Zaległe składki na ubezpieczenie

4 kwietnia 2016, Londynek.net, Brak komentarzy00
Zaległe składki na ubezpieczenie

Zaległe składki na ubezpieczenie społeczne National Insurance wpłacone w odpowiednim terminie, będą się wliczać na poczet NI. Poprzez dobrowolne płacenie składek Class 3 (Voluntary Contributions) unikniemy braków na koncie ubezpieczenia, a tym samym nie wpłyną one na nasze zasiłki.

Jeśli masz przerwy w płaceniu składek na ubezpieczenie NI, może to skutkować w momencie ubiegania się o emeryturę państwową (State Pension) i zasiłek pogrzebowy (Bereavement Allowance).

Przerwy w płaceniu składek NI, mogą nastąpić wskutek:
- zatrudnienia, przy dochodzie poniżej 95 funtów tygodniowo,
- bezrobocia bez otrzymywania zasiłku (gdy jesteś na zasiłku, składki na ubezpieczenie wciąż są naliczane)
- samozatrudnienia, bez płacenia składek Class 2, wskutek niskich zarobków
- pobytu za granicą (nieograniczonego) pod warunkiem rezydentury w UK przez co najmniej 3 lata
- studiów, możesz się zdecydować na dobrowolne płacenie składek (Class 3).

Warunkiem ubiegania się o emeryturę państwową jest płacenie składek przez przynajmniej 30 lat i naliczane są od 16. roku życia do wieku emerytalnego. Więcej na ten temat: Państwowa Emerytura

Jak można dokonać dobrowolnej wpłaty składek
Jeśli jesteś bez pracy lub nie masz płaconych regularnych składek na ubezpieczenie NI, lub zdarzyło się to w przeszłości, aby zapewnić sobie wyższą emeryturę w przyszłości można płacić dobrowolne składki Class 3 NIC
- miesięcznie poprzez direct debit
- kwartalnie, co 13 tygodni zostanie przesłany rachunek (jeśli mieszkasz w UK), który można opłacić w banku, na poczcie albo przez Girobank.

Dla członków EEA istnieją specjalne wymagania, w przypadku płacenia składki z zagranicy, które można znaleźć na stronie HMRC Formy CA 3837, CA8421

Terminy wpłaty zaległych składek ubezpieczenia
W przypadku składek Class 2 (samozatrudnienie) i Class 3 (dobrowolne) zwykle można dokonać wpłaty zaległych składek do 6 lat wstecz. Okres ten nalicza się od końca roku podatkowego, za który nie zostały wpłacone. Można tego dokonać, nawet jeśli osiągnęło się już wiek emerytalny.
Przykładowo, dobrowolna składka Class 3 za rok 2006-2007 musi być zapłacona do 5 kwietnia 2013 roku. Jednakże jeśli płacisz składki za ubiegłe dwa lub więcej lat w aktualnym roku podatkowym, stawki płaconych składek mogą ulec zmianie.

Obowiązkowe składki Class 1, Class 2 i Class 4 mogą być zapłacone w każdym czasie.
Jeśli jesteś pracownikiem (employee), to twój pracodawca jest zobowiązany do płacenia za ciebie składek Class 1 NIC na twoje ubezpieczenie. Jeśli nie wpłacił świadczeń na NI Class 1 w terminie, wciąż można tego dokonać w późniejszym terminie, drogą elektroniczną do 22 lipca i pocztą do 19 lipca.

Jeśli umyślnie uzgodniłeś z pracodawcą, żeby nie płacić składek NIC będąc do tego zobowiązanym, HMRC może nałożyć karę pieniężną na pracodawcę.
Więcej info: www.hmrc.gov.uk

Gdzie znaleźć informację o zaległych składkach
O zaległych składkach może nas poinformować urząd, przesyłając nam corocznie list, wyszczególniający ile wynosi zaległość w składkach i ile należy zapłacić, aby wyrównać tę zaległość.
Można również zadzwonić pod numer 0845 915 5996 (NI help line). Podając numer ubezpieczenia możemy uzyskać informacje o wysokości naszej zaległości, jeśli takowa istnieje.
Informacje na temat wysokości składek można sprawdzić na stronie internetowej lub bezpośrednio w najbliższym urzędzie HMRC.

Składki wnoszone przez rodziców i opiekunów
Od 6 kwietnia 2010, rodzice lub opiekunowie są uprawnieni do wnoszenia składek Class 3 na emeryturę państwową. Uprawnieni do tego będą ci, którzy zajmują się dzieckiem do lat 12 albo osobą chorą lub niepełnosprawną. Prawo to przysługuje również rodzicom zastępczym.
Wielu rodziców nie płaci składek w okresie, kiedy zajmują się dziećmi i nie pracują albo pracują na pół etatu i ich zarobki nie są wystarczające.
System, któryuprawnia rodziców i opiekunów do płacenia składek, obowiązuje jeśli:
- pobierasz zasiłek (Child Benefit) na dzieci poniżej 12 roku życia;
- jesteś prawomocnym rodzicem zastępczym;
- przez 20 lub więcej godzin tygodniowo zajmujesz się osobą/osobami, które
otrzymują Attendance Allowance, Disability Living Allowance lub jeśli istnieje potrzeba opieki potwierdzona przez lekarza lub inną instytucję opieki społecznej.
Więcej informacji na temat NI można znaleźć na stronie HM Revenue&customs

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 26 kwietnia 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.9671 zł -0.02 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2255 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.8757 zł -0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.8982 zł -0.01 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.8554 zł -0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama