Zasiłek macierzyński

5 kwietnia 2015, Maternity Action 110
Zasiłek macierzyński
Warto sprawdzić zasady wypłaanie zasiłku macierzyńskiego. (Fot. Thinkstock)

Maternity allowance (MA) zasiłek macierzyński jest jedną z form pomocy, jaką udziela brytyjski rząd kobietom po narodzeniu dziecka.

Co to jest zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński (MA) jest wypłacany przez 39 tygodni. Możesz otrzymać MA, jeśli nie kwalifikujesz się do otrzymania SMP od swego pracodawcy, np. dlatego, że byłaś już w ciąży podejmując nową pracę, albo że Twoje zarobki są za niskie, lub jesteś samo-zatrudniona.

Komu przysługuje MA?

Możesz starać się o MA jeśli:
• przepracowałaś co najmniej 26 z 66 tygodni przed przewidywaną datą porodu
• wykażesz się 13 tygodniami (niekoniecznie pod rząd), w których zarobiłaś średnio powyżej £30 tygodniowo.
Powinnaś wybrać te tygodnie, w których zarobiłaś najwięcej. Możesz dodać zarobki z więcej niż jednej pracy. Do zasiłku macierzyńskiego liczą się zarówno zarobki z pracy etatowej, jak i z samozatrudnienia.

W zestawieniu przepracowanych tygodni dokonanym na potrzeby zasiłku macierzyńskiego możesz uwzględnić okresy zatrudnienia w Polsce, lub innych państwach Europejskiego Obszaru Ekonomicznego (EEA). Jeśli w Polsce, lub w innym kraju EEA wnosiłaś składki na fundusz chorobowy, możesz być w stanie wykorzystać to w staraniach o MA, ale tylko jeśli od przyjazdu do Zjednoczonego Królestwa pracowałaś i zarabiałaś określoną sumę tygodniowo lub – jeśli jesteś samozatrudniona – wpłacałaś składki ubezpieczalni, albo byłaś z nich zwolniona z powodu niskich zarobków (Small Earnings Exception). Powinnaś poprosić władze w Polsce, lub innym kraju EEA o zaświadczenie o składkach ubezpieczeniowych na formularzu E104.

W razie wątpliwości poproś swoje lokalne biuro Jobcentre Plus o formularz MA1 i złóż wniosek. Pracownik biura dokona wyliczeń, czy przysługuje Ci zasiłek. Jeśli nie należy Ci się MA, powinien automatycznie użyć tego samego wniosku, żeby sprawdzić, czy możesz otrzymać w zamian Employment Support Allowance, czyli zasiłek dla niezdolnych do pracy (zob. poniżej).
Możesz starać się o MA najwcześniej 15 tygodni przed zakładaną datą rozwiązania, a pierwszą wypłatę możesz otrzymać najwcześniej 11 tygodni przed spodziewanym porodem. Powinnaś złożyć swój wniosek jak najwcześniej i zawiadomić biuro Jobcentre Plus o planowanej dacie przerwania pracy.
 
Ile wynosi zasiłek macierzyński MA?

Zasiłek macierzyński wynosi £136,78 tygodniowo, lub 90% średnich zarobków, w zależności od tego, która suma jest niższa i jest wypłacany przez 39 tygodni.

Zasiłek dla niezdolnych do pracy (Employment and Support Allowance, ESA)

Co to jest ESA?
ESA (dawniej zasiłek inwalidzki, Incapacity Benefit) to tygodniowy zasiłek, który mogą otrzymać ciężarne kobiety nie kwalifikujące się do ustawowej płacy macierzyńskiej (SMP), ani zasiłku macierzyńskiego (MA). ESA kwalifikuje się jako zasiłek z funduszy publicznych. Nie musisz się poddawać badaniom medycznym oceniającym zdolność do pracy, gdyż Twoje zaświadczenie MAT B1 zostanie uznane za dowód niezdolności do pracy na 6 tygodni przed przewidywanym porodem i przez 2 tygodnie po porodzie. ESA można również otrzymać w razie choroby  lub inwalidztwa uniemożliwiających podjęcie pracy.

Komu przysługuje ESA?

Możesz otrzymać ESA, jeśli wpłacałaś, lub otrzymałaś kredyt wystarczającej sumy składek ubezpieczenia socjalnego (National Insurance) w ciągu ostatnich 3 lat podatkowych, nie nakładających się na obecny rok kalendarzowy. Aby otrzymać ESA, możesz się posłużyć składkami na ubezpieczenie społeczne płaconymi w Polsce lub innych krajach Europejskiego Obszaru Ekonomicznego (EEA). Powinnaś zapytać doradcy w biurze Jobcentre Plus, czy kwalifikujesz się do zasiłku. W razie wątpliwości złóż podanie.
Aby wystąpić o zasiłek ESA, wypełnij formularz zasiłku macierzyńskiego - Maternity Allowance (zob. wyż. „Zasiłek Macierzyński”). Jeśli nie przysługuje Ci MA, biuro Jobcentre Plus powinno automatycznie sprawdzić, czy przysługuje Ci ESA.

Kiedy zasiłek ESA przysługuje kobiecie w ciąży?

Zasiłek ESA może być wypłacany od 6 tygodnia przed przewidywaną datą rozwiązania, aż do 2 tygodni po urodzeniu dziecka.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (1)


Magda

Dziekuje za porady

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 22 maja 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.8689 zł -0.04 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.1907 zł -0.02 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.7526 zł -0.02 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.8502 zł -0.01 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.7752 zł 0.00 zł

Przelicznik walut

na
Reklama