Wniosek o paszport

23 października 2014, Londynek.net 2530
Wniosek o paszport

W jaki sposób ubiegać się o polski paszport.

Paszport jest dokumentem tożsamości wydawanym przez państwo i na jego mocy można przekraczać granice państwowe. Dla żyjących w Wielkiej Brytanii Polaków paszport nie jest koniecznością, gdyż na mocy układu z Schengen obywatele UE mogą przekraczać granice na podstawie dowodu osobistego (transport lotniczy).

Należy jednak pamiętać, że aby odbyć podróż do jakiegokolwiek kraju spoza UE potrzebny jest właśnie paszport. Od 2009 roku w Polsce wydawane są paszporty biometryczne.

Najczęstsze pytania

Czy aby wyrobić paszport muszę wracać do Polski?
Nie. Obywatele przebywający w UK i posiadający dowód tożsamości z aktualnym zdjęciem, jak np. dowód osobisty lub prawo jazdy mogą złożyć wniosek o wydanie paszportu w odpowiedniej placówce konsularnej w Wielkiej Brytanii.

Osoby, które nie posiadają innego dokumentu ze zdjęciem, mogą liczyć na wydanie paszportu tymczasowego, umożliwiającego powrót do Polski i wyrobienie dokumentu tożsamości, na którego podstawie mogą potem aplikować o paszport.

Czy aby wyrobić paszport muszę mieć PESEL?
Tak, o wyrobienie paszportu mogą się starać tylko osoby posiadające numer PESEL. Osoby nie posiadające numeru PESEL muszą złożyć wniosek o jego wydanie.

Czy mogę złożyć wniosek drogą pocztową lub on-line?
Nie, wniosek o wydanie paszportu można złożyć wyłącznie osobiście w odpowiedniej placówce konsularnej w Wielkiej Brytanii.

UWAGA!!!
Decyzją konsulatu w Londynie, aby złożyć wniosek paszportowy nalezy wcześniej się umówić. W tym celu należy zarejestrować się on-line.
Rejestracji można dokonać tutaj.

Ile muszę czekać na paszport?
Czas oczekiwania na paszport wynosi z reguły 7-8 tygodni.

Co jeśli potrzebuje paszportu szybciej?
Wówczas należy to zgłosić urzędnikowi. Poprosi on wówczas o pisemne potwierdzenie przyczyny, dla której potrzebujemy szybciej dokumentu i przyspieszy termin jego wydania. Jeśli na przykład udajemy się na wyjazd służbowy, będziemy potrzebowali zaświadczenia od pracodawcy o odbyciu takiej podróży i będzie ono podstawą do odbioru paszportu.

Na jak długo wydawany jest paszport tymczasowy?

Paszport tymczasowy ważny jest przez okres w nim wskazany, ale nie dłużej niż przez 12 miesięcy od daty wydania.

Ile kosztuje paszport?
Opłaty za wydanie paszportu wynoszą odpowiednio:

Paszport 10-letni dla osoby dorosłej - 89 GBP
 

Paszport dla studentów, rencistów, kombatantów -  45 GBP
 

Paszport utracony z winy posiadacza -  265 GBP

Paszport tymczasowy, - 33 GBP

Czy to prawda, że muszę dać odciski swoich palców przy składaniu wniosku paszportowego?
Tak, każdy składający wniosek o paszport musi złożyć odciski palców w konsulacie za pomocą specjalnego czytnika. Związane to jest z wprowadzeniem w Polsce paszportów biometrycznych.

Dokumenty potrzebne do wydania paszportu:

1.Dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo polskie - ważny paszport, lub w przypadku gdy osoba wnioskująca nie posiada lub nie posiadała nigdy paszportu, ważny dowód osobisty. Osoby dorosłe, które nigdy nie posiadały polskiego paszportu i/lub dowodu osobistego przedstawiają dokument o nadaniu polskiego obywatelstwa lub poświadczenie polskiego obywatelstwa. W trakcie składania wniosku niezbędne jest okazanie posiadanego paszportu, nawet jeśli jest nieważny.

2. Wypełniony formularz - Wniosek o wydanie paszportu - 1 egzemplarz dostępny w urzędzie;3.Jedno wycięte zdjęcie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy, na jednolitym, jasnym tle, mające dobrą ostrość oraz pokazujące wyraźnie twarz i oczy, tak, aby twarz zajmowała 70-80% fotografii. Zdjęcie ma przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost, z otwartymi oczami, nieprzysłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami

4. Do wglądu dokument potwierdzający adres zamieszkania na terenie Wielkiej Brytanii, np. umowa o pracę, dokument rejestracyjny z Home Office, rachunek za gaz, elektryczność, council tax.

5.Legitymacja studencka/szkolna lub zaświadczenie potwierdzające pobieranie nauki, legitymacja emeryta lub rencisty, legitymacja kombatancka - w celu przyznania zniżki w opłacie.

Dodaj wiadomość do:

Komentarze (25)


Wojtek

Czesc , mam pytanie , zgubilem dowod osobisty w uk zapisalem sie juz na spotkanie w sprawie wyrobienia paszportu tymczasowego ale przeczytalem ze musze miec jakis dokument potwierdzajacy tozsamosc i obywatelstwo a jedyny jaki posiadalem to byl dowod :) i nie jestem pewien czy mi beda chcieli wyrobic ten paszport , probowalem sie donich dodzwonic ale caly czas zajeta linia . Z gory dzieki za odpowiedz

Gosia Krezalek

Ja nie nam ważnego ani paszportu ani dowodu. Jutro jestem umówiona na spotkanie w sprawie wydania paszportu nie wiem co mam ze żona zabrać :(( i czy w ogóle mi go zrobią :/

Kamil

Do wglądu dokument potwierdzający adres zamieszkania na terenie Wielkiej Brytanii....a czy moze to byc list z banku ?

Andrzej luczak

kto mi powie gdzie pobrac wniosek na paszport

M s

Składając wniosek o paszport można mieć "przeterminowany" paszport lub dowód. Chodzi tylko o potwierdzenie tożsamości. Stary paszport zabiorą, dowodu nie. Dokumentem potwierdzającym adres może być list z banku, opłacony rachunek (ale nie za komórkę), byłam dzisiaj ale nikt ode mnie tego nie chciał. Nie wiem natomiast skąd pobrać wniosek, ja wzięłam z konsulatu. Wszystko odbywa się szybko, sprawnie, można płacić kartą. Od razu dostaje się kartkę z datą odbioru paszportu.

~AK

Dzieki za posta M s, czy mozesz powiedziec, czy formularz wniosku mozna pobrac i wypelnic na miejscu w tym samym dniu co umowione spotkanie, czy trzeba jechac do konsulatu po wniosek wczesniej i na spotkanie przyjsc juz z wypelnionym? Czy to dlugi formularz? Zawiera np. historie adresow?

~Vs

Tak, wniosek to krótki formularz który można wypełnić na miejscu.

~Bella

witam , mam pytanie ... czy ktos sie orientuje czy moge wyrobic passport mojemu synkowi (9 lat) bez zgody jego ojca? - jestesmy po rozwodzie tu w anglii . W pl potrzebna jest zgoda obojgu rodzicow (podpis ) a jak sprawa wyglada w uk?

~Gr

nie mozna wyrobic paszportu bez zgody ojca,malo tego oboje musza byc na miejscu by podpisac. Chyba ze ojciec jest pozbawiony praw ,lub ma ograniczone-wowczas trzeba przedstawic wyrok z sadu

Przemek izbinski

jezeli pozbawilas ojca praw rodzicielskich to nie potrzeba jego zgody

Piotr Z

cena za paszport 10-letni to 89 GBP a nie 93 GBP

~Zaba

W sierpniu skończył mi się paszport, zorientowałem się wczoraj, tydzień przed wyjazdem za granicę, nie do Polski, dowodu brak, jaki jest najszybszy sposób wyrobienia paszportu?

~Paszport tymczasowy

hej ktos mi moze powiedziec na ile czasu daja ten paszport tymczasowy? dziekuje badrdzo z gory

Joja S.

Paszport tymczasowyważny przez okres w nim wskazany, nie dłużej niż przez 12 miesięcy od daty wydania

Monika Nieboj

Witam. Zgubiłam paszport, czy jest możliwość wyrobienia tymczasowego paszportu zamiast biometrycznego? Potrzebuje go jak najszybciej.

 
121-15 (25)

Dodaj komentarz


Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 3 marca 2015

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 5.7170 zł 0.00 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.1557 zł 0.00 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.7190 zł 0.01 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9690 zł 0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.8728 zł 0.00 zł

Przelicznik walut

na
Reklama