Wypadki w pracy

30 stycznia 2015, Health and Safety Executive, Brak komentarzy00
Wypadki w pracy
Wypadkom można by zapobiec, gdyby wszystkie osoby przebywające na placu budowy dbały o zwiększenie bezpieczeństwa swojego miejsca pracy. (Fot. Thinkstock)

Każdego roku kilka tysięcy robotników budowlanych doznaje obrażeń ciała na skutek potknięcia lub poślizgnięcia się podczas pracy na placu budowy. Około tysiąc wypadków każdego roku stanowią wypadki, w których dochodzi do złamania kości lub zwichnięcia stawów.

Tak prosty wypadek może dla osób takich jak Ty oznaczać utratę zarobków, a nawet konieczność odejścia z pracy w sektorze budowlanym. Nie możesz sobie na to pozwolić.

Większości tych wypadków można by zapobiec, gdyby wszystkie osoby przebywające na placu budowy dbały o zwiększenie bezpieczeństwa swojego miejsca pracy. W interesie wszystkich leży utrzymywanie porządku i dobrej organizacji na placach budowy, na których pracują. Umożliwia to szybszą i łatwiejszą pracę bez ryzyka poważnych obrażeń ciała.

Kierownicy budowy, szczególnie w przypadku małych placów budowy, zbyt często po prostu oczekują, iż pracownicy wykonają zlecone prace bez ich odpowiedniego wcześniejszego zaplanowania. Poniżej wyszczególniono proste działania, które pozwolą ograniczyć ryzyko poślizgnięć i upadków:

  • Utrzymywanie porządku w obszarach składowania materiałów.
  • Planowanie dostaw w sposób zapewniający przechowywanie minimalnej ilości materiałów na placu budowy.
  • Zapewnienie, aby wszystkie korytarze, schody, ciągi piesze oraz inne obszary użytkowane w ruchu pieszym były zawsze wolne od przeszkód.
  • Porządkowanie luźnych kabli, szczególnie wzdłuż korytarzy.
  • Utrzymywanie jak największego porządku w obszarach roboczych podczas wykonywania prac.
  • Przykrycie lub ogrodzenie wszelkich otworów i wykopów, do których można wpaść.
  • Zapewnienie odpowiedniego składowania i planowanego wywożenia śmieci i odpadów z placu budowy.

Powyżej znajduje się sześć zdjęć zrobionych na tym samym niewielkim placu, na którym prowadzone były prace remontowe. Po przeprowadzeniu inspekcji, inspektor BHP wydał prawny „Zakaz prowadzenia prac”. Zdjęcia „Przed” zostały zrobione podczas jego pierwszej wizyty na terenie placu. Zdjęcia „Po" zostały wykonane podczas ponownej wizyty inspektora na tym samym placu, której celem było sprawdzenie czy pracodawca wykonał zalecenia prawne. Plac powinien wyglądać od samego początku w sposób przedstawiony na zdjęciach „Po”.

Warunki panujące na placu były bardzo złe. Rolę toalety dla pracowników pełnił otwór w ziemi, znajdujący się za drewnianą przesłoną (na zdjęciu „Przed” 3 wyżej). Na placu ustawiono toaletę przenośną ze świeżą bieżącą wodą (zdjęcie "Po" 4).

Po zamknięciu placu przez inspektora, pracodawca umieścił na terenie robót bezpieczny tymczasowy pomost (zdjęcie "Po" 6) w miejsce pojedynczej deski (zdjęcie "Przed" 5), której zastosowanie było proszeniem się o wypadek!

Infolinia: 02075562239

E-mail: informacja@hse.gsi.gov.uk

Strona internetowa: www.hse.gov.uk/construction/polski


 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 22 maja 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.8689 zł -0.04 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.1907 zł -0.02 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.7526 zł -0.02 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.8502 zł -0.01 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.7752 zł 0.00 zł

Przelicznik walut

na
Reklama