Prawa macierzyńskie wynikające z przepisów BHP

30 stycznia 2015, Maternity Action, Brak komentarzy00
Prawa macierzyńskie wynikające z przepisów BHP

Kobieta w ciąży lub karmiąca piersią może liczyć na specjalne przywileje w zakresie przepisów BHP. Wiążą się one głównie z zakazem zatrudnienia przy pracach ciężkich oraz szkodliwych dla zdrowi. Jak przepisy BHP pomagają kobietom w ciąży i matkom w miejscu pracy?

Jeśli jesteś w ciąży, właśnie urodziłaś dziecko, albo karmisz piersią, Twój pracodawca musi zapewnić Ci taką pracę i takie warunki w pracy, które nie będą zagrażać zdrowiu Twojemu i dziecka. Aby w pełni skorzystać z tej ochrony prawnej, musisz zgłosić pracodawcy na piśmie, że jesteś w ciąży, urodziłaś niedawno dziecko, lub że karmisz je piersią.

Twój pracodawca ma obowiązek:

• Przeprowadzić ocenę zagrożeń na Twoim stanowisku pracy i podjąć wszelkie rozsądne działania,  by usunąć lub zminimalizować ryzyko wynikające z odkrytych zagrożeń.
• Jeśli ryzyko istnieje nadal, pracodawca musi Ci zmienić warunki albo godziny pracy,
• Jeżeli będzie to niemożliwe albo podjęte działania nie zmniejszyłyby potencjalnego zagrożenia, pracodawca musi Ci zaoferować odpowiednie alternatywne stanowisko pracy.
• Jeśli to nie jest możliwe, pracodawca musi Cię zawiesić w pracy z pełnym wynagrodzeniem na tak długo, jak to będzie konieczne, aby uniknąć zagrożenia.

Jeśli pracujesz w godzinach nocnych, a lekarz zaleci przerwanie nocnej pracy ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo, przysługuje Ci prawo przeniesienia się na dzienna zmianę, a jeśli to niemożliwe, tymczasowego zawieszenia w wykonywaniu obowiązków pracowniczych z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia. Musisz przedstawić zaświadczenie od lekarza.

Karmienie piersią
W ramach przepisów BHP oraz przepisów prawa przeciwko dyskryminacji na tle płciowym, matki karmiące piersią objęte są ochroną prawną w miejscu pracy.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 28 kwietnia 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 5.0021 zł 0.00 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2170 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.8696 zł -0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.8951 zł -0.01 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.8362 zł -0.02 zł

Przelicznik walut

na
Reklama