Gdzie szukać pomocy, gdy chcesz rzucić palenie?

15 grudnia 2016, Londynek.net 210
Gdzie szukać pomocy, gdy chcesz rzucić palenie?

Palenie szkodzi - to wiemy wszyscy, ale niemal każdy z nas spotyka się z tym zjawiskiem na co dzień. W walce z paleniem warto przede wszystkim pomyśleć o zdrowiu, podpowiadamy jak i gdzie szukać wsparcia.

Na początek warto zapoznać się z ustawą o kupnie i sprzedaży tytoniu na terenie Wielkiej Brytanii.

Ustawa ta mówi, iż sprzedaż papierosów (lub innych produktów tytoniowych) osobom poniżej 18 roku życia jest w Anglii i Walii nielegalne.

Badania dowodzą, że osoby, które zaczynają palić w wieku 15 lat są trzykrotnie bardziej narażone na śmierć z powodu raka, niż osoby, które rozpoczynają palenie po 20-tym roku życia.

6 kwietnia br. w życie weszła nowa ustawa zabraniająca sprzedawcom w supermarketach eksponowania wyrobów tytoniowych. Ma ona na celu zmniejszenie liczby palaczy w Wielkiej Brytanii. Jest jednocześnie odpowiedzią na wyniki badań Departamentu Zdrowia, które potwierdzają, że eksponowane w sklepach papierosy jedynie zachęcają młodzież do nałogu.

Poza tym od kilku lat, a dokładnie od 1 lipca 2007 r.  palenie papierosów w zamkniętej przestrzeni publicznej jest w Wielkiej Brytanii niezgodne z prawem. Zakaz palenia obowiązuje m.in.:

- w kawiarniach i restauracjach,
- w centrach handlowych,
- na stacjach kolejowych.

Dlaczego zaczynamy  palić papierosy?

Mimo że wszyscy zdajemy sobie sprawę z zagrożenia dla zdrowia związanego z paleniem, każdego roku tysiące ludzi decyduje się na rozpoczęcie nałogu. Poza tym duża liczba dorosłych palaczy przyznaje się, że swoją "przygodę" z papierosem  zaczęła, gdy miała poniżej 16 lat.

Zaczynasz palić, bo palą twoi znajomi, kopiujesz kogoś ze swoich krewnych, a czasami sięgasz po papierosa z czystej, ludzkiej ciekawości. Niezależnie od przyczyny, każdy palacz wie, że dużo łatwiej jest zacząć nałóg, niż go rzucić.

Wiadomo - zdrowie jest najważniejsze, ale bycie palaczem sporo kosztuje. 21 marca br. na skutek 5-procentowego wzrostu cła na tytoń i napoje alkoholowe, produkty te podrożały jeszcze bardziej. Po ostatniej podwyżce paczka papierosów jest droższa o 37 pensów. Jeśli mieszkasz w Wielkiej Brytanii i palisz dziennie 10 papierosów, to rocznie tracisz na nie ok. 1200 funtów. Tylko pomyśl o wszystkich rzeczach, które można by było kupić za te pieniądze.


Zagrożenia dla zdrowia

Osoby, które palą regularnie są dużo bardziej narażone na pewne choroby w dorosłym wieku. Należą do nich: rak płuc, choroby serca i rozedma płuc. Palenie niekorzystnie wpływa również na  płodność.

Mimo, że to nikotyna jest składnikiem, który sprawia, że ​​papierosy wciągają, to przede wszystkim inne związki chemiczne zawarte w papierosach niszczą zdrowie.

Istnieją również inne skutki palenia tytoniu, które występują bez względu na wiek. Zaliczają się do nich:

- uszkodzone kubki smakowe,
- starzenie się skóry,
- przebarwione zęby,
- przesiąknięte zapachem tytoniu ubranie.

Mity na temat palenia

Wiele osób nawet nie próbuje zrezygnować z nałogu, bo słyszało o różnych "skutkach ubocznych". W rzeczywistości większość z nich to mity :

- papierosy sprawiają, że jesteśmy zrelaksowani - to nieprawda. W rzeczywistości, palenie     przyspiesza tętno,
 - rezygnacja z palenia wcale nie oznacza, że dużo przybierzesz na wadze. Owszem apetyt może wzrosnąć, zwłaszcza na początku, ale kilka dodatkowych kilogramów jest dużo zdrowsze niż bycie nałogowym palaczem,
- myślisz, że im będziesz starszy, tym łatwiej rzucisz palenie  - prawda jest taka, że im dłużej zwlekasz, tym trudniej jest zrezygnować z papierosów

Chcę rzucić nałóg. Gdzie szukać pomocy?

Jeśli zdecydowaliśmy się zerwać z nałogiem, istnieje kilka rozwiązań, które sprawią, że będzie ci trochę łatwiej zrobić ten pierwszy krok.


Pomoc przez telefon

National Health Service (NHS) uruchomił infolinię, która każdego roku pomaga tysiącom ludzi skończyć z nałogiem. Zadaniem pracownika NHS jest  wesprzeć osobę, która zgłasza się po pomoc i doradzić, jak zacząć walkę z nałogiem, a także udzielić niezbędnych informacji na temat grup wsparcia w twojej okolicy.

Infolinia działa pod bezplatnym numerem telefonu  0800 169 0 169 i jest czynna od godz. 7-ej rano  do 11-tej wieczorem.

Plastry i gumy

Nikotyna z plastrów jest uwalniana i wchłaniana do krwiobiegu przez skórę. Stosowanie plastrów lub gum nikotynowych ma głównie pomóc z ograniczeniu odczuwania "głodu nikotynowego", który jest najbardziej dotkliwą konsekwencją odstawienia palenia. Dodatkowo w czasie stosowania kuracji oduczamy nasz mózg od nawyku sięgania po papierosa, co jest też ogromnie ważne - gdyż jak zwykle trwałe zmiany wymagają czasu.

Plastry oraz gumy nikotynowe są dostępne w większości aptek. Można także poprosić swojego lekarza o przepisanie na nie recepty. Pamiętaj, żeby zawsze skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania jakichkolwiek zamienników nikotyny.

The Quit Kit

The Quit Kit to specjalna skrzynka, w której znajduje się wiele praktycznych narzędzi i porad opracowanych przez ekspertów,  zarówno tych palących, jak i byłych palaczy. Ten pomysł NHS pomógł już tysiącom osób rzucić palenie. Zestaw można bezpłatnie zamówić przez internet na stronie internetowej Smoke Free.

Specjalnie dla Polaków

W 2010 r.  w londyńskiej dzielnicy Hammersmith NHS zainicjował działalność pierwszej grupy w języku polskim dla osób rzucających palenie. Grupa działa przy Polskiej Klinice Rzucania Palenia prowadzonej przez "Kick it! Stop Smoking Service", wspieranej od niedawna przez "Polish Psychologists Association". Więcej informacji na temat kliniki znajdą Państwo tutaj.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (2)


~Ada

ALLAN CAR - prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie

~Hrabia

Potwierdzam.Allen Carr-warto przeczytać ta książkę.Naprawdę pomaga rzucić palenie !!!

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 22 maja 2018

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.8814 zł -0.03 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2812 zł -0.02 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.6252 zł -0.04 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.6385 zł -0.03 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.8413 zł -0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama