Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

6 lutego 2015, Maternity Action 100
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Urlop macierzyński mija bardzo szybko. Po jego zakończeniu pojawiają się obawy dotyczące powrotu z urlopu macierzyńskiego. Z jakimi problemami może spotkać się pracownica wracająca z urlopu macierzyńskiego?

Czy muszę uprzedzić, że wracam do pracy z urlopu macierzyńskiego?

Jeżeli wracasz do pracy po upływie 52 tygodni urlopu macierzyńskiego, to nie musisz o tym z góry uprzedzać. Po prostu idź do pracy w dniu, w którym powinnaś wrócić.
Jeśli chcesz wrócić do pracy przed końcem urlopu macierzyńskiego, musisz uprzedzić pracodawcę co najmniej 8 tygodni wcześniej z podaniem daty powrotu. Jeżeli tego nie zrobisz i pojawisz się w pracy przed końcem urlopu macierzyńskiego, pracodawca może Cię odesłać na co najmniej 8 tygodni, albo aż do końca urlopu, jeśli jego koniec przypada wcześniej.
Prawo zabrania Ci pracować przez 2 tygodnie po urodzeniu dziecka i ten okres znany jest jako  Przymusowy Urlop Macierzyński (Compulsory Maternity Leave). W tym okresie nie będzie Ci wolno wrócić do pracy.

Co się stanie po moim powrocie?
Jeśli wrócisz po normalnym urlopie (OML), masz prawo powrotu na dokładnie tę samą posadę.
Jeśli wrócisz po dodatkowym urlopie (AML), masz nadal prawo do tego samego miejsca pracy. Ale jeśli pracodawca jest w stanie wykazać, że jest to trudno wykonalne, bo na przykład ten etat przestał istnieć, masz prawo oczekiwać odpowiedniej alternatywy na bardzo zbliżonych warunkach.

A co, jeśli potrzebna mi będzie dłuższa przerwa w pracy?
Nie możesz przedłużyć nieobecności w pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, gdyż przekraczając termin obu części urlopu, OML i AML, utracisz prawo do powrotu na swoje dawne miejsce.

Jeśli potrzebujesz więcej czasu, możesz:
• poprosić swego pracodawcę o udzielenie Ci natychmiast dorocznego urlopu wypoczynkowego. Zwróć uwagę, że płatny urlop odkłada się również podczas urlopu macierzyńskiego, mogło Ci się więc go trochę uzbierać,
• zapytać pracodawcę, czy nie zgodzi się na dalszą nieobecność. Powinnaś go jednak poprosić o potwierdzenie tej umowy na piśmie z zapewnieniem, że będziesz miała prawo wrócić na to samo stanowisko,
• wykorzystać urlop rodzicielski (Parental Leave) po zakończeniu macierzyńskiego. Więcej informacji znajdziesz w broszurze  Time off for working parents. Chęć skorzystania z urlopu rodzicielskiego musisz zgłosić 21 dni wcześniej i jest on zazwyczaj bezpłatny, chyba że Twój pracodawca oferuje płatny urlop rodzicielski.
• jeśli nie możesz wrócić do pracy z powodu choroby, możesz uzyskać zwolnienie chorobowe, ale tylko zgodnie z procedurą obowiązującą u Twojego pracodawcy.

Co mam zrobić, jeśli nie chcę w ogóle wrócić do pracy?
Powinnaś złożyć wymówienie zwykłym trybem, zgodnie z umową o pracę, lub z zasadami przyjętymi normalnie w Twoim miejscu pracy. Jeśli nie posiadasz kontraktu, ani nie poinformowano Cię o takich zasadach, powinnaś zgłosić wymówienie z tygodniowym wyprzedzeniem.
Nie będziesz musiała zwracać ŻADNYCH SUM otrzymanych w ramach ustawowej płacy macierzyńskiej (SMP).

Co się stanie, jeśli powiem, że chcę wrócić do pracy, ale potem zmienię zdanie?
Wiele kobiet nie jest w stanie przewidzieć przed urodzeniem dziecka, jak będzie się potem czuło, zawsze więc warto jest uprzedzić, że chce się wrócić do pracy, by nie zamykać sobie drzwi do powrotu. Jeśli potem postanowisz, że nie chcesz wracać, możesz złożyć wymówienie normalnym trybem. Twój okres wymówienia może przebiegać równolegle z urlopem macierzyńskim.

Czy mogę wrócić do pracy w niepełnym wymiarze godzin?
Masz prawo poprosić o pracę na niepełnym etacie, albo o elastyczny czas pracy, a Twój pracodawca ma obowiązek poważnie rozważyć tę prośbę. Aby odmówić Twojej prośbie, pracodawca musi wskazać ważkie przyczyny wynikające z natury prowadzonej działalności.
 

Jeśli Twój urlop macierzyński dobiega końca, ale jesteś ponownie w ciąży będziesz miała prawo do nowego urlopu macierzyńskiego na następne dziecko, możesz też się kwalifikować do ustawowej płacy (SMP) lub zasiłku macierzyńskiego (MA).

Inne uprawnienia
Płatne zwolnienie na opiekę przedporodową.
Jeśli jesteś zatrudniona etatowo, masz prawo uzyskać odpowiedni czas wolny na wizyty w przychodni zdrowia rodzinnego, lub u lekarza domowego, włącznie z czasem na podróż, bez utraty zarobków. Powinnaś zawiadomić pracodawcę, kiedy potrzebny Ci jest ten czas wolny. Pracodawca ma prawo zobaczyć Twoją kartę z wyznaczonym terminem wizyty i zaświadczenie, że jesteś w ciąży przed każdą wizytą z wyjątkiem pierwszej.
Opieka przedporodowa może obejmować kursy dla matek i zajęcia relaksujące. Może Ci być potrzebny list od lekarza, albo położnej, informujący pracodawcę, że te zajęcia stanowią element opieki przedporodowej.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (1)


~Alika

A ja poszłam zupełnie inną drogą. Podczas ciąży i na macierzyńskim udało mi się skończyć studia podyplomowe i podnieść swoje wykształcenie. Po powrocie do pracy szefostwo doceniło moje zaangażowanie i awansowałam. Także wg mnie zawsze warto inwestować w siebie.

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 28 kwietnia 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 5.0021 zł 0.00 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2170 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.8696 zł -0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.8951 zł -0.01 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.8362 zł -0.02 zł

Przelicznik walut

na
Reklama