Zaświadczenie o niekaralności

21 kwietnia 2017 920
Zaświadczenie o niekaralności
Zaświadczenia potzrebują osoby do pracy z dziećmi lub bezbronnymi dorosłymi. (Fot. Getty Images)

Zaświadczenia o niekaralności w Wielkiej Brytanii wydaje Disclosure and Barring Service (DBS). Urząd powstał po połączeniu dwóch biur: Criminal Records Bureau (CRB) i Independent Safeguarding Authority (ISA).

Zaświadczenie o niekaralności „standard” lub „enhanced” DBS certificate (wcześniej znane jako CRB certificate) jest na Wyspach potrzbne przed podjęciem określonej pracy:

- praca z dziećmi lub bezbronnymi dorosłymi;
- praca w instytucji, której działania poświęcone są – całkowicie lub w dużym stopniu – dzieciom; 
- praca w opiece zdrowotnej;
- złożenia podania o status przybranego rodzica lub opiekuna.

Pod poniższym linkiem znajdziesz więcej informacji o zawodach, przy wykonywaniu których takie zaświadczenie może być wymagane.  Lista zawodów


Kto może ubiegać się o zaświadczenie o niekaralności?

Obywatel nie może ubiegać się o wydanie zaświadczenia bezpośrednio. Zaświadczenie jest dostępne tylko dla organizacji, profesji i zawodów wyszczególnionych w Exceptions Order to the Rehabilitation of Offenders Act 1974.
W związku z tym Twoja aplikacja będzie realizowana przez Twojego pracodawcę – jeśli jest zarejestrowany w DBS – lub przez osobę trzecią, organizację zwaną „Umbrella Body”, która jest zarejestrowana w DBS.

Jakie dokumenty są potrzebne w procesie ubiegania się o zaświadczenie?
Zostaniesz poproszony o przedłożenie trzech dokumentów z grup 1 i/lub 2 albo pięciu dokumentów z grupy 2. Pod tym linkiem możesz sprawdzić, jakie dokumenty należą do jakich grup.
Lista wymaganych dokumentów

Czym różni się „Standard DBS check” od „Enhanced DBS check”?

Różnica między dwoma zaświadczeniami związana jest z  odpowiedzialnością, jaką bierze się za innych ludzi.

„Standard DBS check” dostępny jest dla tych, którzy pracują pod nadzorem oraz w kilku innych przypadkach, a także dla tych wykonujących profesje wyszczególnione w Exceptions Order to the Rehabilitation of Offenders Act (ROA) 1974. „Standard DBS check” to zaświadczenie, w którym zawarte są informacje odnośnie odbytych wyroków skazujących, ostrzeżeń oraz reprymend, przechowywane w tzw. Police National Computer.

„Enhaced DBS check” to zaświadczenie o niekaralności najwyższego stopnia dla każdego, kto pracuje z dziećmi lub bezbronnymi dorosłymi, a także wszelkie istotne informacje będące w posiadaniu lokalnej policji ściśle związane z prowadzona weryfikacją sprawdzanej osoby.

Czy można odmówić ubiegania się o zaświadczenie o niekaralności?

Tak, pracodawca lub upoważniony organ musi mieć Twoją zgodę, którą wyrażasz podpisując aplikację. Nie podpisanie formularza aplikacyjnego równa się brakowi zgody.
Są jednak stanowiska, w których takie zaświadczenie wymagane jest prawnie. Jeśli odmówisz złożenia aplikacji o zaświadczenie, Twój potencjalny pracodawca może niestety nie być w stanie zaproponować Ci posady.

Czy trzeba zapłacić za zaświadczenie o niekaralności?

Tak, trzeba zapłacić za zaświadczenie o niekaralności. Jeśli jesteś wolontariuszem, możesz otrzymać zaświadczenie za darmo.

Jak ubiegać się o zaświadczenie o niekaralności?

Nie możesz ubiegać się o zaświadczenie bezpośrednio, nie możesz też zrobić tego, jeśli jesteś samozatrudniony. Są dwie drogi, którymi możesz ubiegać się o zaświadczenie. Możesz zadzwonić na tzw. Disclosure application line pod numer: 0870 90 90 844. W tym przypadku będziesz musiał podać nazwę oraz numer organizacji czy firmy, przez którą składasz aplikację („Registered Body”). Możesz także wypełnić formularz, który dostarczy Ci organizacja lub firma, z której polecenia ubiegasz się o zaświadczenie.

W obu przypadkach będziesz musiał przedstawić dokumenty potwierdzające Twoje imię i nazwisko, adres, datę urodzenia, a także nazwę i numer firmy czy organizacji, przez którą ubiegasz się o zaświadczenie. Będziesz musiał także udzielić informacji na temat tego, który stopień zaświadczenia jest Ci potrzebny („standard” czy „enhanced”).

Tutaj można znaleźć krótki przewodnik, który pomoże Ci wypełnić odpowiedni formularz.

Przewodnik: Jak wypełnić formularz

Kiedy zaświadczenie zostanie wystawione Disclosure and Barring Service wysyła kopie zaświadczenia ze wszystkimi zebranymi informacjami. Jedna z nich trafia do osoby ubiegającej się o zaświadczenie, druga do osoby, która złożyła wniosek o wystawienie zaświadczenia o niekaralności.

Czy można mieć pewność, że informacje zawarte w DBS check są poufne?

Wszystkie organizacje korzystające z Disclosure and Barring Service są zobowiązane regulaminem do przestrzegania ustawy o ochronie danych. Oznacza to, że wszystkie informacje dotyczące sprawdzanej osoby są prawnie chronione.

Regulamin Disclosure and Barring Service określa także sposób w jaki trzeba obchodzić się z dostarczonymi danymi np. informacje zebrane nie mogą być przetrzymywane dłużej niż jest to konieczne. Wszystkie zasady obchodzenia się z poufnymi dokumentami i danymi są opublikowane na stronie internetowej DBS. O udostępnienie kopi regulaminu można także poprosić osobę, która chce zaświadczenie o niekaralności otrzymać.

Co się stanie jeśli ktoś był ukarany za przestępstwo nie związane w żadnym stopniu z pracą o jaką aplikuje?

W zaświadczeniu umieszcza się wszystkie zdobyte informacje. Nie ma znaczenia, że mogą one nie być w żadnym stopniu związane ze stanowiskiem na którym staramy się uzyskać pracę. Środki bezpieczeństwa i wytyczne zobowiązują do dużej rzetelności. Przykłada się jednak dużą wagę do tego aby osoby, które kiedyś popełniły przestępstwo były traktowane sprawiedliwe. Osoby karane znajdują się pod ochroną Rehabilitation of Offenders Act 1974.

Co się stanie jeśli coś pójdzie nie tak?

DBS wprowadziło rozbudowany system odwołań, a wszystko w ramach zobowiązania do zapewnienia jak najlepszej obsługi klienta. Aby tego dokonać urzędnicy DBS zobowiązują się do:
- sprawiedliwego i bezstronnego działania
- efektywnej komunikacji
- niezwłocznej odpowiedzi na wszystkie zapytania
- nauki na własnych błędach

Jak długo jest ważne brytyjskie zaświadczenie o niekaralności?
Na każdym zaświadczeniu podana jest data jego wystawienia. Dokument ten jednak nie posiada konkretnej daty ważności ponieważ osoba mogłaby zostać pociągnięta do odpowiedzialności za popełnione przestepstwo zaraz po uzyskaniu zaświadczenia.

Dodatkowe informacje
Dodatkowe informacje na temat brytyjskiego zaświadczenia o niekaralności (DBS check) znajdują się pod tym linkiem. W razie jakichkolwiek pytań można także zadzwonić pod następujący numer telefonu: 0870 90 90 811.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (9)


Ewelina ewelina

dziekuje za ten artykul, bardzo przydatne oraz przejrzyste informacje. dowiedzialam sie tego, czego chcialam:)

Bogdan bychawski

Kilka lat temu zostałem oskarżony przez jednego ze swoich pracownikow.
Zostałem wezwany na police Station w celu przesłuchania.
Zostały pobrane DNA odciski palców.Dwa miesiące pózniej sprawa została umorzona z braku jakich kolwiek dowodów.
Teraz ubiegać się o inna prace nie mogę bo jak się okazało mam crime record.
Jak długo musze odczekać żeby mój nowy pracodawca nie odrzucił mojej aplikacji z tego powodu?

~Aleale

Można dostac samemu DBS! Dostajesz ID i masz wgląd!

~Iwi

do aleale..niestety piszesz bzdury...wyzej w artykule pisze jak byk ,ze nie mozesz sam ubiegac sie o DBS!!!

~Maciek

Mam pytanie czy jak mieszkam w uk juz 10 lat to oni sprawdzaja niekaralnosc tylko w uk czy w pl tez ?

~Tomasz

Bardzo dziękuję, dzisiaj wielka paniusia w ofisie dosłownie kazała mi to wypełnić, ja nie wiedziałem co to jest, byłem zdezorientowany, nie wiedziałem o tym że mogę odmówić. nie lubie powierzać danych osobowych, pracuję w szpitalu przez agencje. Bardzo dziękuję za ten artykuł. Niech wam Bóg błogosławi.

Dziękuję i Pozdrawiam

~Janek

Czy jak miałem zatrzymane prawo jazdy w Polsce dwa lata temu to otrzymam CRB?

~Maria

DBS Check: o ten dokument aplikuje twój przyszły pracodawca, i to on go opłaca, ale w wielu miejscach jednak potem ci odbijają za niego z wypłaty 65 funtów. Na dostanie tego dokumentu czeka się od kilku dni do kilku tygodni. Ja czekałam chyba 4 dni. Jeden egzemplarz idzie na nasz adres, a jeden do pracodawcy. Nie ma terminu ważności DBS checku. Mi się zdarzyło że mój nowy pracodawca wymagał aplikacji o nowy DBS w czasie gdy mój "stary" DBS miał tylko 2 miesiące, ale dla nich był nieważny bo był aplikowany przez innego pracodawcę. Wasza Niekaralność jest sprawdzana w PL w Sądzie i również w UK.

~Gkvigvih

Niepelny ten artykul. Za oplata chyba 13f mozna co roku odnawiac .I wtedy pracodawcy podajesz swoj nr niech sobie sprawdzi czy byles karany.

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 28 kwietnia 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 5.0021 zł 0.00 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2170 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.8696 zł -0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.8951 zł -0.01 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.8362 zł -0.02 zł

Przelicznik walut

na
Reklama