musisz informować banku, na co wydajesz pieniądze.

Jeśli przekroczysz przyznany limit  bez porozumienia z bankiem, nie unikniesz opłaty karnej i wysokich odsetek. Twój bank prawdopodobnie będzie pobierać opłaty za przesyłany Ci list z przypomnieniem oraz za polecenie zapłaty (Direct Debit), które nie może być w danym momencie zrealizowane z powodu braku środków na koncie.

Bank może także zamrozić Twoje konto dopóki nie spłacisz debetu - to oznacza, że ​​nie będziesz miał dostępu do pieniędzy, takich jak np. wypłacane na konto wynagrodzenie.

Kredyty bankowe

Pożyczka jest formalnym porozumieniem dwóch stron, zazwyczaj na określony czas (na co zgadzasz się już na początku). Jeśli myślisz o zaciągnięciu pożyczki, musisz porozumieć  się z kredytodawcą:

* ile pieniędzy możesz pożyczyć,
* na jak długo można je pożyczyć,
* jakie będą odsetki.

Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić wielkość rat i upewnij się, czy będziesz mógł sobie na nie pozwolić. Poza tym, zanim podejmiesz decyzję o dodatkowej pomocy finansowej, najpierw rozejrzyj się za najlepszą ofertą. Upewnij się też, aby pożyczka nie została zaciągnięta pod zastaw Twojego domu.

Co zrobić, jeśli masz problemy ze spłatą kredytu?

Pieniądze, które jesteś winien bankowi nie są  tzw. długiem priorytetowym (chyba, że masz pożyczkę pod zastaw domu). Jednak musisz liczyć się z tym, że sprawa trafi do sądu i spłata długu nie ominie Cię . Dodatkowo możesz ponieść wysokie koszty sądowe.

Jeśli jesteś winien pieniądze w banku:

* zrób listę wszystkich swoich długów,
* zadecyduj, które z nich trzeba spłacać w pierwszej kolejności,
* opracuj osobisty budżet,
* oblicz, ile długu jesteś w stanie spłacać co miesiąc,
* wyjaśnij z bankiem swoją trudną sytuację.

Zarządzanie spłatami

Jeśli masz problemy ze spłatą zadłużenia, ważne jest, aby skontaktować się z kredytodawcą jak najszybciej. Standardy dotyczące udzielania kredytów  zobowiązują go do życzliwego spojrzenia na Twój problem i próby pozytywnego rozpatrzenia Twojej sprawy.

Pamiętaj, że bardzo często banki są gotowe przedyskutować takie opcje, jak:

* zmianę kwoty, którą musisz spłacać każdego miesiąca,
* zamrożenie oprocentowania i dodatkowych opłat,
* pozwalają na zaprzestanie spłacania długu przez jakiś czas lub rozkładają go na minimalne raty,
* spłata kredytu przez dłuższy okres.

Brakujące spłaty

Jeśli regularnie unikasz spłacania swoich finansowych zobowiązań i nie rozmawiasz  z kredytodawcą na temat Twojej sytuacji,  bank może pozwać Cię do sądu za brak płatności i wystąpić przeciwko Tobie w County Court Judgement (CCJ). Wówczas licz się z tym, że trafisz na listę dłużników i w ciągu najbliższych sześciu lat nie otrzymasz żadnego, nawet najmniejszego kredytu.

Wielu kredytodawców, takich jak banki czy firmy obsługujące karty kredytowe, uzgodniły z rządem, aby dać kredytobiorcy tzw. "30 dni wytchnienia". W tym czasie, w pierwszej kolejności powinieneś zasięgnąć porady u bezpłatnego doradcy finansowego. Następnie należy wystąpić z prośbą do wierzycieli o wstrzymanie się z podejmowaniem jakichkolwiek kroków prawnych przez 30 dni. 

Negocjacje z bankiem

Zawsze warto rozmawiać z bankiem na temat lepszych warunków kredytowych.

Jeżeli negocjujesz z bankiem warunki, na jakich ma być udzielona pożyczka, warto pokazać, iż zależy Ci na wyjaśnieniu wszystkich kwestii związanych z kredytem. Czasami zamiast wizyty w banku, możesz wysłać list, w którym wyjaśnisz:

* dlaczego potrzebujesz pieniędzy,
* na jak długo będą Ci one potrzebne,
* w jaki sposób masz zamiar spłacić zadłużenie.

UWAGA: Bardzo ważne, aby być uczciwym co do swojej sytuacji finansowej.

Rozstrzyganie sporów z bankiem

Jeśli nie zgadzasz się z dowolną decyzją banku, możesz złożyć skargę. Spory mogą dotyczyć:

* niespodziewanych odsetek,
* dodatkowych opłat,
* cofnięcia kredytu.

Daj bankowi osiem tygodni na ustosunkowanie się do Twojej skargi. Bank powinien w tym czasie wysłać do Ciebie pismo ze swoją ostateczną decyzją i - jeżeli nie jesteś zadowolony z tej decyzji - poinformować o możliwości odwołania się do Financial Ombudsman Service (FOS).

Natomiast jeżeli w ciągu ośmiu tygodni nie otrzymasz odpowiedzi od banku, a nie chcesz dać mu już więcej czasu, możesz od razu złożyć skargę do FOS.

 

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (1)


~Kastel

Nic nie piszecie co w przypadku jesli np.czasowo traci sie dochody ze wzgledu na stan zdrowia np.PO operacji kolana,czas rekonwalescencji ok.12tygodni a jest nieduzy kredyt do splacania czy oplata ubezpieczenia pojazdu.

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 26 kwietnia 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.9671 zł -0.02 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2255 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.8757 zł -0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.8982 zł -0.01 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.8554 zł -0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama