Podróż pociągiem

8 listopada 2013, Londynek.net, Brak komentarzy00
Podróż pociągiem
stock.xchng

Dowiedz się więcej na temat komunikacji kolejowej, obowiązków spoczywających na firmach przewozowych, Twoich prawach jako pasażera. Sprawdź, co zrobić, jeśli Twój pociąg się spóźnia lub jest odwołany.

W WB jest ponad 30 firm kolejowych. Usługi przez nie oferowane są przeróżne - niektóre pociągi mają pomieszczenia do przewijania niemowląt, kuchnie oraz wagony na rowery. Aby uzyskać więcej informacji na ten temat odwiedź stronę internetową National Rail.

* Znajdź firmę kolejową działającą w Twojej okolicy

Kupowanie biletów

Istnieje wiele rodzajów biletów, które można kupić, w zależności od tego, kiedy i dokąd chcesz podróżować oraz od elastyczności Twojego czasu. Musisz kupić bilet, zanim wsiądziesz do pociągu, chyba że nie ma takiej możliwości lub na okienku widnieje informacja o możliwości zakupu biletu w pociągu. Nawet jeśli stoisz w długiej kolejce i boisz się że nie zdążysz na swój pociąg, nie wsiadaj do niego bez ważnego biletu, chyba że dostaniesz pozwolenie od pracownika stacji lub wiesz, że bilet można nabyć w pociągu - w innym przypadku narażasz się na zapłacenie grzywny.

* Ulgi na podróż koleją

Twoje prawa

Każda firma kolejowa musi mieć kartę praw pasażera, która dokładnie określa zobowiązania firmy wobec swoich klientów. Skontaktuj się z firmą kolejową, aby otrzymać kopię takiej karty praw.

Jeśli Twój pociąg został odwołany, spóźnia się lub jeśli Twoje zarezerwowane miejsce jest już zajęte i z tego powodu zdecydujesz się nie podróżować, możesz zanieść swój bilet do kasy biletowej i natychmiast otrzymać zwrot pieniędzy. Ewentualnie możesz zanieść ten bilet do jakiejkolwiek kasy biletowej w ciągu 28 dni, jednak zwrot kosztów może nie być natychmiastowy. Z pieniędzy, które mają zostać Ci zwrócone nie mogą zostać potrącone żadne opłaty administracyjne.

Jeśli Twój pociąg się spóźnia dłużej niż godzinę z przyczyn zależnych od firmy kolejowej, przysługuje Ci rekompensata w postaci talonów na podróż. Wiele firm przewozowych oferuje takie talony nawet, jeśli pociąg spóźni się mniej niż godzinę. Jeśli z powodu odwołania lub opóźnienia pociągu z przyczyn zależnych od firmy kolejowej zostajesz pozostawiony samemu sobie na stacji, firma powinna pomóc Ci zapewniając alternatywny transport do Twojego celu lub innej stacji, lub zapewnić Ci nocleg. Zapytaj pracownika stacji o więcej informacji na ten temat.

Bagaż

Każdy pasażer jest osobiście odpowiedzialny za swój bagaż i firmy kolejowe nie ponoszą odpowiedzialności z powodu jego zagubienia lub zniszczenia (chyba, że stało się to z winy pracowników).

* Dowiedz się więcej na temat swoich praw

Uzyskiwanie porady

Passenger Focus, znane też pod nazwą Rail Passenger Council, jest niezależnym organem publicznym stworzonym w celu ochrony interesów pasażerów kolejowych na terenie WB. Prowadzi kampanie w celu wprowadzania przez firmy kolejowe zmian, udziela praktycznych porad oraz oferuje pomoc w sprawach zażaleniowych. Zajmuje się trzema głównymi sprawami - opłatami i biletami, jakością i poziomem usług oraz inwestycjami w kolej. A poza tym:

* oferuje pasażerom kolei pomoc i poradę, w celu uzyskania od firm kolejowych usług najwyższej jakości;
* wyjaśnia pasażerom ich prawa, kiedy coś się wydarzy;
* zajmuje się mediacjami w sprawie zażaleń, którymi nie mogą się zająć firmy kolejowe;
* publikuje raporty i wyniki badań dotyczące transportu kolejowego;
* zabiega o poprawę dostarczanych usług;
* kształtuje rozwój polityki kolejowej, procedur i przepisów.

Ulgi na podróż koleją

Istnieje 6 rodzajów legitymacji uprawniających do zniżki kolejowej na terenie WB. Są to legitymacje dla ludzi młodych, starszych, niepełnosprawnych, dla rodzin, dla podróżujących po Południowo-Wschodniej Anglii oraz dla ludzi związanych z siłami zbrojnymi. Legitymacje uprawniające do zniżki kolejowej są zazwyczaj wydawane razem z kartą ze zdjęciem. Aby kupić bilet ulgowy, musisz pokazać oba te dokumenty.

Zniżki dla młodych dostępne są dla osób w wieku 16-25 i dla tych powyżej 26, którzy się uczą. Karta kosztuje 20 funtów i uprawnia swojego właściciela do zniżki w wysokości 1/3 ceny biletu. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Legitymacja dla niepełnosprawnych przysługuje osobom niepełnosprawnym, uprawnia taką osobę oraz jej opiekuna do przejazdu klasą 1 i 2 o 1/3 taniej. Taka legitymacja kosztuje 14 funtów.

Legitymacja dla starszych przysługuje osobom od 60 roku życia. Karta kosztuje 20 funtów i uprawnia swojego właściciela do zniżki za bilety 1 i 2 klasy w wysokości 1/3 ceny biletu.

Legitymacja kolejowa Network

Przysługuje każdemu, kto podróżuje po Południowo-Wschodniej Anglii w celach wypoczynkowych. Legitymacja kosztuje 20 funtów i upoważnia 4 osoby dorosłe do zniżki w wysokości 1/3 ceny biletu, oraz 4 dzieci w wieku 5-15 do 60% zniżki. Minimalna opłata za podróż na tygodniu wynosi 10 funtów. Więcej o legitymacji kolejowej Network.

Rodzinna legitymacja kolejowa

Przysługuje każdemu, kto podróżuje po WB koleją. Legitymacja kosztuje 20 funtów i upoważnia 4 osoby dorosłe do zniżki w wysokości 1/3 ceny biletu, oraz 4 dzieci w wieku 5-15 do 60% zniżki. Więcej znajdziesz tutaj.

Legitymacja kolejowa dla sił zbrojnych

Przysługuje wszystkim osobom służącym w jednostkach regularnych oraz ich współmałżonkom i dzieciom będącym na ich utrzymaniu. Karta kosztuje 10 funtów i uprawnia swojego właściciela do zniżki w wysokości 1/3 ceny biletu.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 19 stycznia 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 5.0503 zł 0.01 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.3741 zł 0.00 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 4.1014 zł 0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 4.0797 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 3.0891 zł -0.04 zł

Przelicznik walut

na
Reklama