System emerytalny w Wielkiej Brytanii

2 marca 2016, Londynek.net 1110
System emerytalny w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii państwo zapewnia wsparcie, ale i tak należy we własnym zakresie podjąć w tym kierunku pewne kroki. Dowiedz się, co uzyskasz od rządu oraz jak zacząć planować własną emeryturę.

Dlaczego należy planować swoją przyszłość?

Planowanie emerytury może wydawać się mało istotne w młodym wieku. Jednak należy podkreślić, że im wcześniej zacznie się oszczędzać na swoją emeryturę, tym lepiej zabezpieczona będzie nasza przyszłość.

Towarzystwo ubezpieczeniowe

Obecny system emerytalny zakłada, że pracownicy sami oszczędzają na swoje emerytury, a rządowy zasiłek jest jedynie ich uzupełnieniem. Wszyscy pracujący w Wielkiej Brytanii mogą korzystać z: Personal Pension (emerytura prywatna) i Company Pension (emerytura firmowa). Warto to zrobić, ponieważ:

- pieniądze możesz dostać z powrotem w postaci ulgi podatkowej,
- możesz uzyskać dodatkowe składki od pracodawcy,
- można zablokować pieniądze do czasu przejścia na emeryturę.

Co zapewnia państwo?

Podstawowa Państwowa Emerytura (Basic State Pension) to dobry start na początek. Jeśli jesteś do niej uprawniony, to otrzymasz ją najwcześniej po osiągnięciu wieku emerytalnego. "Obliczanie wieku emerytalnego" - tutaj dowiesz się, kiedy będziesz miał prawo do  State Pension.

Wysokość emerytury państwowej zależy od liczby lat, w ciągu których składki systematycznie trafiały do National Insurance. Ponadto trzeba zgromadzić odpowiednią sumę pieniędzy przed wkroczeniem w wiek emerytalny. W 2015/2016 roku należy mieć dochód w wysokości 5 772 funtów lub więcej, jeżeli:

- jesteś pracownikiem,
- płacisz składki ubezpieczeniowe jako osoba samozatrudniona.

Ile wynosi maksymalna Basic State Pension w 2016 roku?
- dla osoby samotnej maksymalnie 115,95 funtów tygodniowo,
- dla osoby w związku małżeńskim lub partnerskim, z których każda strona odprowadzała składki do National Insurance jest to 115,95 funtów tygodniowo,
- dla osoby w związku małżeńskim lub partnerskim, która korzysta ze składek męża, żony lub partnera wynosi 69,50 funtów tygodniowo.

Więcej na temat  niezbędnych kwalifikacji do otrzymywania podstawowej emerytury państwowej dowiesz się tutaj.

Dodatkowa emerytura państwowa (Additional State Pension)

Rząd jest w stanie przyznać także dodatkową emeryturę państwową.  Kto jest uprawniony do otrzymywania dodatkowych pieniędzy? Mają do tego prawo osoby poniżej wieku emerytalnego, które:

- w jednej pracy zarabiają powyżej 5 772 funtów rocznie,
- sprawują opiekę nad dziećmi w wieku poniżej 12 lat i pobierają z tego tytułu zasiłek (Child Benefit),
- sprawują opiekę nad osobą chorą lub niepełnosprawną przez więcej niż 20 godzin w tygodniu i pobierają z tego tytułu zasiłek pielęgnacyjny (Carer's Credit),
- otrzymują inne świadczenia z powodu choroby lub niepełnosprawności.

Korzystanie z Personal Pension (emerytury prywatnej) lub Company Pension (emerytury firmowej)

PERSONAL PENSION
Jest to emerytura otrzymywana od banku, towarzystwa budowlanego lub towarzystwa ubezpieczeń na życie. Każda z  tych instytucji inwestuje w Twoim imieniu oszczędności przez lata poprzedzające emeryturę. Emeryturę prywatną można zacząć pobierać już w wieku 50 lat.

Żeby zachęcić mieszkańców Wysp do oszczędzania na rzecz przyszłej emerytury, wprowadzono ulgi podatkowe od kwot przeznaczonych na ten cel. Oznacza to, że od zarobionych pieniędzy, które wpłacamy na konto emerytalne w banku, towarzystwie budowlanym lub ubezpieczeniowym, zapłacimy niższy podatek.

Personal Pension są zalecane dla:
- samozatrudnionych (self-employed),
- bezrobotnych, którzy jednak mogą sobie pozwolić na składki,
- pracowników, którym pracodawca nie oferuje firmowego programu emerytalnego,
- pracowników, którym nie odpowiadają warunki firmowego funduszu emerytalnego,
- pracowników, którzy chcieliby powiększyć emeryturę otrzymywaną z firmowego funduszu      emerytalnego.

COMPANY PENSION
Company Pension to fundusz emerytalny ustanowiony przez pracodawcę. Jego warunki zależą od umowy z pracodawcą, zwykle jednak pracownik wpłaca na fundusz pewien procent zarobków (najczęściej 5 proc. - ta kwota jest wolna od podatku), a pracodawca dokłada od siebie drugie tyle i pokrywa koszty administrowania funduszem. W ten sposób nasza emerytura rośnie dwa razy szybciej, niż gdybyśmy oszczędzali na nią sami, korzystając tylko z Personal Pension.

UWAGA: W chwili obecnej w Wielkiej Brytanii wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn wynosi 65 lat. Jednak zlikwidowany został przepis obligujący brytyjskich pracodawców do obowiązkowego odsyłania na emeryturę pracowników, którzy ukończyli 65 lat.

Czy możliwe jest przeniesienie emerytury do Polski i odwrotnie?

Tutaj niestety pojawia się problem. Przeniesienie Basic State Pension oraz Additional State Pension nie jest możliwe, gdyż przepracowane lata w Wielkiej Brytanii nie są dodawane do lat pracy w Polsce. Przeniesienie w drugą stronę z Polski również nie ma zastosowania. Można natomiast pobierać emeryturę zarówno w Polsce, jak i w Anglii - pod warunkiem, że ma się odpowiednio dużo płaconych składek.

Jedyne, co można przenieść to Private Pension. Tutaj pojawia się jednak pewna przeszkoda - w Polsce jeszcze nie istnieją fundusze emerytalne, które spełniają wymogi postawione przez HMRC, dlatego transfer emerytury wiąże się z podatkiem 55 proc. od przenoszonej kwoty.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (11)


~Gosia

Dziekuje za artykul. Jestem wlasnie w takiej sytuacji, gdzie nie mogę przetransferować moich prywatnych składek do Polski.Pisza Panstwo o podatku 55% od przenoszone kwoty-o jakim 'przenoszeniu' jest mowa, kiedy nie ma jeszcze w Polsce funduszu zaakceptowanego przez Revenue?

~Pit

Witam. czyli w jaki sposob to dziala? Bedac w company pension schame w UK po powrocie do Polski nie ma mozliwosci korzystania z tego co sie uskladalo przebywajac na wyspach?

~Hh

przepracowane lata w Wielkiej Brytanii nie są dodawane do lat pracy w Polsce-bzdura!trzeba tylko odpowiednie papiery mieć.

~Bubel

jakie papiery sa potrzebne aby zaliczali czas pracy z Anglii w Polsce?

~Ppp

Jakim sposobem chcecie lata z Anglii dodać do lat przepracowanych w Polsce przecież podatki płacisz w kraju jakim pracujesz

~Nikos

podlegamy pod przepisy unijne,wracajac z UK do Polski trzeba zadbac o wypelnienie druku unijnego E-207PL/dokument do zaliczenia lat pracy w polskim ZUSie/.

~Geoff59

Komentarz do cząstkowej emerytury angielskiej.

~Sowa

"W 2015/2016 roku należy mieć dochód w wysokości 5 772 funtów lub więcej" Gwoli ścisłości w 2015/2016 należy mieć dochód 5 965 funtów! Pozdrawiam Rodaków serdecznie ;-)))

~Korektor

Komentarz usunięty przez moderatora! (Naruszenie regulaminu portalu)

~Korektor

Komentarz usunięty przez moderatora! (Naruszenie regulaminu portalu)

~Ona

Bzdury ! Wlasnie zalatwilam emeryture w PL i lata w UK licza sie! We wniosku wpisujecie gdzie i kiedy pracowaliscie w UK.Wniosek skladasz w swoim lokalnym inspektoracie w PL ale przesylaja go do Gdanska /do specjalnej jednostki/.Nie moge sie tylko dowiedziec czy nadal place skladki ubezp. w UK? Moze ktos wie?

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 26 kwietnia 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.9671 zł -0.02 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2255 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.8757 zł -0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.8982 zł -0.01 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.8554 zł -0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama